برای سهولت دسترسی کاربران سایت گردشگری مکانبین به تمامی جاذبه های گردشگری شهر شیراز و اماکن تاریخی شیراز لیستی با عنوان “لیست جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز” تهیه شده است که تمامی اماکن تاریخی و تفریحی و توریستی شیراز که در سایت گردشگری استان فارس (مکانبین فارس) ثبت شده است را در این فهرست جاذبه های گردشگری شیراز قرار دهیم لازم به ذکر است آنچه در این لیست جاذبه های گردشگری شیراز آمده تنها مربوط به شهر شیراز است و شامل همه مکان های ثبت شده در سایت گردشگری استان فارس نیست و شما می توانید از طریق منو سمت چپ (منو آبشاری زرد رنگ) شهرهای دیگر استان فارس را انتخاب کنید و از منو سمت راست “اماکن” به تفکیک همه مکان های مورد مربوط به هر شهر انتخاب را بیابید.

لیست جاذبه های گردشگری شیراز

لیست جاذبه های گردشگری شیراز

* نکته قابل ذکر آنکه این لیست شامل همه مکان های ثبت شده سایت گردشگری فارس (مکانبین فارس) نیست همچون مکان های خدماتی، دانشگاه ها و بیمارستان و … و تنها شامل مکان های تفریحی و تاریخی شیراز است

جاذبه های گردشگری شیراز (تفریحی – توریستی و تاریخی) :

باغ چهل تن شیراز
باغ هفت تن – موزه سنگ شیراز
خانه فروغ الملک – موزه هنر مشکین فام
عمارت دیوانخانه
باغ پرندگان شیراز
مسجد جامع عتیق شیراز
باغ جنت
مدرسه خان
باغ دلگشا
مسجد وکیل شیراز
سرای مشیر
عمارت کلاه فرنگی – موزه پارس
آرامگاه خواجوی کرمانی
مسجد مشیر
موزه مادام توسو شیراز
خانه زینت الملوک
باغ جهان نما
مسجد نصیرالملک
بازار وکیل شیراز
نارنجستان قوام
حمام وکیل شیراز
ارگ کریمخان زند
دروازه قرآن
باغ عفیف آباد
سعدیه
حافظیه
باغ ارم

درباره شیراز و جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز :

شهر شیراز، مرکز استان فارس به طول 40 کیلومتر و عرضی متفاوت بین 15 تا 30 کیلومتر با مساحت 1268 کیلومتر مربع به شکل مستطیل در جنوب غربی ایران قرار دارد. مختصات جغرافیایی شیراز عبارتست از 33 درجه و دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 29 دقیقه عرض شمالی. ارتفاع از سطح دریا بیش از 1500 متر می باشد  و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ نفر می‌ رسد. اطراف شیراز را رشته کوههای نسبتاً مرتفعی به شکل حصاری استوار ، احاطه کرده اند که از لحاظ سوق الجیشی و حفظ شهر اهمیت ویژه ای دارند. این شهر از سمت غرب به کوه کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌ است.
شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷) و تهران (در سال ۱۲۸۹) سومین شهر ایران است که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید.
کهن ترین اثر نوشتاری که نشان می دهد شیراز در چه زمانی بنا شده است ، مربوط به الواح گلی تخت جمشید می باشد که واژه آن را «شی رازی ایش» ذکر کرده است. شیراز در طی چند دهه اخیر توسعه و گسترش قابل توجهی یافته و به یکی از شهر های مهم و زیبای ایران تبدیل شده است
همچنین شیراز در ادوار گذشته طی چندین دوره پایتخت ایران بوده است. شیراز از دوران باستان تاکنون پیوسته وارث فرهنگ و تمدن ایران و زادگاه بسیاری از بزرگان دین ، دانش ، هنر ، حکمت و عرفان بوده که در دامان خود پرورده است ؛ که آثار جاویدان آنها میراث علمی و ادبی ایران را زنده و جاوید نگه داشته است.
در افسانه ها آمده است که شیراز فرزند تهمورس (از پادشاهان سلسله پیشدادیان) شهر شیراز را تأسیس کرد و نام خود را بدان بخشید. به روایتی دیگر، نام این دیار، “شهرراز” بوده که به اختصار شهر از و شیراز خوانده شده است.
کاوش های باستان شناسی در تخت جمشید، به سرپرستی کامرون در سال 1314 ه.ش، به پیدایش خشت نبشته هایی انجامید که بر روی چند فقره از آنها نام شیراز مشخص بود. بدین ترتیب می توان احتمال داد، این وادی که در عهد رونق تخت جمشید، آبادی کوچکی بیش نبوده است، بعد از انهدام پایتخت هخامنشیان، سمندروار از دل خاکستر آن دیار برپا خاسته است.
آب و هوای شیراز :
نقشهٔ آب و هوایی ایران؛ شهر شیراز در جنوب غرب کشور قرار گرفته و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است. میانگین دما در تیرماه (گرم‌ترین ماه سال) ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد، در دی‌ماه (سردترین ماه سال)، ۵ درجهٔ سانتی‌گراد، در فروردین‌ماه ۱۷ درجهٔ سانتی‌گراد و در مهرماه ۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌باشد و میانگین سالانهٔ دما ۱۸ درجهٔ سانتی‌گراد است. میزان بارندگی سالیانهٔ شهر شیراز ۳۳۷٫۸ میلی‌متر می‌ باشد با این توصیف می توان آب و هوای شیراز را آب و هوایی معتدل دانست.
شیراز به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی وجاذبه های طبیعی فراوان، جاذبه های گردشگری و توریستی همواره گردشگران بسیاری را از داخل و خارج از کشور به سوی خود فرا می ‌خواند.

سایت گردشگری ایران (مکانبین) طی برنامه چهار مرحله ای خود استان ها را تکمیل می نماید  :
ـ مرحله نخست شامل ثبت جاذبه های تفریحی توریستی و اماکن تاریخی معروف در هر استان و شهر

ـ مرحله دوم ثبت اماکن خدماتی همچون ترمینال ها، بیمارستان ها و دانشگاه ها و اماکن فرهنگی و ورزشی همچون سینماها، فرهنگسراها، ورزشگاه ها و…

ـ مرحله سوم که مرحله پایانی است مرحله تکمیل مکان های باقیمانده که کمتر معروف هستند و تنها 5 درصد گردشگران حرفه ای از آنها دیدن می کنند یا به آنجا سفر می کنند

ـ مرجله چهارم که شامل ثبت هتل ها، رستوران ها و مکان هایی است که خواهان ثبت خود در سایت گردشگری ایران، (مکانبین) هستند که مرحله چهارم به تدریج و گاه در میان سه مرحله فوق انجام می پذیرد.

امید است با سایت گردشگری استان فارس، با اطلاعات دقیق و بدون دردسر و با آگاهی از تاریخچه و اطلاعات یک مکان به آنجا سفر کنید

شاد باشید، چون زندگی کوتاه است

تیم پرتال گردشگری مکانبین

اولین بروزرسانی 2 مرداد 1392