آبشار عیش‌آباد یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است که در قسمت کوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند است که در ۲۰ کیلومتری شهرستان مرند واقع شده است. موقعیت جغرافیایی آبشار عیش آباد N382050 E453636 است.

اگر اهل طبیعت گردی هستید و پای سختی های راه برای دیدن زیبایی های طبیعت می ایستید آبشار عیش آباد گزینه مناسبی برای شماست. بخشی از جاده منتهی به آن اتومبیل رو و بقیه راه کوهستانی است. حدود 300 متر مربع وسعت دارد و در جوار کوه و دره منظره بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است. این منطقه یکی از مناطق خوش آب و هوا و از نقاط مهم گردشگری است این آبشار زیبا و فضای خوش و مطبوع گردشگران و  ورزشکاران را به سمت خود جذب می‌کند.

درباره روستای عیش آباد :

روستا از لحاظ جغرافیایی از هر ۴ طرف کوهستانی است و همیشه پوشیده از برف است حتی در اوایل تابستان در تیر ماه برف در کوهپایه ها هنوز به چشم می خورد و تا آخر مرداد ماه برف ماندگار است. خانه های به صورت کوهپایه ای و به شکلی زیبا و خاص ساخته شده اند. روستا خیلی باصفا و زیباست همه جای روستا درختان گردو دیده می شود و بیشتر باغات روستا را درختان گردو تشکیل داده اند و بعد از آن زردآلو و سیب درختان غالب روستای عیش آباد را تشکیل می دهند.

از کنار روستا رود زیبایی می گذرد رودخانه روستا از سری رشته کوه های میشاب شمالی سرچشمه می گیرد که آب زلالی از کوه ها به این رودخانه اتصال می یابند و رود بزرگی را تشکیل می دهند که در فصل بهار آب رود خیلی زیاد می شود، طوری که نمی توان براحتی از روی آن عبور کرد و فقط باید از روی پل بگذرید. مردمان این روستا اکثرا کشاورز هستند و یا به دامداری مشغول هستند.

این روستا طوری ایجاد شده در کنار کوهی خانه های روستا به شکل کوهپایه ای در کنار همدیگر به حالت زیبایی قرار گرفته اند. خانه ها بیشتر از خاک رس ساخته شده اند که در قدیم به آن کاه اضافه کرده و دیوار و سقف خانه ها را با آن درست می کردند  بعد سقف خانه ها هم از چوب درختان است. پالچیخ در زبان آذری به معنی خاک را با آب مخلوط می کردند است در کنار روستا جایی وجود دارد که همه خاک مورد استفاده خود را از آنجا تهیه می کردند.پیشنهاد ویژه

 مسیر دسترسی به آبشار عیش آباد  :

راه دسترسی به روستا عیش آباد بدین صورت است که از طرف تبریز به مرند و ۲ کیلومتر مانده به مرند جنب پمپ گاز راهی است که حدود ۱۰ کیلومتر آن آسفالت است و حدود ۵ تا 8 کیلومتر جاده خاکی ماشین رو می باشد.

برای رسیدن به روستای عیش آباد بایستی از ابتدای جاده ی کمربندی حضرت نوح نبی (پل های یکان به طرف پلیس راه یام) وارد جاده ی روستای انامق ( به تلفظ بومیان مرندی  انه مه که با تابلو مشخص است ) بشویم.

جاده بطرف غرب است و پس از گذر از سه راهی روستای انامق (انه مه) و سه راهی محبوب آباد (ماه بابا) وارد روستای عیش آباد می شوید. حدود 13 کیلومتر از کل جاده آسفالته و 9/4 کیلومترآن که همجوار سطح رودخانه فصلی است خاکی می باشد که البته قراراست آنهم بزودی آسفالت شود. ناگفته نماند که در طول کلی جاده چون جاده ی روستائی است و روستائیان موتورسوار زیادی در تردد هستند از این رو تقاضا می کنیم، با سرعت کمتری برانید.

از میدان امام حسین مرند تا سه راهی انامق 5/7 کیلومتر و پس از طی 5/3 کیلومتر دیگر سه راهی محبوب آباد را رد می کنید و پس از طی 1/2 کیلومتر باید از جاده خارج و در سمت چپ وارد کناره مسیل خاکی بشوید و پس ازطی 9 /4 کیلومتر به روستا برسید. اگر از جاده خارج نشده و مستقیم برانید پس از طی حدود 5 کیلومتر و در انتهای بن بست جاده به روستای پیربالا و از آنجا به آبشار پیربالا می رسید.

درابتدای روستای عیش آباد مسجد قرار دارد ماشین را درهمان حوالی پارک کنید. روستائیان امین و مهمان نواز هستند و به سمت جنوب به راه بیفتید. از روستا نزدیک یک الی یک و نیم ساعت تا آبشار زمان نیاز است که طول مسیر کوهستانی و کوهپیمایی انجام می شود.

آبشار در دره ای بنام گؤزل دره (دره ی زیبا) قراردارد. برای رسیدن به آبشار هم می توان از سطح مسیل رودخانه رفت و هم می شود از تپه  های غرب دره و از میان باغ های سرسبز و جنگلی رفت که ما راه دوم را (هرچند سربالائی دارد) پیشنهاد می کنیم، که البته احتیاط در پیاده روی و همراه نبردن اطفال نیز توصیه می شود.

سینه کش جنگلی روبروی روستا به (فاخ دره) موسوم است. سمت غرب آبشار به قالاباشی موسوم است و قله های آلاگؤز- هوووت- و آت اوچان نیز در اطراف آبشار هستند. روستائیان به آبشار (سو تؤکولن) می گویند. آبشار دو طبقه است که بیشتر قسمت دوم به چشم می خورد و قسمت اول دیده نمی شود. ارتفاع آبشار بیش از 15 متراست و ماه های مناسب برای دیداراز این آبشار اردیبهشت به بعد است. طبیعی است که در ماه های مرداد به بعد از حجم آب کاسته می شود.


ازمغازه های روستا می توان مایحتاج خود را تهیه کرد. مناظر اطراف و ترکیب رودخانه و درختان و تخته سنگ های بزرگ مناظر بدیعی را مجسم می کنند که می توان عکس های زیبائی را به یادگار برداشت.