باغ موزه نظری
باغ موزه نظری یک موزهٔ مردم‌شناسی در همدان است که در میدان جهاد، چهارراه نظری، عمارت باغ نظری، واقع شده‌است. در باغ موزه نظری گردشگران می توانند فرهنگ و آداب و سنن مردم همدان را در يک نگاه به نظاره بنشینند و با مردمان این خطه از کشور آشنا شوند.
این موزه در سال 1388 خورشیدی به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تاسیس شده است که گامی موثر در شناسایی آداب و رسوم ساکنین استان همدان بوده و جای تقدیر دارد.
عمارت باغ نظري در ميدان دانشگاه و خيابان عارف قزويني همدان واقع شده كه در محوطه اين باغ ساختماني زيبا و مجلل مربوط به اواخر دوره قاجاريه احداث شده است.
پيش طاق ورودي ساختمان به طرز زيبايي با آجركاري خفته و راسته تزيين شده است و در كنار آن محوطه‌اي مدور موسوم به هشتي قرار دارد.
ورودي بنا داراي فضايي موسوم به جلوخان است كه سقف هرمي شكل شيرواني آن بر روي چهار ستون بلند چوبي با پوشش گچ و سر ستون‌هاي داراي گل و بوته باز شده استوار شده است.
طبقه فوقانی که چهارضلع آن به بالکن منتهی می شود با نرده های چوبی ظریف و ستون چوبی پوشیده شده از گچ است.
جاذبه هاي گردشگري همدان در موزه باغ نظري همدان در قالب نمايشگاه عكس به تصوير كشيده شده است.
از قسمتهای جالب توجه این موزه حدود 800 قطعه عكس جمع آوري شده می باشد كه درمناسبتهایی در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است، مانند ایام دهه فجر و…
تصاويرباغ موزه نظری بيشتر در برگيرنده جاذبه‌هاي گردشگري استان همدان است و با هدف معرفي جاذبه‌هاي ناشناخته اين استان در حال برگزاري است.
جاذبه های گردشگری همچون، شهر زيرزميني سامن، مجموعه دستكند ارزانفود، تپه تاريخي نوشيجان، سراب گاماسياب، كتيبه آقا جان بلاغي اسدآباد و سراب گيان از جمله محل‌هاي معرفي شده در اين تصاوير هستند.
معرفي آثار زيبا، ديدني و جذاب به يادگار مانده از دوران مادها، هخامنشيان، ساسانيان، صفويه ، سلجوقيان، اشكانيان و قاجاريه به عنوان تلالويي از فرهنگ و تمدن ايرانيان در همدان از مهمترين اهداف برگزاري اين نمايشگاه است.
بر سردر این موزه عبارت، موزه ابن سینا همدان درج شده ، ولی با این وصف این موزه بنام باغ موزه نظری معروف است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان در این باغ مستفرست.