راهنمای استفاده از نقشه

راهنمای استفاده از نقشه

سایت گردشگری ایران (مکانبین) سعی دارد تا به مرور نیازمندی های سفر را برای شما عزیزان قرار دهد تا شما گردشگران علاوه بر آشنایی با جاذبه های گردشگری، جاذبه های توریستی و جاذبه های طبیعی هر منطقه آن مناطق را بدون خطر و با اطلاعات مورد نیاز برای سفر تجربه کنید آموزش دوم مربوط یه استفاده صحیح از نقشه است تا در مناطق جنگلی یا کویری و… در صورت گم شدن راه خود را بیابید

راهنمای نقشه
محمود معافی
چند عنصر کلیدی برای تهیه نقشه‌ها وجود دارد که به بیننده در درک بهتر ارتباطات نقشه، کمک می‌کند. چند مورد از این عناصر کلیدی عبارتند از :
1ـ راهنمای نقشه (Legend) :
توضیح جزئیات هر رنگ، بصورت نماد یا رده بندی در این بخش توضیح داده می‌شود. در راهنما، واحدهای سنگ‌شناسی نقشه در قسمت‌های مختلف بوسیله رنگ‌های متفاوت تقسیم‌بندی شده و نشان می‌دهد هر رنگ مربوط به کدام واحد زمین‌شناسی بوده و دارای چه سنی می‌باشد. بدون این راهنما، رنگ‌ها هیچ مفهومی برای بیننده نخواهد داشت.
2ـ جهت شمال (North Arrow) :
هدف این علامت یا نشانه مشخص نمودن جهات جغرافیایی است و به بیننده امکان می‌دهد نقشه را بر اساس شمال جغرافیایی توجیه نماید. بیشتر نقشه‌ها جهت شمال را در بالای صفحه نشان می‌دهند.
3ـ مقیاس (Scale) :
مقیاس ارتباط بین قالب داده‌ها با اندازه‌های آنها، در دنیای واقعی را شرح می‌دهد. انتخاب مقیاس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مقیاس در حقیقت توصیف یک نسبیت است که ممکن است واحد به واحد یا از یک واحد اندازه گیری به یک واحد دیگر نشان داده شود.
بنابراین مقیاس 1:10.000 نشان می‌دهد هر واحد از نقشه معرف 10.000 واحد از دنیای واقعی است. به عنوان مثال1:10.000 با واحد اینچ بدین معنی است که هر واحد نقشه مساوی با 10.000 اینچ در دنیای واقعی می‌باشد.
روش دوم برای نمایش مقیاس، مقایسه با دیگر انواع واحدها است. برای مثال:1:100 بدین معناست که هر واحد اندازه بر روی نقشه برابر با 100 فوت در جهان واقعی است. این نسبت همان 1:1200 (1فوت=12 اینچ) است.
علاوه بر موارد گفته شده، نسبت می‌تواند بصورت گرافیکی در فرم Scale Bar مقیاس خطی نیز قرار گیرد. همچنین نقشه‌هایی که مقیاس ندارند باید دارای نشان N.T.S باشند که به مفهوم “مقیاس نشده است” می‌باشد.
4ـ رونگاشت (Citation) :
این بخش از نقشه اطلاعات مهمی را شامل می‌شود (Meta Data)  در این قسمت از نقشه، توضیحاتی درباره منبع و مبلغ، اطلاعات پروژه و هرگونه توصیفی که مورد نیاز است، جای می‌گیرد. برای مثال رونگاشت، می‌تواند منبع و تاریخ داده‌ها را مشخص کند. رونگاشت به بیننده کمک می‌کند تا استفاده از نقشه را برای اهداف خویش تعیین نماید.
5ـ مرزها (Border) :
قرارگیری مرزها در نقشه به محصور کردن تمام عناصر نقشه کمک می‌نماید. به علاوه، مرزهای داخلی، عناصر نقشه را طبقه‌بندی می‌نماید. مرزها همچنین حدود خارجی نقشه را معین می‌کنند.
6ـ تصویر کلی نقشه (Overview map) :
تمرکز بر روی یک ناحیه، نمایی کلی از منطقه به خصوص برای جهت‌یابی بینندگانی که با منطقه مورد نظر آشنا نیستند، ارائه خواهد نمود. به علاوه، این تصویر کلی یک مفهوم بصری راجع به قرارگیری ناحیه مورد مطالعه در منطقه‌ای که آن را پوشش می دهد، در اختیار بیننده قرار می‌دهد.
اطلاعات بیشتری درباره مقیاس نقشه :
نوشته : محمود معافی
همانطور که می دانید نقشه هایی مفید است که دارای مقیاس باشند. زیرا در این نقشه ها امکان محاسبه های فاصله های واقعی بر روی زمین و اندازه گیری از روی نقشه وجود خواهد داشت. بنابراین در هر نقشه باید مقیاس آن به طور واضح مشخص گردد.
مقیاس نقشه را می توان به سه صورت نشان داد :
1ـ  مقیاس توضیحی (جمله ای) : که در یک عبارت به صورت جمله بیان می شود. مثل عبارت “یک سانتیمتر برابر یک کیلومتر است”.
2ـ مقیاس خطی
3ـ مقیاس کسری
به علت کاربرد بیشتر مقیاس کسری در کتب درسی با مثال هایی به توضیح بیشتر این مقیاس می پردازیم :
این روش از طریق بیان کردن ارتباط بین مقیاس نقشه و مقدار واقعی آن در روی زمین صورت می گیرد. این ارتباط به صورت یک کسر نشان داده می شود. اگر چه این مقیاس به نام مقیاس کسری معروف شده است اما معمولا به شکل یک نسبت نوشته می شود. برای مثال نمایش کسری 100000 : 1 به صورت نوشت. اگر طول و عرض نقشه در عدد 100000 ضرب شود اندازه های واقعی آن به دست می آید. در این نقشه، یک سانتیمتر از نقشه برابر 100000 سانتیمتر بر روی زمین یا 1000 متر و یا یک کیلومتر است.
مثال 1 :
اگر 4 سانتی متر از نقشه ای، 400 متر در روی زمین را نشان دهد، نمایش کسری آن چقدر است ؟
4 سانتی متر، 400 متر را روی زمین نمایش می دهد. ( واحدهای اندازه گیری باید همجنس شود. یعنی تغییر متر به سانتیمتر لازم است.)
بنابراین 4 سانتی متر، 4000 سانتی متر را نشان می دهد و یک سانتی متر 1000 سانتی متر را نشان می دهد، پس نمایش کسری برابر 1000 : 1 خواهد بود.
مثال 2 :
اگر 50 سانتی متر بر روی نقشه 10 کیلومتر بر روی زمین را نشان دهد، نمایش کسری آن چقدر خواهد بود؟
50 سانتی متر 10 کیلومتر را نشان می دهد (واحدها باید یکی شود) .
50 سانتی متر نقشه 1000000 سانتی متر را روی زمین نمایش می دهد. یک سانتی متر نقشه ، 20000 سانتی متر روی زمین را نشان می دهد.
پس نمایش کسری برابر 20000 : 1 خواهد بود.
مثال 3 :
اگر مقیاس نقشه ای 1:50000 باشد ، یک فاصله 2 سانتی متری روی نقشه، مقدار واقعی آن در روی زمین چند متر خواهد بود؟
در این مثال مقیاس نقشه داده شده است و فاصله روی نقشه نیز آورده شده پس باید فاصله حقیقی یا روی زمین را بدست آوریم.
یک سانتی متر روی نقشه برابر است با 50000 سانتی متر روی زمین پس 2 سانتی متر روی نقشه چقدر روی زمین است؟ از طریق تناسب جواب به دست آمده می شود یعنی 2 در 50000 ضرب می شود. 100000سانتی متر یا 1000 متر و یا 1 کیلومتر است.
مثال 4 :
در نقشه ای با مقیاس 1:25000 ، چند سانتی متر از نقشه معادل یک کیلومتر بر روی زمین خواهد بود؟
در این مثال 1 سانتی متر در روی نقشه برابر با 25000 سانتی متر بروی زمین است پس 1 کیلومتر روی زمین چند سانتی متر روی نقشه است. باید واحدها همجنس شود یعنی کیلومتر به سانتی متر تبدیل شود که یک کیلومتر برابر با 1000 متر و 100000 سانتی متر است (برای این کار1 کیلومتر را در 1000 ضرب می کنیم که متر به دست می آید و سپس در 100 ضرب می کنیم که به سانتی متر به دست می آید.)
100000 سانتی متر را بر 25000 تقسیم می کنیم جواب بدست آمده برابر است با 4 سانتی متر.
نکاتی در مورد نقشه
مینو اصفهانی
مراقبت از نقشه ها
تمام نقشه ها باید به درستی جمع شوند. نقشه ها باید برای کوچکتر شدن و قابل حمل شدن، تا شوند تا به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. لازم نیست که برای هر بار استفاده کل تاها را باز کنیم. پس از تا کردن، نقشه را در مکانی مطمئن بگذارید تا خراب نشود. طوری آن را تا بزنید که لبه ها و گوشه های نقشه در هنگام باز شدن صدمه نبیند.
نقشه های ضد آب
بیشتر نقشه ها چاپی هستند بنابراین باید دربرابر آب، رطوبت و گل و لای محافظت شوند. برای حفاظت بیشتر نقشه ها را در جلدهای ضد آب بگذارید. برای این کار پوشش های مناسب و قابل حمل دردسترس هست. در گردش های پیاده از نقشه هایی استفاده میشود که روی کاغذ پلاستیکی که ضدپارگی و ضد آب چاپ شده باشند.
علامت گذاری نقشه
اگر لازم است که نقشه را علامت گذاری کنید از ماژیک های روشن استفاده کنید که بتوان، بدون اینکه نقشه کثیف یا لکه شود آن را پاک کرد. اطلاعاتی که لازم است باید مرتب و تمیز در حاشیه نقشه نوشته شود. اطلاعاتی مثل: اطلاعات گرید و اطلاعات خمیدگی و مورب شدن مغناطیسی.
مبع مطلب  : irandeserts.com