روستا، آبشار و آب گرم زیارت

روستای زیارت در دهستان استرآباد جنوبی در ادامه جاده ناهارخوران به سوی کوهستان‌های جنوب شهر گرگان حدود ۱۰ کیلومتر جلوتر از ناهارخوران قرار دارد. زیارت به علت برخورداری از هوای نسبتاً خشک و خنک بازدیدکنندگان بسیار زیادی دارد. از اماکن دیدنی این روستا می‌توان به آبشارهای زیبا، چشمه آبگرم، امامزاده و همچنین بافت قدیمی روستا نام برد. از نکات جالب در مورد این روستا، میانگین عمر بالای مردم آن است که علت آن نیز زندگی طبیعی و استفاده از مواد غذایی جنگلی است.

این روستای زیبا که به لحاظ سبک معماری خانه ها و قدمت تاریخی آن جزو 20 روستای برتر گردشگری ایران است و جزو مهمترین روستاهای هدف گردشگری است. اگرچه در سال های اخیر بافت معماری این روستا به شدت آسیب دیده و زیبایی سابق را ندارد.

آبشار زیارت در میان جنگل ناهارخوران و در حاشیه روستای زیارت واقع است. این آبشار در 5 کیلومتری جنوب روستای زیارت و 19 کیلومتری جنوب گرگان و در مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود زیارت بنام شاخه آبشار قراردارد . این شاخه رودخانه از طریق دو آبشار مجاور از ارتفاع 15متر به داخل محوطه حوضچه که در محل ریزش ایجاد شده می ریزد، در کلِ محوطه آبشار ذرات  پودر مانند آب در هوا معلق است و به دلیل بالا بودن رطوبت نسبی محیط روی تخته سنگ ها نیز پوشیده از خزه و گلسنگ است .

محیط پیرامون آبشار به دلیل ریزش آب از ارتفاع زیاد به صورت غباری از قطرات آب در فضا مشاهده می شود . وجود چنین فضایی اطراف آبشار و صخره های پوشیده شده از خزه می تواند فضای بسیار مناسبی برای گردشگران تفریحی وکوهنوردی فراهم آورد.

 چشمه آب گرم زیارت در 15 کیلومتری جنوب گرگان و در روستای زیارت و ضلع شرقی رودخانه خاصه رود قرار دارد . این چشمه در حال حاضر دارای 4 مظهر و محل خروج به فاصله تقریبی 10 تا 20 متر است . اولین مظهر آن زیر تخته سنگی است که روی آن کتیبه کوچکی با ابعاد 15*20 سانتیمتر به خط عربی تاریخ 1035 را نشان می دهد . مظهر دوم این چشمه به فاصله 20 متر در جنوب مظهر اولی قرار دارد . دو مظهر دیگر هر یک با فواصل 15 و 10 متر از هم قرار دارند . آب چشمه صاف و زلال و فاقد طعم و بو می باشد و خاص است و دارای گرمای ملایم و مطبوع می باشد . آب گرم زیارت به نظر می رسد تنها آب گرم در استان باشد . در صورت بررسی آب چشمه از لحاظ معدنی می تواند یکی از جاذبه های توریستی بسیار جالب استان باشد . این چشمه در محدوده منطقه حفاظت شده محیط زیست واقع شده است .

همچنین می توانید با کلیک بر لینک زیر در سایت سورم سرا از روستای زیارت گرگان بازدید مجازی داشته باشید

بازديد مجازی روستای زیارت