تالاب آلماگل در حدود 55 کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس و در ضلع شمالی جاده گرگان به اینچه برون واقع شده است و در شمال روستای تنگلی و با فاصله بسیار کمی از مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است.  تالاب آلماگل ۲0۷ هکتار مساحت دارد و عمق آن از 1 تا 3 متر در نقاط مختلف، متغیر است.

تالاب آلماگل در زبان محلی به معنی دریاچه سیب است. این تالاب بین المللی با حجم آب 5 میلیون  متر مکعب، در شمال  تالاب آجی گل قرار دارد و تقریباً به شکل چهارگوش است و ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد منفی 4 متر می باشد. آلماگل دریاچه‌ای غنی از مواد مغذی است که  شوری آب آن کمتر از دو تالاب  آلاگل و آجی گل است.

حاشیه تالاب آلماگل را پوشش نی فرا گرفته است و ضلع جنوبی و مسیر کانال ورودی آب به تالاب را جنگلهای گز پوشانده است  وآب این تالاب به علت نزدیکی به رودخانه اترک، شیرین تر است.

در تالاب آلماگل تراکم پوشش گیاهی کمتر از تالاب آجی گل است. از نظر گونه‌های گیاهی حدود ‪۸۰ درصد پراکندگی و گسترش پوشش گیاهی تالاب آلماگل در قسمت شرق و شمال شرقی آن می‌باشد و گونه‌های مختلف گیاهان آبزی درآن وجود دارد، از گیاهان شناور در آب ،  تنها  ” بومادران آبی”  و از گیاهان بن در آب تنها ” نی”  در بخشهای محدودی از تالاب رویش دارند. محیط اطراف تالاب استپی است که در آن تپه‌های کم ارتفاع شنی  نیز دیده می‌شود. این تالاب در جمع آوری آب های ناشی از سیلاب های فصلی نقش قابل توجهی دارد.

تالاب آلماگل زیستگاه مناسبی است برای زمستان گذرانی انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از جمله کشیم گردن سیاه، باکلان، حواصیل خاکستری، اگرت، اردک سرسیاه، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار، اردک سرسفید، خوتکا، چنگر، چوب پا، خروس کولی، تلیله کوچک، آبچلیک، کاکایی، قوی گنگ، غاز پیشانی سفید وعقاب دریایی دم سفید می‌باشند. ازبین این پرندگان اردک سرسیاه، سیاه کاکل و تاجدار جزو گونه‌های در حال کاهش هستند.

در تالاب آلماگل 3 گونه ماهی شامل کلمه، سیاه ماهی و یرنوس جزو گو نه های بومی است .  از بین این گونه‌ها  ماهی کلمه و اسبله از ماهیان در تهدید نابودی می باشند.

اگر چه این تالاب  تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است ولی به منظور  بهره برداری های  گردشگری، در اختیار شهرداری اینچه برون قرار گرفته است. شهرداری اینچه برون  به سلیقه خود اقدام به معرفی و کاشت درختانی  نظیر کاج و صنوبر و  گیاهان تزیینی غیر بومی به این تالاب کرده است، در نتیجه این شهرداری با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر لطمه زدن به زیست بوم طبیعی این تالاب و حاشیه های آن موجب نابود سازی کارکردهای اصلی و مهم این تالاب شده است که زیان جبران ناپذیری  به یک پدیده با اهمیت از جنبه بین المللی است. دیدگاه گردشگری نابخردانه بر روی تالاب ها خطر جدی است که اکوسیتم تالاب ها را مورد تهدید جدی قرار داده است.

مجموعه سه تالاب آلماگل، آلاگل و آجی‌گل به عنوان تالاب بین‌المللی از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و با مساحت ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.