عمارت مشیر دیوان در محله قدیمی سرتپوله سنندج، در خیابان شهدا در کوچه مشیر پشت عمارت آصف قرار دارد.

اين بنا به تلاش ميرزا يوسف مشير ديوان، پسر ميرزا رضای وزیر کردستانی مشاور و جانشین حاکم منطقه در اوائل دوره قاجار ساخته شد و در مساحتی در حدود ۳۶۵۰ متر ساخته شده است. عمارت مشیر دیوان سالیانی چند نیز محل استانداری کردستان بود. سر درب ورودی بنا هلالی و دارای ۶ خواجه نشین می باشد که آن را “سر درب جلوخانی” می گویند و در واقع نمادی از معماری کلاسیک ایرانی است. گچ بری ها و حجاری های روی ایوان با طرح های گیاهی و طرح پرندگان نیز از تزئینات این بخش بناست.

زیبا ترین بخش بنای عمارت مشیر دیوان تالار اصلی با کلاه فرنگ بزرگ آن است. عمارت مشیر دیوان هفت حیاط دارد که هر یک از آنها دارای آب نمایی جداگانه با طرح متفاوت و در عین حال مرتبط با دیگرآب نماها است و شامل بخش‌های خصوصی، عمومی، تشریفاتی، خدماتی و بهداشتی است در بخش اصلی ساختمان، ایوان ستون دار، تالار، حیاط و آب نما قرار گرفته و درب و پنجره‌های آن از تلفیق گرده چینی چوب و شیشه رنگی اتاق‌ها را زینت داده است. حجاری روی سنگ ازاره و ستون هایی با تزیینات گچ بری طنابی و مقرنس کاری از جمله تزیینات بسیار شاخص عمارت مشیر دیوان است.

ابتکار در صنعت گره چینی چوب وارسی سازی به نحوچشمگیر در فضاهای بازشو و دعوت کننده و حدفاصل فضاهای بسته و نیمه باز و باز توسط استادکاران سنندجی انجام یافته است.حمام عمارت مشیر دیوان در حیاط اندرونی عمارت واقع شده است این حمام چون سایر حمام های قدیمی از بخش های سر بینه خلوتی و خزینه تشکیل شده است. تزئینات آهکبری با نقوش گیاهی و حیوانی بر زیبایی این بخش افزوده است. سیستم آبرسانی از آب جاری و قنات های پرآب منطقه واجرای کاناکل کشی ، لوله کشی سنتی ، لوله های تنبوشه می باشد.