آثار به جا مانده از خانه‌ ای تاریخی در مشهد

جای جای کشور ما پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی فوق العاده زیبا و هیجان انگیز است. شما به هر شهری که سفر کنید، می ‌توانید جاذبه های توریستی خارق العاده‌ ای را به نظاره نشینید. این جاذبه ها، بخصوص جاذبه‌ های تاریخی، شما را در طول زمان جا به جا کرده و به دل تاریخ خواهد برد تا با گذشتگان و شیوه زندگی آنان آشنا شوید.

شهر مشهد به عنوان یکی از کلان‌ شهرهای کشور ما، دارای جاذبه ‌های تاریخی بسیار زیادی است. همین جاذبه ‌های تاریخی سبب شده تا این شهر برای افرادی که علاقه مند به آثار تاریخی هستند، گزینه فوق ‌العاده ‌ای برای سفر به حساب آید و شهر مشهد تبدیل به مقصد سفر این گروه از گردشگران شده است.

در این مطلب قصد داریم تا به این شهر زیبا سفر کرده و نگاهی به یکی از خانه‌ های تاریخی شهر مشهد اندازیم، پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با خانه اعتضادی در گناباد مشهد در اختیار شما قرار دهیم تا در صورتی که قصد سفر به مشهد را دارید بتوانید با اطلاعات بیشتری در رابطه با این خانه قدیمی از آن بازدید کنید.

خانه‌ ای تاریخی در مشهد

خانه‌ ای تاریخی در مشهد

خانه اعتضادی در گناباد مشهد

شهر زیبای مشهد علاوه بر جاذبه های زیبای تاریخی که در دل خود جای داده است، با داشتن روستاها و شهرهای زیبا در اطراف خود تبدیل به یکی از قطب‌ های گردشگری ایران شده است. اگر نگاهی به زیباترین شهرها و روستاهای مجاور شهر مشهد انداخته و قصد داشته باشیم تا در رابطه با آن ها توضیحاتی را ارائه دهیم، باید به سراغ شهر زیبای گناباد رویم.

این شهر که از کهن ترین شهرهای کشور ما به حساب می ‌آید، قدمت بسیار طولانی داشته و از نظر تاریخی قدمت بلدیه و شهرداری شهر گناباد به سال ۱۳۱۶ باز می ‌گردد. بررسی های صورت گرفته در رابطه با شهر گناباد نشان می دهد که این شهر تاریخ طولانی و پر رمز و رازی را در دل خود جای داده است، به طوری که یکی از جاذبه های این شهر، قدیمی ترین قنات جهان یعنی قنات قصبه است که بررسی باستان شناسان قدمت این قنات را به دوره هخامنشیان ارجاع می‌ دهد. یکی دیگر از جاذبه های جذاب شهر گناباد خانه اعتضادی است.

البته لازم به ذکر است که این خانه تاریخی بسیار زیبا و خاص در شهر گناباد واقع نشده است و در روستایی به نام قوژد در اطراف شهر گناباد قرار دارد. بررسی ها و شواهد موجود در این خانه نشان می دهد که تاریخ ساخت خانه اعتضادی به دوره پهلوی اول باز می‌ گردد.

بسیاری از گردشگران علاقه‌ مند هستند تا با بازدید از خانه های قدیمی به سبک زندگی پیشینیان نگاهی انداخته و بررسی کنند که در گذشته مردم آن منطقه در چه خانه هایی زندگی کرده و چه سبک زندگی داشته اند. در همین راستا خانه اعتضادی گناباد یکی از هیجان انگیز ترین جاذبه های تاریخی برای علاقه ‌مندان به خانه های باستانی و تاریخی به شمار می رود.

خانه اعتضادی تور مشهد

خانه اعتضادی تور مشهد

مشخصات و آدرس خانه تاریخی اعتضادی

همان طور که گفته شد خانه تاریخی اعتضادی در روستای قوژد در شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی واقع شده است. اگر نگاهی به بافت و معماری این مکان انداخته و آن را بررسی کنیم، باید گفت که خانه اعتضادی با معماری بسیار زیبای خود تبدیل به یکی از بافت ‌های قدیمی باقیمانده در روستای قوژد شده است و خوشبختانه تلاش بسیار زیادی از سوی اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گناباد در خصوص حفظ و حراست از این مکان تاریخی صورت گرفته است.

خانه اعتضادی، طرح و نقشه‌ ای دارد که در آن می‌ توان اطلاعات مختلفی در رابطه با معماری این خانه را پیدا کرد. طول این خانه نزدیک به 22 متر، عرض آن نزدیک به ۱۹ متر و به صورت کلی متراژ این مکان نزدیک به ۳۰۰ متر مربع می ‌باشد. از نظر معماری این مکان جز خانه هایی با حیاط مرکزی به حساب می ‌آید.

نمای بیرونی خانه اعتضادی از گل بوده و دارای آجر کاری های بسیار زیبایی در خود است. دیواره ‌های خارجی این خانه ساده بوده و در آن تزیین خاصی انجام نشده است ولی در سر در ورودی در ضلع شرقی این بنا شاهد طاق گهواره ای شکل بسیار زیبایی هستیم که به وسیله دالانی با زاویه ۹۰ درجه و معماری ضربی به حیاط مرکزی متصل شده است.

از نظر معماری سبک این خانه به معماری یزدی مشابه است. در طول تاریخ استادان بزرگی همچون استاد ابوالقاسمی یزدی، استاد اسدی کاخکی و حسن عالی تغییرات مختلفی را بر روی این بنا اعمال کرده اند.

حیاط مرکزی این خانه تاریخی به شکل مستطیل بوده و در ضلع جنوبی آن ایوانی مشرف به حیاط واقع شده است و کف حیاط خانه اعتضادی نیز دارای پوشش آجر فرش است. اگر نگاهی به فضای داخلی این بنا انداخته و آن را بررسی کنیم، می ‌توان به این موضوع اشاره کرد که خانه اعتضادی دارای ۵ اتاق است که سه اتاق اصلی آن در اطراف ایوان ساخته شده است و یک مطبخ در گرداگرد حیاط قرار گرفته است.

ثبت خانه اعتضادی مشهد در فهرست آثار ملی

به دلیل اهمیت خانه اعتضادی از نظر تاریخی و گردشگری و با تلاش اداره میراث فرهنگی شهرستان گناباد شاهد آن هستیم که این بنا در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی ایران شناخته می‌شود. همان ‌طور که می‌ دانید عموم گردشگران زمانی که قصد بازدید از جاذبه‌ های یک شهر را دارند، به فهرست آثار ملی ثبت شده نگاهی انداخته و سپس جاذبه هایی که قصد بازدید از آن را دارند، انتخاب می ‌کنند.

ثبت این امکان در فهرست آثار ملی باعث شده تا این خانه تاریخی تبدیل به جاذبه فوق ‌العاده ‌ای برای توریست های داخلی و خارجی شود. بی شک ورود توریست های داخلی و خارجی به شهرستان گناباد و روستای قوژد می ‌تواند باعث رشد اقتصادی مردم این شهرستان و روستا شود.

به هر میزانی که گردشگران بسیار زیادی وارد یک منطقه شوند، به همان اندازه می‌ توان انتظار داشت که شاهد رشد یک شهر و به گردش درآوردن چرخه اقتصادی آن شهر باشیم. امیدواریم با حمایت میراث فرهنگی و تلاش مردم این منطقه منزل اعتضادی در طول سال میزبان گردشگران بسیار زیادی از سراسر ایران و دنیا باشد تا از این طریق رشد اقتصادی فوق ‌العاده ‌ای در این منطقه صورت گیرد.

اگر قصد سفر به مشهد را دارید می توانید ارزانترین تور مشهد را از سایت لحظه آخر خریداری نمایید و پس از آن کافی است تا به شهرستان گناباد که در فاصله ۲۸۵ کیلومتری مشهد است رفته و سپس در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شهر گناباد به روستای قوژد سری بزنید و از این خانه تاریخی بازدید کنید.