روستای نوایگان داراب

اين روستا داراي اسامي چون نوكان، نودايجان، نوايگان بوده است. قديمي ترين آثار باستاني آن در ضلع شرقي موسوم به قلعه پيكان قرار دارد كه آثار آن احتمالابه دوره سفال نخودي برمي گردد.

روستای نوایگان در فاصله 49 کیلومتری جنوب شرق شهر داراب واقع شده است. اگر جاده داراب به حاجی آباد را انتخاب کنید، درمیانه راه به مسیر روستای نوایگان خواهید رسید.

روستای نوایگان سرزمین گل، انجیر، بادام و گردو است. تولید انجیر از باغات دیم و گل محمدی، این روستا را به یکی از قطب های تولید انجیر وگل محمدی در فارس تبدیل کرده است.

قلعه تاريخي نوايگان

در زمانهای قدیم مردم این روستا در منطقه ای به نام پس پیکان زندگی می کردند که امروزه بقایای آثار زندگی آنها در آنجا موجود است. آب مورد نیاز مردم در آن زمان از چشمه ای به نام میک یا موک و به وسیله جدولی که از ساروج ساخته بودند، به محل زندگی آورده میشده و ابتدا در آب انباری ذخیره شده و بعد مورد استفاده قرار می گرفته است.

ر آنجا قبرستانی وجود داشته که به قبرستان گبرها معروف می باشد که بیانگر رواج آیین زرتشت در این منطقه میباشد. در زمان ساسانیان مردم به دلایلی نامعلوم به منطقه کنونی مهاجرت می نمایند. پس از اسلام نیز این روستا از رونق خاصی .برخوردار بوده و در سال 183 هجری مسجدی در این روستا ساخته میشود که کتیبه تاریخ آن هنوز موجود می باشد

به دلیل ازدیاد جمعیت، مردم این روستا به مناطق دیگر از جمله قلعه بیابان، تنگ طه، داراب،شیراز و مناطق دیگر مهاجرت نمودند. از چند سال پیش نیز شهرک نوایگان، به دلیل کمبود مکان برای افراد به وجود آمد.

اين روستاي كوهستاني و زيبا  قدمتي ۱۸۰۰ ساله دارد و تعمير مسجد آن براساس سنگ نوشته اي كه در ديوار قديمي مسجد نصب شده به زمان خواجه عبدالله انصاري مي رسد و در قبرستان قديمي نوايگان قبرهايي كشف شده كه به طرف بيت المقدس بوده است.

روستای نوایگان در دره اي در وسط كوه هاي بلند واقع شده و منازل آن در شيب كوهستان به گونه اي است كه پشت بام خانه پايين به منزله حياط منزل بالاست. در يك طرف دره منازل و در طرف ديگر باغ هاي زيبا كه سرسبزي جالبي به طبيعت روستا داده واقع شده است. هواي پاك و كوهستاني روستا و طراوت خاص آن بويژه در تابستان به جاذبه هاي اين محل مي افزايد.

جاذبه های گردشگری مجاور روستای نوایگان :

در نزدیکی روستای نوایگان به مكان ديگري به نام آب بادام مي رسيم كه در اين مكان هم مانند ساير جاها مي توان كشاورزاني را ديد كه با مشقت و زحمت فراوان به كشت و زرع مي پردازند. لازم به ذكر است كه نخل هايي در اين مكان وجود دارد كه از كيفيت خوبي برخوردار است.

اگر كمي از آب بادام دورتر برويم به مكاني ديگر مي رسيم به نام آب انار كه در اين مكان هم كشاورزي به سختي و مشقت فراوان و با آب اندك انجام مي شود.

در ادامه مسير به آب گردو مي رسيم كه آخرين نقطه نوايگان است كه به مرز جنت شهر متصل مي شود و داراي اقليم و آب و هوايي بسيار سرد است و بيشه هاي آن زبانزد خاص و عام بوده و طبيعتي زيبا به اين منطقه داده است.

در سمت ديگر حركتمان به مكاني ديگر مي رسيم كه قلب تپنده اقتصاد نوايگان است، به نام بونه ها كه در اين مكان سالانه بيش از ۵۰۰ تن انجير خشك به صورت ديم توليد مي شود كه دومين توليدكننده انجير بعد از استهبان در استان فارس به شمار مي آيد.

مكان ديگر بهروئيه نام دارد كه در اين مكان بيش از ۸۰۰ تن انگور توليد مي شود كه اين انگورها را براساس يك سنت قديمي در همان مكان به مويز تبديل مي كنند و سپس به بازار عرضه مي شود.

مكان ديگر سه چاه و ميونكوه است كه اين مكان بزرگ ترين توليد كننده گل محمدي به صورت ديم است كه سالانه بيش از هزار تن گل محمدي در آن توليد مي شود و از جمله مكان هاي ديگري است كه زيبايي خاص خودش را دارد و طبيعت دل انگيزي به منطقه نوايگان داده است.

زمستان هايي سرد دارد و تابستان آن از اعتدال ويژه اي برخوردار است. آب و هوايي منحصر به فرد دارد و درختاني چون نخل و ليموترش، كه مخصوص منطقه گرم هستند، در اين منطقه وجود دارد و قابل کاشت هستند. از سوي ديگر درختاني چون انگور، انجير، بادام، گردو و گل محمدي و ارژن، كيكم، بنه و سرو وحشي كه مربوط به آب و هواي كوهستاني است نيز در اين جا به وفور يافت مي شود.

از نظر حاصلخيز بودن خاك آن هم كم نظير است. كوه هاي اين ناحيه دنباله رشته كوه زاگرس است و قله هاي معروفي چون كوه قبله، سه چاه و ميانكوه در آن ديده مي شود كه ارتفاع اين قله ها از ۱۸۶۵ متر  تجاوز مي كند.

اين روستا در اطراف خود آبادي هايي دارد به نام هاي جايرود كه در فاصله ۶ كيلومتري نوايگان واقع شده است. همچنين روستاي كوچكي به نام مزرعه آب كه داراي چشمه اي زيباست و در ۳ كيلومتري جايرود قرار دارد و درختان تشكيل دهنده اين مكان سرسبز درخت آلو سياه و گردو و بادام است كه به وفور وجود دارد و گردوي اين منطقه داراي كيفيت فوق العاده اي است.

در كنار مزرعه آب مكاني به نام حشمت قرار دارد كه در اين مكان هم چشمه بسيار زيبايي وجود داشته كه بر اثر خشكسالي از بين رفته است و درختان اين منطقه از آب چاه به صورت قطره اي آبياري و سيراب مي شوند.