دریاچه سد اکباتان همدان
تنها دریاچه استان همدان دریاچه سد اکباتان است که در 11 کیلومتری جنوب شرقی‌ شهر همدان‌ واقع‌ شده‌ است‌ .

اين‌ درياچه‌ حدود 60 هكتاروسعت‌ دارد و حداكثر و حداقل‌ عمق‌ آن‌ به‌ ترتيب‌ 32 و 18 متر است‌ .
آب ذخيره اين سد که در بدو امر صددرصد نياز آب مشروب شهر همدان را تأمين مى‌کرد، در حال حاضر قادر به تأمين بيش از 50 درصد آب مورد نياز شهر نيست.
پيرامون‌ سد را جنگل‌ كاري‌ كرده‌اند ودرياچه‌ آن‌ براي‌ عمليات‌ آموزشي‌، آزمايشي‌ و نظامي‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد.
وجود برق‌، دسترسي‌ مناسب‌، طبيعت‌ زيباي‌ فضاي‌ پيرامون‌ و فاصله‌ اندك‌ آن‌ با شهر همدان‌ اين‌ درياچه‌ را به‌ تفرجگاهي‌  مناسب‌ تبديل‌ كرده ‌است‌
در مسیر و در حاشیه رودخانه و روستای سنگستان و تفریجان، باغات و مزارع کشاورزی قرار دارد.
علاوه بر فضای سبز موجود، در سالهای اخیر، حدود 15 هکتار از اطراف سد درختکاری شده است و از درختانی مانند صنوبر، کاج، اقاقیا و زبان گنجشک پوشیده شده، که به زیبایی و لطافت هوای آن افزوده است.
وجود زمینه های مذکور، قابلیت ایجاد تعدادی از ورزشهای آبی مانند قایقرانی، و اسکی روی آب را فراهم آورده و تاسیساتی از قبیل یک باب مهمانسرا، رستوران، تعدادی اتاقک اقامت موقت با امکانات اولیه و یک باب چایخانه سنتی نیز در محل سد ایجاد شده است.
سد اکباتان یا شهناز از 5 کیلومتری جاده همدان به ملایر منشعب شده و راه دسترسی به آن، به سمت روستای سنگستان می باشد.
اگر چه تاسیس این سد با هدف تامین 35% آب مصرفی شهر همدان و آب کشاورزی 800 هکتار از زمینهای پائین دست سد بوده است، ولی به دلیل ویژگیهایی مانند نزدیکی به شهر، فضای سبز اطراف و دریاچه سد، موجب شده است که کاربری تفریحی نیز به آن افزوده گردد.
ارتفاع سد در زمان ساخت 54 متر (از پی) بوده‌است و پس از اتمام طرح افزایش ارتفاع، هم اکنون ارتفاع سد اکباتان به 79 متر رسیده‌است.
سد اولیه با هدف تأمین آب آشامیدنی شهر همدان و همچنین آب  کشاورزی منطقه با قدرت تنظیم سالیانه 17 میلیون مترمکعب از آب رودخانه آبشینه پس از 4 سال، در سال 1342 خورشیدی به بهره‌برداری رسید.
برای این که سازه تکمیل شده بعد از 25 متر افزایش ارتفاع، رفتار و حرکات هماهنگ و یکنواختی داشته باشد، سد جدیدی در پایین دست سد موجود، از پی شروع به احداث شده و سد قدیم به عنوان جزئی از بدنه سد جدید، در داخل آن قرار گرفت.
ظرفیت فعلی مخزن هم 40 میلیون مترمکعب است.