گنبد جبلیه، در منتهی الیه شرقی کرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین کرمان شده است. احتمال می رود كه اين بنا در دوره‌هاي قبل از اسلام بنيان گذاري (احتمالاٌ اواخر دوره ساسانی) و در دوره سلجوقي تكميل شده باشد.

گنبد جبلیه هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماما از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می‌رسد. در هشت طرف آن هشت در بعرض ۲متر قرار گرفته که اخیرا برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه‌ها را با سنگ مسدود کرده‌اند و فقط یکی را باز گذاشته‌اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده ‌است و در داخل گنبد ظاهرا گچ بری‌ها و تزئین کاری هایی وجود داشته که قسمت بالا ریخته و قسمت پائین را تخریب کرده‌اند.

گفته می شود در ساخت این گنبد به جای آب از شیر شتر استفاده شده ‌است که مورخان دلیل استحکام این بنا را همین امر می دانند. مصالح به کار رفته در دیوارها سنگ لاشه با ملات گچ از بیرون و آهک از داخل است.

در اطراف این بنا جنگل کاری شده جنگلی با درختان سرو و کاج، به نام جنگل قائم که از تفرجگاه‌های کرمان است. گنبد جبلیه در سال۱۳۱۶ ‪ ‬ توسط وزارت فرهنگ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ‪‬ ۱۳۸۳پس از مرمت شد.