اماکن تاریخی و گردشگری و مذهبی قم که در پرتال گردشگری ایران (مکانبین)

که در مجموعه سایت گردشگری قم ثبت شده است شامل اماکن زیر است

ـ پارک ملی کویر

ـ  خانه ملاصدرا

ـ قلعه قمرود

ـ کاروانسرای دیر گچین

ـ موزه صنایع دستی قم

ـ  مسجد جامع قم

ـ مسجد جمکران

ـ کاروانسرای پاسنگان

ـ غار کهک

ـ دریاچه حوض سلطان

ـ مرقد مطهر حضرت معصومه (س)

ـ کوه خضر نبی

ـ موزه آستانه مقدس

ـ  مدرسه فیضیه

ـ مقابر باغ گنبد سبز

جاذبه های گردشگری قم

جاذبه های گردشگری قم

 

درباره قم – جاذبه های گردشگری قم – اماکن تاریخی قم اماکن مذهبی قم

استان قم یکی از ۳۱ استان ایران است که در مرکز این کشور و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده‌ است. مرکز استان کلان‌ شهر قم است. این استان در یک منطقه‌ی خشک و نیمه‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. جنوب و غرب استان پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم، دستجرد، پردیسان و سلفچگان مهم‌ترین شهرهای استان به شمار می‌روند.
استان قم دارای مساحتی حدود 14631 کیلومتر مربع بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1375، به مرکزیت قم دارای یک شهرستان و یک شهر به نام قم بوده است که پس از آن پنج سکونتگاه بنام جعفریه (گازران سابق)، کهک، قنوات (حاجی آباد لک های سابق)، سلفچگان و دستجرد تبدیل به شهر شده اند.
محدوده‌ی وسیعی از استان قم دارای آثار تمدن قدیمی قمرود است و عناصری را از روزهای اولیه‌ی حضور تمدن در خود حفظ کرده است. اولین نیایش‌گاه‌های باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده‌اند. برخی از مورخان بنای اولیه‌ی شهر قم را به اسکندر، بهرام گور، طهمورث، لهراسپ، قباد ساسانی، يزدگرد سوم و چند تن ديگر، نسبت داده‌اند و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. باستان‌شناسانی چون رومن گیرشمن قم را قدیمی‌ترین منطقه‌ای می‌داند که انسان در آن‌جا استقرار یافته و تمدن‌های اولیه را پی‌ریزی کرده‌اند. نتایج جدید باستان‌شناسی‌ نیز قدمت قم را به بیش‌ از ۷۰۰۰ سال پیش می‌رسانند. باستان‌شناسان ادعا می‌کنند به علت وجود رودخانه‌ی اناربار و وجود شاه‌راه مواصلاتی منطقه‌ی قم از دوران‌های اولیه‌ی تاریخی میزبان تمدن‌های شکوفایی بوده‌ است.
مهم‌ترین عامل موثر بر وضع اقتصادی استان، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم فاطمه معصومه و مسجد جمکران و تعداد زیادی از مزارهای امام‌زاده‌ها و علویان در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زایران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.
شهرستان قم در سال ۱۳۷۵ خورشیدی براساس مصوبه‌ مجلس ایران به استان مستقل تبدیل شد.

از نظر عرض جغرافيايى استان قم در عرض‌هاى ميانى نيم‌کره‌ی شمالى واقع است؛ بنابراين بايد آب و هواى معتدل داشته باشد ولى دخالت عواملى همچون نزديکى به کوير و عامل ارتفاع باعث پيدايش تغييرات و تفاوت‌هايى در آب‌وهواى آن شده است. به طورى که تأثير ارتفاع درنواحى غربى و جنوبى استان زياد بوده و کاهش چشم‌گير دما در ارتفاعات به چشم می‏‌خورد. کل استان به دليل دورى از دريا رطوبت هواى کمى دارد. بادها به دليل تأثير بر روى دما، تبخير و بارندگى يک عامل مهم و موثر بر آب‌و‌هواى استان به حساب می‏‌آيند. بادهاى غربى و شرقى از بقيه مهم‌ترند ولى اهميت بادهاى شرقى از بادهاى غربى هم بيش‌تر است. بادهاى شرقى از طرف بيابان‌هاى مرکزى ايران به نواحى مرکزى و شرقى استان می‏‌وزند و به دليل آن که از بيابان می‏‌وزند (مخصوصا در فصول پاييز و بهار) خشکى و گردوغبار فراوان به همراه دارند و باعث آلودگى سطح شهر قم می‏‌شوند. در فصل زمستان گاهى بادهاى شمال شرقى به داخل استان وزيده و باعث افت شديد دما می‏‌شود و پديده‌اى اصطلاحاً به نام سرماخشکه به وجود می‏‌آورند. بادهاى غربى نيز به‌خصوص در فصول پاييز و زمستان استان را تحت تأثير قرارداده و اغلب باعث بارندگى در سطح استان می‏‌شوند. جهت وزش بادهاى غالب در استان قم جهت شرقى است
مکان های دیدنی و تاریخی
در سطح استان قم؛ درياچه نمک و درياچه حوض سلطان از اهميت توريستی و علمی زيادی برخوردار هستند. به طور کلی استان قم به دليل قرار گرفتن در مرکز ايران و همسايگی با دشت کوير از جاذبه های توريستی و بيابان گردی بسيار زيادی برخوردار بوده و پارک ملی کوير که آثار فرهنگی و تاريخی متعددی را در خود جای داده و مجموعه با ارزشی از ذخاير گياهی و جانوری متنوع را دارا است، از جاذبه های مهم طبيعی استان قم به شمار می آيد. در استان قم بيش از 317 مورد تاريخي و مذهبي به ثبت رسيده كه به لحاظ جهانگردی مذهبی دارای پتانسيل و جايگاه ويژه ای است. آستانه مقدس حضرت معصومه(س) مهم ترين بنای تاريخی – مذهبی استان قم به شمار می آيد که در کنار ده ها اثر تاريخی ديگر همواره پذيرای بازديد کنندگان بی شمار اين استان می باشد.