دشت میشان همدان
میدان میشان یا دشت میشان یکی از دشت‌های کوهستان الوند است.
این میدان در مسیر اصلی صعود به قلهٔ الوند قرار دارد و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متر است.
در قدیم عشایری که دورهٔ ییلاق خود را در دامنهٔ شمالی الوند می‌گذراندند، در میدان میشان که دارای آب‌های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می‌زدند.
در کوهستان الوند علاوه بر قلل مرتفع و شیب‌دار، دشت‌های کوچکی وجود دارد که سطح آن‌ها از چمن‌زار پوشیده شده و چشمه‌های بسیار در آن‌ها جریان دارد. با توجه به این که این دشت‎ها نسبتاً مسطح هستند، به صورت جایگاهی مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مهم‌ترین این دشتها عبارتند از: میدان میشان و تخت نادر، چمن شاه‌نظر و تخت رستم.
دشت میشان نزدیک پناهگاه اول کوهنوردان برای رسیدن به قله الوند است.
این دشت پهنه وسیعی است که کوهنوردان از آن عبور می‌کنند تا به پناهگاه دوم و قله الوند صعود کنند. علاوه بر این پیش از این جاده‌ای مالرو و مخصوص کوهنوردان در کوهپایه بود، که یکی از راه‌های اصلی عبور کوهنوردان به قله محسوب می‌شد، با این حال این جاده نیز با هدف رساندن مصالح به ارتفاعات با استفاده از ماشین‌های سنگین تعریض شد.
دشت ميشان يکي از بسترهاي بکر طبيعي و منظر فرهنگي تاريخي گنج‌نامه همدان است. چندي پيش و در ادامه ساخت بخش‌هاي ديگر پروژه تفريحي و ورزشي تله‌کابين همدان، ساخت درياچه مصنوعي براي ماهيگيري در اين دشت آغاز شده است.
دشت میشان در بهار و پاییز، خصوصا در تعطیلات یکی از شلوغترین جاهای همدان بوده و مخصوصا در فصل بهار بسیار دیدنی است.
بعضی از علاقمندان به طبیعت در این مکان زیبا چادر زده و شب را در آنجا سپری می نمایند.
در سالهای اخیر مسابقات تیراندازی با کمان نیز در فضای مصفای دشت میشان برگزار شده و علاقمندان زیادی را به خود جلب نموده است.
راه رسیدن به دشت میشان :
اگراز گنجنامه همدان مستقیم بالا بروید به کیوارستان خواهید رسید. پس از حدودا نیم ساعت کوهنوردی و گردش در فضای مفرح کوهستانی به میدان میشان خواهید رسید.
البته برای رسیدن به دشت میشان تله کابین هم موجودست که به نوعی ایستگاه دوم تله کابین گنجنامه همدان در آنجا مستقرست.