درباره اردبیل

اَردَبیل یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اردبیل در شمال غربی ایران است. این شهر در قبل و پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده است. اشتهار و اهمیّت اردبیل تنها از آن جهت نیست که چند تن از پادشاهان ایران آن شهر را قرارگاه خود ساختند، بلکه از آن لحاظ است که سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همین جا به خاک سپرده شد.
با ظهور شیخ صفی‌الدّین و خاندان صفوی، اردبیل اعتبار ویژه‌ای یافت، به طوری که این شهر در زمان تیمور، دارالارشاد و در زمان سلاطین صفوی با عنوان دارالامان از جایگاه خاصّ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار گردید. حکومت صفوی بسیاری از هرج و مرج‌ها را که در ایران وجود داشت، برانداخت و یک حکومت دینی و مذهبی را پایه گذاری کرد که به گفته بسیاری از کارشناسان تاریخ، تشکیل دولت یکی از مهم ترین وقایع تاریخ ایران به شمار می‌آید.
واژۀ اردبيل واژه‌ای اوستایی است که از دو کلمه آرتا ( مقدّس) و ويل (شهر) به معنی شهر مقدّس ترکيب شده است. وسعت اين شهرستان ۳۸۱۰ کيلومتر مربّع است و چهرۀ عمومی شهرستان اردبيل متأثّر از ارتفاعات کوهستان‌های ساوالان (سبلان)، باغرو (تالش) و بزغوش است که اين عوامل طبيعی سبب محصور شدن آن شده‌اند. اردبيل از مناطق با اهميّت ايران به شمار می‌آيد و دارای آثار و ابنیّه تاريخی و جاذبه‌های طبيعی بسيار زيادی است.
این شهر همچنین مرکز شهرستان اردبیل است. جمعیت اردبیل در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۴۸۲۶۲۳ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به بیش از ۵۸۰۰۰۰ نفر می‌رسد. اردبیل از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است. این شهر در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار گرفته ‌است و دارای ارتفاع زیادی است و از سردترین شهرهای ایران محسوب می‌گردد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. این شهر در ۲۱۹ کیلومتری تبریز و ۵۷۸ کیلومتری تهران واقع شده ‌است
بيش تر جمعيت استان؛ آذری زبان هستند و ميهمان نوازی و رعايت آداب و رسوم خاص آذری ها از ويژگی های مردم استان است.

جاذبه های گردشگری شهر اردبیل

جاذبه های گردشگری شهر اردبیل

جاذبه های گردشگری اردبیل، دیدنی های اردبیل جاذبه های طبیعی اردبیل جاذبه های تاریخی اردبیل

در فهرست زیر جاذبه های طبیعی و تاریخی شهر اردبیل که تا کنون در سایت گردشگری ایران (مکانبین) قرار گرفته است لیست شده است :

ـ دریاچه نئور اردبیل

ـ موزه مردمشناسی اردبیل

ـ موزه حیات وحش اردبیل

ـ مقبره شیخ امین‌الدین جبرائیل

ـ جمعه مسجد اردبیل

ـ کلیسای مریم مقدس

ـ دریاچه شورابیل اردبیل

ـ خانه ارشادی اردبیل

ـ حمام ملا هادی اردبیل

ـ جنگل فندقلو اردبیل

ـ پل هفت چشمه اردبیل

ـ برج شاطر

ـ بازار بزرگ اردبیل

ـ مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی

شما اکنون در سایت گردشگری استان اردبیل هستید و مجموعه مکان های ثبت شده از شهر اردبیل در سایت مکانبین اردبیل را مشاهده می کنید می توانید از منوی زردرنگ بالا شهر مورد نظر در اردبیل را انتخاب نمایید یا برای دیدن فهرست جاذبه های گردشگری استان اردبیل کلیک کنید