بازار وکیل شیراز

این بازار که به فرمان کریم خان زندساخته شده، اکنون در مرکز شهر شیراز قرار گرفته‌است. مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. بازار طویل خوش طرحی که از بهترین آثار کریم خان زند است و هنوز تقریباً سالم و پابرجای در شیراز باقیمانده و تصور می‌رود کریمخان زند پس از ملاحظه بازار قدیمی لار (از آثار زمان شاه عباس کبیر) طرح آنرا در شیراز ریخته‌است.

تمام کارهای بازرگانی، خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافیها همگی در حجره‌های این بازار انجام می‌گرفته و در واقع بازار وکیل مانند قلب واقعی شیراز بوده و تمام امور بازرگانی در آنجا به جریان می‌افتاده‌است.بازار وکیل تشکیلاتی داشته که بازرگانان می‌توانستند با اطمینان کامل کالاهای خود را در آن به امانت بسپارند و در موقع لازم از آن استفاده نمایند.

این بازار از نزدیکی دروازه اصفهان تا مدخل بازارهای قدیم امتداد دارد و مشتمل بر حجره‌هائی با سکوی پهن در طرفین و ۷۴ دهانه طاقهای بلند و خوش تناسب بوده‌است و چهار سوق بلندی در میان آن قرار داشته که بازارهای فرعی و غربی و شرقی آنرا قطع می‌نموده‌است. مصالح ساختمانی این بازارها گچ و آجر وآهک بوده که روی پایه‌هائی از تخته سنگ‌های تراشیده قرار گرفته‌است.

سقف چهار سوق که از چهار طرف آن چهار بازار منشعب می‌شود بسیار بلند و با سبک ساختمانی دلپسندی بنا شده‌است. قسمتهای مختلف این بازارها، بنا بر اساس کارهای صنعتی که در آن انجام می‌گرفته بنام های مخصوص خوانده می‌شود مانند: بازار بزرگ که انواع کالاها در آن یافت می‌شد. بازار بزازان، بازار بلور فروشان، بازار خیاطها، بازار کلاهدوزها، بازار سراج‌ها و بازار شمشیرگرها.بازار وکیل در ردیف آثار تاریخی کشور به شماره ۹۲۴ به ثبت رسیده و اداره کل حفاظت آثار باستانی ایران در حفاظت آن کوشا می‌باشد.پیشنهاد ویژه

علاقمندان عزیز میتوانید بازار گردي را از بازار جنوبي شروع كنيد. چون بيشتر مغازه هاي بازار شمالي عمده فروشي هستند و اين بازار معماري جديدتري هم دارد.

اگر راهروي جنوب شرقي پر از عتيق سراي مشير را ادامه دهيد، به يك رستوران سنتي ميرسيد و ميتوانيد غذاي سنتي و فالوده شيرازي بخوريد. بعد از آن هم به محله اسحاق بيك و مدرسه خان ميرسيد كه محل تدريس ملاصدرا بوده.

 اگر شما به عرقيات معروف شيراز هم علاقه داريد بازار وكيل را به شما پيشنهاد نميكنيم بلكه ميتوانيد عرقيات معروف شيراز را از پشت ارگ كريمخاني تهيه كنيد. معروفترين عرق شيرازيها بيد، كاسني و نسترن است.