دریاچه برم فیروز

دریاچه برم فیروز در ارتفاع سه هزار و سیصد و پنجاه متری ارتفاعات برم فیروز واقع شده و در فاصله 19 کیلومتری شمال اردکان فارس قرار دارد.

برم در لغت به معنی محل جمع شدن آب میباشد.

دریاچه برم فیروز در کوهی به همین نام واقع شده است. بلندترین نقطه این کوه که قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان  محسوب می شود.

در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند (riz boland) است که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته است.

کوه دیگر کوه قلاگرد (ghalagerd) است با ارتفاع حدود 3650 متر که بصورت یک کوه جدا قرار گرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد.

این دریاچه در فصول گرم سال و با آب شدن برفها تشکیل می شود. این منظره زیبا در فصل زمستان به دلیــــل وجود برف بسیار، کاملا نامشخص و یخ زده می باشد. در بهار و تابستان در مجاورت این دریاچه می توان سبزه زاری زیبا را کنار سپیدی برف مشاهده نمود.

دریاچه ای پر آب در یک طرف، برف زیبایی که نیمی از دور دریاچه را سفید کرده است و در کنار نیمی دیگر از دریاچه گل و سبزه وجوی های کوچک که از دریاچه منشا گرفته اند و همچنین کوه های اطراف پوشیده از برف، منظره های زیبایی را بوجود می آورند.

درياچه برم فيروز يكي از نقاط ديدني استان فارس است كه ديدن آن براي كساني كه توانائي يك كوه پيمائي نيمه سبك و 1 ساعته را دارند خالي از لطف نيست و این مشکل را به خاطر افزایش سریع ارتفاع و شیب بسیار زیاد آن بایستی متحمل شد.

کوه برم فیروز به دلیل بارش سالانه قابل توجه (حدود ۱۰۰۰ میلی متر) که اغلب به صورت برف دریافت می کند، منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه های شهرستان سپیدان است. برای مثال می توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره کرد که مطالعات دانشگاه شیراز نشان می دهد، یکی از منابع اصلی این چشمه کوه برم فیروز است.

 

پیشنهاد ویژه

در طول زمستان منطقه و دریاچه بدليل سرماي زياد پوشيده از برف است. براي ديدن آن اواخر ارديبهشت تا اواخر خرداد پيشنهاد ميشود تا زیبائي هاي طبيعت را بتوان بیشتر نظاره گر بود.

علاقمندان می بایست توانایی لازم در حد یکساعت کوهپیمایی نیمه سبک را داشته باشند تا بتوانند از زیباییهای طبیعت برم فیروز لذت کافی را ببرند.