تنگ خرقه فيروزآباد

تنگ خرقه دره‌اى سرسبز و خرم در کیلومتر 24 جاده فیروزآباد به فراشبند است. اين دره که پوشش جنگلى زيبا، چشمه‌سارهاى فراوان و باغ‌هاى پربار دارد، يکى از گردشگاه‌هاى ديدنى استان فارس است. افزون بر اين، بقعهٔ‌ امام‌زاده خرقه، در اين دره به آن جنبهٔ زيارتگاهى نيز بخشيده است. قلعهٔ‌ خرقه نيز به نوبهٔ‌ خود در جذب ايرانگردان علاقه‌مند به آُثار تاريخى بسيار مؤثر است.

سید داود فهلوی از مریدان شیخ ابواسحاق کازرونی ،شیخ مرشد، بود  که خود مرید شیخ حسن اکار فیروزآبادی و

ایشان مرید شیخ کبیر عبداله خفیف شیرازی بود. سید حیات شیخ ابواسحاق را درک نکرد ولی با روح او ارتباط قلبی داشت و خرقه او به ایشان رسید و درحال حاضر خرقۀ سید نزد فرزندان ایشان در روستای”فهلو” که کسی ازآن مطلع نیست قرار دارد.

آرامگاه سید داود در روستایی به نام خرقه واقع شده است و صاحب نظران انتساب خرقه به سید داود را سینه به سینه روایت کرده اند به نظر می رسد که روستای خرقه همان “فهلو” یا “پهلو”  سابق است که در اثر گذشت زمان بر سر زبان ها افتاده است.

آرامگاه خرقه معماری خاصی دارد و تغییر اشکال چهارضلعی طبقه اول به شش ضلعی طبقه دوم و گنبد مدور طبقه سوم به مسجد الاقصی شبیه است.حجره، رواق و صفه ورودی آرامگاه و حجره های اطراف حیاط بنا، خانقاه به نظر می رسد که مریدان سید در آن به سیر و سلوک و کسب فیض می پرداختند.

تنگ خرقه و طبیعت باصفای اطراف آن از دیدنیهای ارزنده فیروزآباد و استان فارس می باشد  که بازدید آن به همه دوستداران طبیعت و ایرانگردی توصیه می شود .

 

آبشار خرقه

آبشار خرقه فيروزآباد در 95 کيلومتري جنوب شيراز و در مسير شاهراه ارتباطي به بنادر خليج فارس واقع است. آثار باستاني و جلوه هاي طبيعي اين شهر، هرساله مورد بازديد هزاران نفر از تاريخ نگاران، جهانگردان و علاقمندان به طبيعت قرار مي گيرد.