قائمشهر

قائم‌شهر مرکز شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران می‌باشد که در ناحیهٔ البرز مرکزی دراستان مازندران قرار گرفته که در گذشته (قبل از انقلاب اسلامی ایران) آن را شاهی می‌نامیدند.این شهر در سال ۱۳۱۴ از علی‌آباد به شاهی تغییر نام پیدا کرد و در سال ۱۳۵۷ و در جریان انقلاب اسلامی ایران به قائم‌شهر تغییر نام پیدا کرد، شهرستان قائم‌شهر از سمت شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان بابلسر و دریای مازندران (دریای خزر)، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود است. در سال‌های دور شهرستان فیروزکوه و بخش‌هایی از شهمیرزاد، تا سال ۱۳۵۹ شهرستان سوادکوه و ۱۳۷۶ شهرستان جویبار بخش‌هایی از قائم شهر بوده که به شهرستان تبدیل شدند. جمعیت شهرستان قائم‌شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ نزدیک به بیش از ۳۲۰،۷۴۱ نفر است. شهرستان قائم‌شهر در ۳۶ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی تا ۵۲ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی واقع شده‌ است.

تاریخچه قائمشهر

شهرستان قائم شهر به لحاظ دارا بودن تپه‌ها و مجموعه‌های باستانی و تاریخی از پتانسیل بالایی برخوردار است و به حدود ۴ تا ۶ هزارسال قبل برمی گردد از جمله نمونه های تاریخی بودن این شهر می توان به وجود تپه های باستانی ان اشاره کرد همچون  تپه گردکوه جمنون‬، قدمت تپه گردکوه را از دوره اسلامی تا عصر آهن می‌باشد. تپه طالقانی‬ که آثار باستانی، تاریخی و اجساد افرادی مربوط به هزاره اول در این تپه کشف شده و تپه دینه کفشگرکلای ارطه‬ که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در شهرستان قائم شهر، روستای کفشگرکلای ارطه واقع شده است.

این تاریخ دیرینه را اثبات می‌کند. در زمان خاندان بنی امیه حکومت عرب در جهت کنترل و تسلط بر نواحی جنوبی دریای خزر اقدام به برقراری ۴۴ پاسگاه نظامی از آستارای کنونی تا استرآباد یا گرگان کنونی کرد که یکی از مهمترین این پاسگاه‌ها قلعهٔ نظامی آرتا بود. این ۴۴ پاسگاه نظامی به «دینه سر» که در واقع معنایش «محافظ» دین است، مشهورند. در قلعهٔ نظامی آرتا فرمانده‌ای به نام بنی عباس با ۳۳۰ سرباز بر نواحی قائم شهر کنونی و ارطه و ساری کنونی حکومت می‌کرد.

منابع طبیعی و جنگل‌ها

جنگل کلوس در روستای کرچنگ، جنگل روستای کوتنا در روستای کوتنا، جنگل شالتماس در روستای افراتخت، غار پلنگ لی در روستای ملک‌خیل، جنگل‌های خیبوس و انجیل سی در منطقه حفاظت شده خیبوس و انجیل سی از مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران با مساحت ۳۴۷۱ هکتار در دامنه ارتفاعی ۲۵۰ تا ۹۳۰ متر حدفاصل جنگل های جنوبی نزدیک قادیکلای قائم شهر تا مناطق یاغ کوه برنجستانک شیرگاه می‌باشد.
پارک جنگلی تلار جاده نظامی نیز یکی از پارک های جنگلی معروف شهرستان قائم‌شهر است که در سال ۱۳۷۱ تأسیس شده و مساحت آن بالغ بر ۱۶۰ هکتار است. فرآورده‌های جنگلی عبارت است از : ذغال، چوب، هیزم، چوب آلات تبدیلی این جنگل در ۱۰ کیلومتری قائم‌شهر قراردارد و پوشیده از درختان آزاد، ممرز، توسکا، بلوط، اوجا، ملچ، عرعر، انجیر، ولیک، شمشاد، انار، بوته تمشک و … با چشم‌اندازهایی بسیار زیبا و بدیع دارای امکانات بهداشتی و تفریحی مثل زمین فوتبال می‌باشد.

جنگل

با توجه به اوضاع طبیعی شهرستان قائم‌شهر، بارش و رطوبت جهت ایجاد پوشش گیاهی فراهم است.البته پوشش گیاهی در تمام نقاط آن یکسان نیست زیرا تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری که نفوذ رطوبت دریآی خزر از بین رفته و یآ به کمترین مقدار می‌رسد، از تراکم جنگل بسیار کم می‌شود و به مرور به جای جنگل، مراتع جایگزین می‌شود. در شهرستان قائم‌شهر فصل خشک به طور کامل وجود ندارد. قائم‌شهر واقع در یک جلگه به نام خودش، جلگه قائم‌شهر است.شروع جنگل قائم‌شهر از کوه پایه‌های البرز شمالی است که دارای حداکثر بارندگی است و میزان گسترش جنگل در گذشته به طرف دشت بیشتر بوده‌است که به مرور به منظور تهیه اراضی مزروعی، درختان جنگل کاملاً بریده شده‌اندو یا به صورت بقایای جنگل مخروبه با درختان پهن برگ دیده می‌شوند
سد زمزم (برنجستانک)، سد لاستیکی رودخانه تلار، دریاچه جاده نظامی، دریاچه گل‌پل (برنجستانک)، آب بندان ساروکلا، آب بندان ملک خیل، چشمه آب معدنی هزارون و دو رودخانه تلار و سیاهرود در غرب و شرق قائمشهر از منایع طبیعی و زیبایی های این شهر است.

غذاهای سنتی و سوغاتی قائمشهر

غذاهای سنتی قائم شهر شامل، ناز خاتون، آش کدو، آش ترش (تِرش آش)، آش دوغ، ته چین، فسنجان، انار تیم خِرِش، خورش مرغ ترش، باقالا پلو، مرغ شکم پر، کدو پلو(کهی پِلا)، اکبر جوجه، ماهی شکم پر، و… می‌شود. همچنین به دلیل استفاده از شکر سرخ، و رب انار طعم مَلَس دارد.
نان و شیرینی : تندیرنون (نان محلی)، سوهان کنجد (پِشتِ زیک)، برنجک (بهادانه)، پیس گندله و….

ترشی : بادمجان ترشی، سیر ترشی، هفت بیجار، ترشی یارمسی، ناز خاتون، وینگوم زالک، هلی ترشی، آبغوره، آب نارنج و …

مربا : آلبالو، بِه، تمشک، سیب، پرتقال، انجیر، هویچ، بالنگ، بهارنارنج و …

شربت : بهارنارنج، آلبالو، انار و …

میوه و … : انواع مرکبات، کیوی، ازگیل جنگلی(کِنِس) ، گلابی وحشی، تمشک وحشی جنگلی، زردکیجا (نوعی قارچ‌خوراکی)، گزنه و ولیک،غوره، کنجد، خرمالو وحشی، برنج، سویا، کُلزا، تره بار، گوجه سبز، توتون ، کنف ،شکر سرخ و…

صنایع دستی :

صنایع‌چوبی، مبل سازی، نساجی، گونی‌بافی، حصیربافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، جوراب‌بافی، موج‌بافی، پارچه‌بافی، سفال‌گری و…دستمال کاغذی، انواع پارچه، حوله، فرش ماشینی، کنسرو، بلدرچین، مرغ و گوشت از صادرات شهرستان قائم‌شهر است.

منبع : ویکی پدیا

برای دیدن اماکن تاریخی قائمشهر، اماکن تفریحی قائمشهر یا به عبارتی جاذبه های گردشگری یا جاذبه های توریستی قائمشهر و دیدنی های قائم شهر می توانید از منو سمت راست شهر قائم شهر را انتخاب کنید که این شما را به صفحه نخست سایت می برد موس را روی منو “اماکن” ببرید از زیرمنوهای بازشده اماکن مورد نظر خود را به عنوان مثال اماکن تاریخی یا اماکن تفریخی توریستی را انتخاب کنید شما به صفحه ای منتقل می شوید که در آنجا اماکن تفریخی و توریستی قائمشهر یا اماکن تاریخی قائمشهر ثبت شده است