باغ شاهزاده ماهان در فاصله ٣٥ کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان و در فاصله شش کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده کرمان ـ بم درنزدیکی دامنه ارتفاعات جوپار بنا گردیده است. ارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد ۱۸۵۰ متر است.

باغ شاهزاده ماهان در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گردید که با مرگ وی ساخت باغ ناتمام ماند. باغ تخت شاهزاده به مساحت ٥/٥ هکتار با شکلی مستطیلی که طول کلی داخل باغ ٤٠٧ متر و عرض آن ١٢٢ متر است. بناهای باغ شاهزاده ماهان عبارتند از کوشک اصلی که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سر در خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی و در دو طبقه بنا گردیده است. سطوح کف در باغ عمدتاً از مخلوط قلوه سنگ با ملات تشکیل شده است این ترکیب در دو محدوده اطراف بالاخانه و سردرخانه دارای نقوش هندسی است.

از آجر در پله‌ها و حاشیه باغچه‌ها استفاده شده و سنگ در مرز میان کرت‌ها با پیاده راه‌ها و دیگر لبه بندی‌ها وجود دارد. مصالح بناهای باغ عمدتاً آجر و اندود می‌باشد که در جاهایی مانند سردرخانه توسط کاشی نره مزین گردیده است.

بنای بالاخانه کلاً اندود می‌باشد. دیواره باغ اندود کاهگل است که در نزدیکی سردر خانه و بالاخانه به دلیل خصوصیت فضایی محوطه‌های مذکور به ترکیب آجر و اندود گچ تبدیل می‌گردد. قنات تیگران که از ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می‌گیرد منبع آب باغ شاهزاده ماهان است. درختان و نباتات در بستر منطقه باغ شاهزاده ماهان از قبیل نارون وحشی و چتری، زبان گنجشک یا وَن، چنار، سپیدار، سروهای زینتی پیراکانتا، گونه‌های ارس زینتی، شیر خشت، بید، بم، شنگ و کاج هستند.

باغ شاهزاده ماهان یک بار در سال 1337 (ه . ش ) و بار دیگر پس از زلزله سال (1360ه.ش) که در آن آسیب‌هایی دید مرمت شد. سپس به وسیله اداره فرهنگ و هنر خریداری گردید و در فهرست آثار ملی به شماره 1012 به ثبت رسید و هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان می‎باشد. باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.