مسجد كبود تبریز، فیروزه جهان اسلام
مسجد جهانشاه یا مسجد کبود تبریز (گوی مسجید) از آثار ابوالمظفر جهانشاه بن قرا یوسف از سلسله تركمانان قراقویونلو می باشد كه در۸۷۰ هجری به همت و نظارت جان بیگم خاتون، زن جهانشاه بن قرایوسف قره قویونلو، پایان یافته و از شاهکارهای معماری دوره اسلامی که در خیابان امام خمینی روبه روی کوچه صدر جنب پارک خاقانی شهر تبریز قرار گرفته است.

مسجد کبود تبریز با نامهای مختلف از جمله گوی مسجد (به ترکی همان مسجد کبود)، مسجد شاه¬جهان، عمارت و مسجد مظفریه معروف و مشهور بوده است. تنوع وظرافت کاشیکاری وانواع خطوط به کار رفته در آن وهمچنین زیبایی و هماهنگی رنگ ها سبب شده است که به فیروزه اسلام شهرت یابد. کتیبه ها به وسیله نعمه اله البواب خوشنویس مشهور قرن نهم کتابت شده وسر کاری آن با عزالدین قاپوچی بوده است . زلزله سال 1193 ه.ق سبب فرو ریختن گنبد ها وخرابی آن شده است.
با این که از این مجموعه زیبا جز سردری شکسته وچند پایه باقی نمانده است ولی به قول : … ارزد به صد هزار ، تعمیرات و دوباره سازی مسجد به منظور حفاظت بخش های باقیمانده شامل طاق ها و پایه ها از سال 1318 شروع شده است .دوباره سازی گنبد های رفیع آن از سال 1354 توسط دفتر حفاظت آثار باستانی و به اهتمام زنده یاد استاد رضا معماران بنام هنرمند آذربایجانی به اتمام رسیده است. در قدیم این بنا مجموعه‌ای از ساختمانهایی چون مدرسه، مسجد، خانقاه، کتابخانه و… بوده است که متاسفانه درحال حاضر هیچ کدام برجای نمانده اند فقط قسمتی از مسجد که آن هم بسیار آسیب دیده بود و مرمت شده است.

در صحن و محل عمارات ضمیمه مسجد كبود، دبستان جهانشاه و موزه آذربایجان بر پاست كه در سال ۱۳۳۷ ساخته شده و اكنون یكی از مراكز دیدنی و تاریخی تبریز می باشد. موزه مشروطیت مهمترین قسمت موزه آذربایجان است. این بنا در سال 1310ش جزو آثار ملی به ثبت رسید و تا سالهای 1352تا 1354ه ¬ش بازسازی گنبدهای بالای شبستان انجام شد ولی در سالهای اخیر مرمت و تکمیل ساختمان، محوطه‌سازی و اجرای بخشی از نقوش داخلی عمارت انجام شده است. مرمت مسجد به صورتی است که سعی شده هر آنچه که از آجر و کاشی و سنگهای مرمر باقی مانده است در جایهای اصلی خود حفظ شوند. از قسمتهای دیدنی این مسجد قسمتی از سقف است که طلا و لاجورد با یکدیگر کار شده است و در نوع خود بی نظیر است.

در داخل مسجد قسمت شبستان کوچک سردابی است که در آن جای دو قبر است که احتمال می‌دهند از آن جهانشاه و همسرش باشد زیرا در روایات تاریخی آمده است که جنازه جهانشاه پس از کشته شدن به این مسجد منتقل و دفن شده است. گرچه این گورها در حال حاضر خالی هستند. مسجد کبود در وسط یک محوطه وسیع گلکاری شده قرار گرفته است که خود باعث جذب گردشگران می‌شود.

در نزدیکی مسجد کبود تبریز، موزه آذربایجان است که پیشنهاد می کنیم تجربه دیدن آن را از دست ندهید

در ادامه می توانید علاوه بر دیدن فیلم مسجد کبود از مسجد کبود تبریز بازدید مجازی هم داشته باشید

 

بازدید مجازی مسجد کبود تبریز نمای اول

بازدید مجازی مسجد کبود تبریز نمای دوم