سرعین شهری در ۳۰ کیلومتری غرب اردبیل است. شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول شرقی و ۰۹/۳۸ درجه عرض شمالی با مساحتی بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع است. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می باشد. فاصله اين شهر از تبريز 230 كيلومتر و از تهران 619 كيلومتر مي باشد.
ســرعـين در فـرهنگ لغت فـارسي به مـعـني سرچشمه مي باشد. در ادوار گذشته از اين منطقه به نام هاي ساري قيه، سارقين، سرائين و سرقين ياد مي شده است.
متوسط حداكثر درجه حرارت هوا 25 درجه سانتي گراد و حداقل متوسط ‌دماي آن 7/8- درجه سانتيگراد مي باشد. ميزان بارندگي ساليانه حدود 520 ميليمتر مي باشد. نظام حمل و نقل سرعين تابعي از سفرهاي گردشگري مي باشد و مهمترين واسطه حمل و نقل، جاده اي مي باشد. شهر سرعين داراي مهمترين منبع اقتصادي منطقه مي باشد كه جاذبه هاي گردشگري اين شهر مي باشد.
جاذبه هاي گردشگري شهر سرعين آب هاي گرم اين شهر و طبيعت زيباي سبلان مي باشد كه عامل اصلي در جذب توريست مي باشد .
از لحاظ كشاورزي محصولات بعمل آمده در منطقه سرعين اعم از ميوه جات (سيب، گلابي، آلوچه، آلوچه وحشي، گيلاس، زردآلو و گردو) و حبوبات و غله (سيب زميني، گندم، جو، عدس، لوبيا، شلغم وغيره) است و بيشتر به مصرف مردم شهر و روستاهاي منطقه مي رسد.

جاذبه های گردشگری سرعین

جاذبه های گردشگری سرعین

جاذبه های گردشگری سرعین، دیدنی های سرعین جاذبه های طبیعی سرعین جاذبه های تاریخی سرعین

در فهرست زیر جاذبه های طبیعی و تاریخی شهر سرعین که تا کنون در سایت گردشگری ایران (مکانبین) قرار گرفته است لیست شده است :

ـ آبگرم سبلان سرعین

ـ آبگرم بش باجلار سرعین

ـ آبگرم گاومیش گلی سرعین

ـ  دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران

ــ تپه باستانی آناهیتا

ـ پیست اسکی آلوارس

شما اکنون در سایت گردشگری استان اردبیل هستید و مجموعه مکان های ثبت شده از شهر سرعین در سایت مکانبین استان اردبیل را مشاهده می کنید می توانید از منوی زردرنگ بالا شهر مورد نظر در استان اردبیل را انتخاب نمایید یا برای دیدن فهرست جاذبه های گردشگری استان اردبیل کلیک کنید