منطقه حفاظت ‌شده حله در استان بوشهر قرار دارد. این منطقه در محل تلاقی دو رودخانه شاپور و دالکی قرار گرفته و محل زیست انوع پرنده های آبزی مهاجر است. این تالاب یکی از تالاب های نمونه در سراسر جنوب ایران است. این منطقه در سواحل خلیج فارس در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر است.

مساحت آن ۴۲۶۰۰ هکتار است که حدود نیمی از آن تالابی است و آب آن از تالاب رود حله می باشد. تشکیل این تالاب به ۱۳۴۳ بر اثر طغیان رودخانه و تغییر مسیر دادن این تالاب با نفوذ مسیر سابق در زمینهای مجاور تشکیل شده است.

تالاب و منطقه حفاظت شده حله سالانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر و بومی است که زمستان خود را در این تالاب می‌گذرانند. گونه‌های کمیابی از درنا، غاز خاکستری، فلامینگو، پلیکان پاخاکستری، چوب پا، نوک خنجری، اردک کله سبز، خوتکا، پرندگان ‌نادری که درتالاب حله به وفور یافت می‌شوند. در گذشته این تالاب مملو از گونه‌های مختلف پرندگان زیبا و کمیاب بود اما شکار غیرمجاز و بی‌رویه، جمعیت این پرندگان را کاهش داده ‌است. مردم روستاهای اطراف این منطقه از طریق کشاورزی و صیادی امرار معاش می کنند.

شغال، گونه‌هایی از گربه سانان، روباه، کفتار، گراز، خرگوش و گرگ انواع حیواناتی است که حیات خود را در منطقه حفاظت شده حله می‌گذرانند. نمونه‌های از لاک پشت‌ها و خزندگان درتالاب حله زندگی و تولید مثل می‌کنند که هرکدام برای مناطق حفاظت شده و محیط زیست کشور کمیاب و ارزشمند هستند.
گیاهان آبزی تالاب زیستگاه پرندگان آبزی و کنارآبزی است. پوشش گیاهی آن شامل بوته های شور پسند، گیاهان علوفه ای، درختان گز، گردو،  اشک و گیاهان تالابی همچون نخل مردابی، نی، بزواش، پیازین و گزنه پالویی (پیازین و نی بیشترین تراکم دارند) می باشد.

منطقه حفاظت شده و تالاب ها علاوه بر ایجاد پناهگاه مناسب برای پرندگان و حیات وحش، نقش مهمی در تعدیل آب و هوا، تثبیت خاک و تولید علوفه دارند. دیر نیست و هنوز هم تعداد زیادی از این گونه‌های ارزشمند و زیبای محیط زیست کشورمان دراین تالاب‌ها وجود دارند که همه باید درحفظ این زیبایی‌های خلقت تلاش کنیم.

این تالاب درسال ‪ ۱۳۴۲‬براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت‬.

منطقه حله طی مصوبه شماره ۷۴ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۵/۵/۶ با وسعت ۴۴۷۸۳ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

بدلیل خشکسالی و کم آبی متاسفانه قسمت اعظم تالاب خشک گردیده است خصوصا این خشکسالی در بهار و تابستان بیشتر رخ می نماید.