خیاو یا مشگین شهر مرکز شهرستان مشگین شهر، یکی از شهرهای معروف استان اردبیل که در 295 کیلومتری تبریز از راه اردبیل و در 168 کیلومتری تبریز از راه اهر واقع شده است. مشگین شهر در 47 درجه و 1 دقیقه و 7 ثانیه طول شرقی و 38 درجه و 23 دقیقه و 34 ثانیه عرض شمال واقع شده، ارتفاع آن از سطح دریا 1830 متر است. خیاو (خی یو) یا مشکین شهر امروزی، محدود است از شمال به شهرستان مغان، از جنوب به رشته جبال سبلان، از شرق به شهرستان اردبیل و کشور شوروی سابق و از باختر به شهرستان اهر. مساحت این شهر در حدود 1530 کیلومتر مربع طول ان 51 کیلومتر (امتداد شرقی – غربی) و عرض اش 30 کیلومتر می‌باشد.
رودخانه‌های بزرگ خیاو، انار، مشگین چای و ده ها رودخانه کوچک در آن جاری است. کوهستان سبلان در جنوب آن واقع شده و علاوه بر سه قله معروف ان (هرم داغ، جنوار داغ، قله بزرگ) کوه های دیگری به نام گوی داغ، قاشقا داغ، کچی قیران (بزکش) در این شهرستان واقع است. شهرستان مشگین شهر به دو قسمت طبیعی تقسیم می شود:
ـ مشگین شرقی و مشگین غربی که اراضی و روستاهای آن اغلب در جگله واقع است.
ـ دهستان مشگین (در اصطلاح معلی رضی) که در دره ها تپه ماهور شده، آبادی کمتری دارد. فقط در تابستان ها، طوایف و ایلات ائل سون (شاهسون) در ییلاق های مخصوص به خود ساکن شده و در پاییز به سوی قشلاق حرکت می کنند.
آب های گرم و معدنی کوهستانی سبلان از جمله قوتورسویی، شابیل قینرجد، ملک سوئی ، مرویل، دودو، آق سو، ایلان لو، مراتع سر سبز سبلان و دامنه های پر برکت آن ، اطراف های ییلاق و قشلاق عشایر ائل سون و گذرگاه های کوچ عشایری و روابط اقتصادی بین جوامع شهری، روستائی و عشایری از نظر اقتصادی اعتبار خاصی به مشگین شهر بخشیده است. کار اصلی اکثریت مردم آن، کشاورزی و دامداری بوده، در شهر نیز داد و ستد و خدمات دولتی و عمومی از فعالیت های مردم آن محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری مشگین شهر

جاذبه های گردشگری مشگین شهر

جاذبه های گردشگری مشگین شهر، دیدنی های مشگین شهر جاذبه های طبیعی مشگین شهر جاذبه های تاریخی مشگین شهر

در فهرست زیر جاذبه های طبیعی و تاریخی شهر مشگین شهر که تا کنون در سایت گردشگری ایران (مکانبین) قرار گرفته است لیست شده است :

ـ کاروانسرای قانلی بولاغ مشگین شهر

ـ قله سبلان

ـ کهنه قلعه مشگین شهر

ـ پارک جنگلی مشگین شهر

ـ سنگ نبشته ساسانی مشگین شهر

ـ مقبره شیخ حیدر مشگین شهر

ـ  دژ قهقهه مشگین شهر

شما اکنون در سایت گردشگری استان اردبیل هستید و مجموعه مکان های ثبت شده از شهر مشگین شهر در سایت مکانبین استان اردبیل را مشاهده می کنید می توانید از منوی زردرنگ بالا شهر مورد نظر در استان اردبیل را انتخاب نمایید یا برای دیدن فهرست جاذبه های گردشگری استان اردبیل کلیک کنید