تالاب آبشینه همدان
تالاب آبشینه در 15 کیلومتری شرق شهر همدان قرار دارد.
این تالاب در واقع دریاچه پشت سد آبشینه است که بر روی روخانه آبشینه نصب شده است و بدین جهت تالاب سد آبشینه نیز نامیده می شود.
سد آبشینه خاکی و دارای هسته رسی است. آبشینه دارای باغات و جنگل های فراوانی است و در ارتفاع 1900 متری قرار گرفته است.
مساحت تالاب آبشینه 85 هکتار است.
آبشینه در مرکز دهستان سنگستان در 10 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان همدان در استان همدان قرار دارد.
رود آبشینه یا رود یلفان همچون بسياری از رودخانه‌هايی همدان‌، از چشمه‌سارهای الوند کوه در ۲ كيلومتری جنوب‌ شرقى‌ شهر همدان‌ سرچشمه‌ مى‌گيرد و حوضهٔ آبگير كوچكى‌ متشكل‌ از چندين‌ جريان‌ سطحى‌ كوچك‌ را در طول‌ دامنهٔ شرقى‌ اين‌ كوه‌ شامل‌ مى‌گردد.
اين‌ رود با مسير عمومى‌ شمالى‌ و گذشتن‌ از غرب‌ آبادی آبشینه، برخى‌ روستاهای دهستان سنگستان از بخش‌ مركزی شهرستان همدان، از جمله‌ آبشینه، سنگستان، شورین، کنجینه، یگانه و یلفان را آبياری مى‌كند.
اين‌ رودخانه‌ را ضمناً شاخه‌ای فرعى‌ از رود قره‌چای كه‌ قره‌سو، قره‌رود، قوری‌چای و سياه‌رود نيز خوانده‌ مى‌شود، دانسته‌اند. پيش‌ از احداث‌ سد يلفان‌، پساب‌ اين‌ رودخانه‌ به‌ حوضهٔ دریاچه نمک قم مى‌ريخت‌.
گونه های جانوری تالاب آبشینه :
پرندگان مهاجر مثل چنگر، پلیکان، درنا، کشین بزرگ و کوچک، فلامینگو، چوب پا، نوک خنجری، اگرت بزرگ، حواصیل‌های خاکستری و ارغوانی، سنقر تالابی، گلاریول و پرستو دریایی نوک کاکایی از پرندگانی هستند که در فصل بهار به این تالاب مهاجرت می‌کنند.
این پرندگان که از کشورهای آفریقایی به استان همدان وارد می‌شوند، تا اواخر مهر در تالاب آبشینه زمستان‌گذرانی می‌کنند.
مراقبت ویژه زیست محیطی و آبزی بودن این پرندگان، تالاب آبشینه را به بهترین زیستگاه برای برخی پرندگان و جانداران تبدیل کرده است.
این تالاب از تاریخ 15 بهمن ماه سال 1390 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید.