پیست اسکی برف و پیست اسکی چمن تاریک دره همدان

پیست اسکی تاریک دره به عنوان یکی از پیست های بین المللی کشور به طول یک هزار و 600 متر در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده گنجنامه، در شهر همدان و در دامنه‌ کوه‌های الوند به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی ورزش های زمستانی این استان قرار گرفته ‌است.
پیست اسکی تاریک دره سومین پیست مطرح کشور است و پس از پیست های شمشک و دیزین، پیست اسکی همدان به عنوان منحصر به فرد ترین پیست اسکی در تمام کشور مطرح است.

این پیست با کمتر از 10 کیلومتر فاصله از مرکز شهر همدان، ضمن چشم انداز بکر طبیعت کوهستان، بهترین محیط برای پرداختن به اسکی و دیگر ورزش های زمستانی است.
حدود دو کیلومتر از مسیر پیست بوسیله دستگاه بالابر توان جابجایی بیش از یکصد نفر را دارد.
همچنین پیست تاریک دره دارای پناهگاه و مهمانسرایی با زیربنای 550 متر مربع،خوابگاه، رستوران، مدرسه اسکی و تاسیسات برق اضطراری است.
تله سیژ این مجموعه 100 صندلی داشته و طول خط آن 1600 متر است.
پیست اسکی همدان تنها پیست اسکی کشور است که با تامین 150 ست اسکی ، اقدام به ارایه خدمات مناسب به علاقمندان به ورزش مفرح اسکی می کند و افراد کمتر از 15 سال نیز می توانند به صورت رایگان آموزش اسکی را فرا بگیرند.
با راه اندازی دستگاه تله سیژ وسعت پیست اسکی تاریک دره به 50هکتار رسیده است.
اسکی روی چمن :
با توجه به هوای مطلوب همدان در فصول بهار و تابستان پیست چمن این مجموعه نیز اخیرا با مساحت 5000 متر مربع ساخته شد که پیست چمن دارای دستگاه تله اسکی و مجهز به 50 صندلی است.
امکانات ایجاد شده در پیست اسکی تاریک دره همدان باعث شده تا این نقطه برای برگزاری مسابقات اسکی چمن در فصل تابستان در کشور مورد توجه فدراسیون قرار بگیرد.