دانشکده هنر دانشگاه سمنان در نیمسال دوم سال 81- 80 تاسیس شد. صنایع دستی نخستین رشته ای بود که با پذیرش دانشجو راه اندازی گردید. در نیمسال اول 83 – 82 ساختمان فعلی دانشکده هنر با مصوبه هیات دولت به دانشگاه سمنان واگذار شد.

در سال 82 پس از آماده سازی بخشی از فضا، این دانشکده افتتاح گردید و کارگاه هایی نظیر حجم سازی، طراحی، رنگرزی، عکاسی سیاه و سفید و غیره در این زمان آماده بهره برداری قرار گرفت و علاوه بر رشته صنایع دستی، رشته های ارتباط تصویری در مقطع کارشناسی ( شبانه، روزانه ) و معماری در مقطع کاردانی ( شبانه ) در همین سال با پذیرش دانشجو ایجاد شد.

در سال 1386 اولین دوره از دانشجویان رشته مهندسی معماری در مهرماه سال 87 پذیرش شدند و در سال 88 پس از اخذ موافقت شورای گسترش وزارت علوم رشته های جدید فرش، طراحی صنعتی و نقاشی ( هر سه در مقطع کارشناسی ) راه اندازی شد.

در سال 89 نیز سه رشته کارشناسی دیگر با عناوین عکاسی، مرمت و احیاء بناهای تاریخی و طراحی و چاپ پارچه راه اندازی شد . همچنین برای اولین بار رشته پژوهش هنر در مقطع کارشناسی ارشد از مهرماه سال89 راه اندازی شد. هم اکنون تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل این دانشکده بیش از 660 نفر می باشند . به موازات توسعه رشته های جدید نسبت به جذب اعضای هیأت علمی تمام وقت نیز اقدام گردید که نسبت به 6 نفر عضو هیأت علمی موجود در سال 86 این تعداد  به 22 نفر در سال 90  ارتقاء یافته است.

فضای موجود دانشکده هنر دانشگاه سمنان در زمینی به مساحت تقریبی 20 هکتار و با زیر بنای معادل 3000 متر مربع درکیلومتر 3 جاده دامغان در محل پردیس هنر دانشگاه واقع شده است .

باتوسعه مجموعه هنر به دو دانشکده معماری و شهرسازی و هنر عملا پردیس هنر در دانشگاه سمنان شکل گرفت.

سایرامکانات وبخش های پردیس هنر به شرح زیر می باشد :

کتابخانه تخصصی هنر شامل بیش از 7000 جلد کتاب و 100 عنوان نشریه .

سایت کامپیوتر با ظرفیت مجموعا بیش از 100 دستگاه کامپیوتر در دو فضای مجزا به کلاس های رایانه ای واینترنت .

امکانات کارگاهی شامل بیش از 20 کارگاه تخصصی وفنی .

کلاس سمعی و بصری مجهز به سیستم های کامپیوتری و نمایش .

آمفی تئاتر با ظرفیت 160 نفر برای اجرای برنامه های جمعی و آموزشی .