اثر طبیعی خشکه داران یا همان پارک جنگلی خشکه داران در كیلومتر 30 محور تنكابن به چالوس به بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر در كنار جاده واقع شده است و با دریا حدود صدو بیست متر فاصله دارد. منطقه حفاظت شده خشکه داران به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بكر و از آخرین بازمانده های اكوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2600000 متر مربع مساحت بشمارمی رود. منطقه خشکه داران، نام اثر طبیعی را با خود دارد، اثر طبیعی ملی عبارت است از پدیده های نمونه و نادر گیاهی یا حیوانی یا اشكال یا مناظر كم نظیر و كیفیات ویژه طبیعی زمین یا درختان كهنسال یادگار تاریخی می باشد كه با منظور داشتن محدوده مناسبی تحت حفاظت قرار می گیرد. که یکی از زیباترین و خالص ترین توده های توسکای قشلاقی، لرگ  و شمشاد در نواحی جلگه ای خزر جنوبی، در منطقه خشکه داران نشتارود واقع است این جنگل جلگه ای، باقیمانده ای از جنگل های  عظیم جلگه ای شمال ایران بوده که از نظر اصول حفاظت بعنوان اثر طبیعی ملی محسوب می شود و از تاریخ 21/5/1354 با عنوان اثر طبیعی ملی خشکه داران تحت حفاظت مستقیم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تنکابن قرار دارد. پارک جنگلی خشکه داران در ارتفاع متوسط 22 متر از سطح دریا واقع شده است و متوسط دما و بارندگی سالیانه 16 درجه سانتیگراد و 1100 میلیمتر می باشد به همین دلیل این منطقه دارای اقلیم خیلی مرطوب معتدل می باشد. ضمنا بخش هایی از این منطقه حالت تالابی دارد و از مناطق مهم لانه سازی و جوجه آوری بسیاری از پرندگان نیز به شمار می آید. پوشش جنگلی منطقه از گونه های توسکای قشلاقی، سفید پلت، اوجا، انجیلی، شمشاد، انار وحشی، ازگیل، ولیک، لرگ، آلوچه و تمشک تشکیل شده است و از گونه های مهم جانوری می توان از : گراز، گرگ، شغال، روباه معمولی، حواصیل شب، حواصیل خاکستری، قرقاول، باکلان بزرگ، اگرت سفید، توکا، ابیا، بوتیمار کوچک و انواع پرندگان شکاری نام برد. جنگل خشكه داران با طبیعت سرسبز، هوای معتدل، حیات وحش خاص و گونه های جانوری کمیاب! و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امكانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می باشد در حاشیه این منطقه نیز یك موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده كه مجموعه تاكسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذاشته است و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می توان از این جاذبه بازدید كرد.

پیشنهاد ویژه

اثر طبیعی ملی خشکه داران در موقعیت جغرافیایی N364338 E510353 در استان مازندران واقع گردیده است.
شامل امکانات رفاهی همچون : مرکز اسکان موقت، رستوران، نمازخانه، درمانگاه، مرکز خرید، سرویس بهداشتی، امداد خودرو و.. است و شامل جاذبه های پیرامونی همچون موزه تاریخ طبیعی خشکه داران با مجموعه تاکسیدرمی شده حیوانات شمال ایران و ساحل دریا و گلخانه طبیعی است.
اداره محیط زیست نشتارود :
نشتارود، خ 17 شهریور، بعد از جاده خشکه داران
شماره تماس :  01924662415
فکس : 01924662415
* متاسفانه از این اثر ملی ثبت شده عکس های خوب و با کیفیتی در دسترس نبود امیدوارم شما عزیزان پس از رفتن به این منطقه عکس های خود را برای سایت گردشگری مکانبین بفرستید تا در این صفحه قرار دهیم.