نرگس زارهاي كازرون

نرگس زارهاي شهرستان  کازرون با مساحتي حدود 65 هكتار يكي از جاذبه هاي گردشگري كازرون به شمار مي رود كه در زمان كشت اين محصول جلوه خاصي را به شهرستان مي بخشد.

اطراف كازرون مملو است از گل هاي نرگس و نرگس زارهاي متعدد. گل هاي نرگس كازرون از طراوت و مرغوبيت خاصي برخوردار است كه گونه هاي متعددي همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولي را شامل مي شود كه از ميان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زيبايي و بوي ويژه مشهور است.

بخش اعظم نرگس زارهاي 25 هكتاري كازرون در منطقه « جره » ، « بلبك » ، « سرمشهد» ، «  فامور» كه همگي در بخش جره و بالاده و همچنين نرگس خشت در بخش خشت و كنارتخته قرار دارد.فاصله بالاده تا شهرستان کازرون حدودا 50 کیلومتر می باشد.نرگس زارهای بالاده در جنوب شرقی شهرستان کازرون  در جاده کازرون به فراشبند واقع هستند.  مساحت نرگس زار جره حدود 8 هکتار و منطقه بلبلک در حدود 4هکتار می باشد.

جره، روستایی است از توابع بخش جره و بالاده شهرستان کازرون در استان فارس که یکی از معروف‌ترین و زیباترین نرگس‌زارهای ایران در آن واقع است که در زمان برداشت گل نرگس زیبایی صدچندانی پیدا می‌کند و هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. ماههای دی وبهمن زمانهایی هستند که علاقمندان به دیدن این نرگس زارهای زیبا به این مناطق مراجعه می نمایند و در واقع بهترین ایام برای لذت بردن از گلهای نرگس اوایل زمستان تا اواسط آن می باشد.

اين گياه پيازدار با ارتفاع بين 30 تا 45 سانتي متر و با گل هاي 3 تا 8 تايي در فصل زمستان به گل مي نشيند حدود گل دهي نرگس هاي كازرون 45 روز يعني از اوايل دي ماه تا اواسط بهمن ماه مي باشد. نرگس هاي كازرون به خاطر مرغوبيت زياد خواهان زيادي دارد و به شهرهاي اصفهان ، تهران، حاشيه هاي جنوبي خليج فارس و … صادر مي شود.

در پیچ و خم جاده، بوی عطر گل های بهشتی، نوازشگر روحت می شود، گویی به سرزمین عطرهای جاودانه رسیده ای، اینجا سرزمین عجایب است. زمین غرق در گلهای نرگس، هوا معطر از بوی ناب بهشتی، روح در آرامش، گویی دستی از آسمان، از روی زمین تو را بر فراز نرگس زار به پرواز می خواند و نرگس زار به سوی خود می خواندت.

پیشنهاد ویژه

بهترین زمان برای بازدید نرگس زارهای کازرون ماههای دی و بهمن می باشد.

گاهی اواقت در ورودی نرگس زارها، صاحبان نرگس زار به علت ازدحام جمعیت  مانع از ورود حاضرین می شوند که شاید باعث کمی معطلی در بازدید شود، ولی با کمی صبر و حوصله و هماهنگی میتوانید از این جاذبه های طبیعی لذت ببرید.