جنگل و منطقه حفاظت شده جهان نما با وسعتی بیش از ‪ ۳۰‬هزار هكتار در استان گلستان و در ارتفاعات جنوب گرگان و جنوب شرقی کردکوی در سلسله جبال البرز قرار گرفته است.
منطقه حفاظت شده جهان نما که از نام دهکده ییلاقی آن اقتباس شده از شمال به شصت کلا ، زیارت و از شرق به چهارباغ، از طرف غرب به درازنو و از جنوب به رودخانه ی چهارباغ و رادکان محدود است. ارتفاع منطقه از 600 متر در مرز شمالی تا 3064 متر در ضلع جنوب شرقی از سطح دریا متغیر است.
جامعه ی گیاهی منطقه حفاظت شده جهان نما با توجه به ارتفاع و نوع خاک بسیار متنوع است که به سه دسته ی پوشش علفزار، پوشش بوته زار و پوشش سوزنی برگان تقسیم می شود. با توجه به زیستگاه های منحصر به فردی که در منطقه حفاظت شده جهان نما وجود دارد می توان پستانداران بزرگ جثه ای مانند مرال ، شوکا ، خرس ، پلنگ ، گرگ ، قوچ و میش ، بز کوهی ( پازن )، گراز و پستانداران دیگر نظیر ، خرگوش ، کیسه دهان خاکستری ، پایکا ، انواع خفاش ها و حشره خورها ، روباه ، راسو ، رودک ، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، سیاه گوش و …. را در این منطقه مشاهده کرد.
تقریبا کلیه ی نقاط منطقه حفاظت شده جهان نما کوهستانی است که از نظر زمین شناسی به دوران مزوزوئیک ( کرتاسه و ژوراسیک ) تعلق دارد. با وجود كوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.
همچنین رودخانه‌هایی دراین منطقه جاری است كه از جمله می‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسیر به نام رادكان وارد استان مازندران می‌شود، رودخانه فصلی سفید دره نیز در مركز این منطقه قرار دارد. در منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد كه در حدود پنج كیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.
طبق آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ‪ ۴۴۰‬ میلی متر اعلام شده است، براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنكی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یكی از عوامل تلطیف هوای این منطقه است.
منطقه حفاظت شده جهان نما در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد و با داشتن مناظرزیبا وچشم اندازهای جالب و آبشارها و دره ها وهمچنین جنگل های پهن برگ , گونه های جانوری متنوع و وجود آثارمختلف تاریخی و فرهنگی نظیر قبرستان های کهن ,قلعه ها, برج رادکان, و اماکن متبرکه, منابع آبی متعدد می تواند به یکی از قطب های مهم گردشگری کشورتبدیل شود. جنگل جهان نما، جاذبه اکوتوریستی استان گلستان می باشد.
جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وكشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی كوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.
همچنین وجود برج ‪ ۳۵متری رادكان معروف به “میل رادكان” درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان كرده است. گفته می‌شود این منطقه مدفن یكی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است. آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی‌آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده‌های منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.
كوههای معروف این منطقه دوكالی درغرب، شاه‌ پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینک بلینگ در جنوب، سفید دره در مركز و تركت در شمال است.
چشم انداز ارتفاعات ، چشمه ها ، رودخانه ها و جنگل ها به ویژه در فصل های بهار و تابستان و پاییز ، طراوت و زیبایی شگفت انگیزی به این منطقه می بخشد.