در 20 کیلومتری مراغه و در کمره کوه های مجاور رودخانه مغانجیق یا به عبارتی در 5 کیلومتری جنوب شرقی روستای مغانجق و در 3 کیلومتری روستای کهجوق مجموعه غارهایی واقع هستند که به قرخ کهولر مشهورند. قیرخ کهل کهجوق یا قیرخ کوهول کهجوق یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان مراغه است.

غارها در دامنه کوهی بنا شده اند که کلا به دو قسمت غارهای شمالی و جنوبی تقسیم شده است. غارهای جنوبی کاملا در دسترس می باشد و می توان از آنها به راحتی بازدید کرد ولی غارهای شمالی که متشکل از 3 غار می باشد یکی در دسترس و دو تای دیگر حدود 30 متر در ارتفاع پرتگاهی واقع شده اند که بدون تجهیزات کوه نوردی بازدید از آنان مقدور نمی باشد.

در کتب قدیم پهلوی از منطقه ای در روستای کهجوق با عنوان گهیرک کهل (قصر زیرزمینی) یاد می شود  که با گذشت زمان و تغییر تلفظ در ترکی امروزه اهالی آن را قیرخ کوهول می نامند و اشتباها بعضی ها آن را چهل غار معنی می کنند یکی از زیباترین و ناشناخته ترین غارهای دست ساز می باشد.

این غارها که تماما حاصل فعالیت انسان می باشد دارای سه ورودی مستقل با طاق های قوسی هستند که هر کدام به اتاق های جداگانه ای راه دارند و هر یک از اتاق ها نیز با ورودی های تودرتو به هم مرتبط می شوند. حاشیه های دره سرسبز رودخانه مغانجیق همواره محل شکل گیری و استقرار تمدن های مختلف از دوره های پیش از تاریخ تا عصر حاضر می باشد. طبیعت بکر و خوش آب و هوای منطقه با جاذبه های تاریخی مثال زدنی اش از عوامل مهم جذب گردشگر و دوستداران طبیعت و تاریخ به این منطقه است.

لازم به ذکر است کهجوق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده‌ است.

در صورتی که علاقمند به این نوع از عارهای دستکند هستید می توانید از غارهای اطراف رصدخانه مراغه نیز دیدن کنید

پیشنهاد ویژه

پین نقشه روستای کهجوق را نشان می دهد