غار شاپور اول ساسانی

غار شاپور در فاصله 30 کیلومتری شمال شهر کازرون در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور، مهمترین پایتخت ساسانیان، در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌ است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌ است.

مجسمهٔ شاپور با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال کماکان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. در ابتدا به نظر می‏ رسد مجسمه شاپور  را پس از ساخته شدن از جای دیگری بدین مکان آورده باشند، ولی با دقت بیشتر آشکار می‏ شود که بر اثر تراشیدن یک ستون سنگی و کاملاً طبیعی موجود در غار پدید آمده است. سر تندیس کاملاً سالم ولی دو دست آن شکسته‌ شده است. برای مدت‏های طولانی و نامعلوم  این مجسمه واژگون شده بود تا این که در سال 1336 خورشیدی توسط نیروهای ارتش  در جای خود قرار گرفت و پاهای شکسته آن با بتون بازسازی شد.

معرفی شاپور اول ساسانی

شاپور اول فرزند اردشیر بابکان-بنیانگذار سلسله ساسانی- بود.در خصوص جایگاه شاپور اول ساسانی (215 تا 272 میلادی) همین بس که وی توانست پس از درگذشت پدرش قلمرو ایران را به چارچوب حکومت داریوش اول هخامنشی نزدیک کند، اگر چه سرزمین ایران هیچ گاه نتوانست به بزرگی زمان داریوش اول برسد.

نکته دیگری که در زندگی شاپور برجسته می‏نماید، جنگ‏های وی با روم باستان و پیروزی‏های درخشان اوست که سرانجام در سال 260 میلادی طی نبرد اُدِسا -شمال انتاکیه در ترکیه امروزی- توانست والرین امپراطور رومی را به اسارت بگیرد. چنین رویدادی در طول چندین قرن جنگ‏های ایران و روم، تنها یک بار رخ داد. شاپور به مناسبت این پیروزی شگرف، دستور داد چندین نقش برجسته در استان فارس کنونی بتراشند تا شرح آن پیروزی را به آیندگان بدهد.

راه رسیدن به غار شاپور

غار کاملاً مشرف به دره بزرگ و بسیار سرسبزی است. در پایین دست غار روستایی آباد وجود ارد که به روستای شاپور معروف است. تا حدود چهارصد متر پس از روستای شاپور که در جوار غارست، می‏توان با خودروهای معمولی رفت و پس از آن  شاید ششصد متر دیگری بتوان با خودروهای دو دیفرانسیل رفت، ولی در نهایت  با پیاده روی میتوان به دهانه غار رسید.

از آخرین جای ماشین رو، درست 2400 متر تا دهانه غار شاپور فاصله است. همه این مسیر، سربالایی و در جاهایی نیز پله های سنگی و بتونی است. پیاده‏روی به طور معمول یک ساعت خواهد بود و اگر کوهنورد ورزیده باشید شاید 45 دقیقه هم بتوانید بروید. ظاهرا تاکنون کسی نتوانسته به پایان این غار بسیار بزرگ و مهیب برسد.

کتیبه های داخل غار شاپور

در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب و دیگری نحوه برپاسازی مجدد مجسمه پس از ۱۰۰۰ سال در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش را شرح میدهد. هر دو کتیبه توسط ارتش ایجاد شده است.

در متن این کتبیه ها اشاره شده است که علاوه بر استقرار مجدد مجسمه تکمیل جاده اتومبیل رو از رودخانه شاپور تا ایستگاه اتومبیل واحداث راه سواره رو کوهستانی از ایستگاه تا پای دهانه غار و ساختن دویست و سی پله با سنگ تراشیده شده و نرده آهنی و پله های مربوطه در داخل غار نیز توسط افسران و افراد نامبرده در کتیبه که بالغ بر دویست نفر بوده اند، ساخته و پرداخته شده است.پیشنهاد ویژه

مجموعه تنگ چوگان و شهر باستانی بیشاپور نیز در نزدیکی غار شاپور قرار دارند ، لذا علاقمندان می توانند برای بازدید هر 3 مکان برنامه ریزی نمایند.