تیم مکانبین برای ثبت یک مکان چند مرحله را پشت سر می گذارد

الف ) خواندن چندین مطلب از سایت های گوناگون و تطابق مشابهات و اختلافات آنها درباره یک مکان

ب) انتخاب، بازنویسی، ویرایش و یا تلفیق چند متن برای ثبت اطلاعات دقیق درباره یک مکان، تا مسافران و توریست هایی که قصد عزیمت یا بازدید از یک مکان را دارند اطلاعات جامع تر یا دقیق تری داشته باشند.

ج ) انتخاب تصاویر از آن مکان، تیم مکانبین در انتخاب تصاویر از موتور جستجوی گوگل استفاده می کند و سعی دارد بهترین عکس ها را با کیفیت بهتر انتخاب نماید و در سایت قرار دهد.

د) جستجو برای یافتن فیلمی از آن مکان در سایت های اشتراک گذاری ویدئو

ه ) دادن آدرس دقیق همراه با نقشه گوگل مپ آن در سایت مکانبین، برای یافتن دقیق محل توسط مسافران (استفاده از گوگل مپ، ویکی مپیا و…)

مشکل حق مولف در سایت مکانبین :

با توجه به آنچه که در بالا آمده ما در سه بخش بر پایه سایت های دیگر فعالیت می کنیم متون، عکس و فیلم، هرچند در ایران حق مولف در هیچ زمینه ای رعایت نمی شود، حتی کسانی که خود در فضای مجازی به رعایت نکردن حقوق اعتراض می کنند از نسخه های ویندوز و… غیرقانونی استفاده می کنند تا…. اما این دلیل نمی شود که این راه همچنان به تمامی نادرست ادامه یابد.

از این رو تیم مکانبین با عرض ارادت به تمام عزیزانی که مطالبی را درج کرده اند یا عکسی را قرار داده اند مایل است :

الف ) هر متنی که مشخص باشد از آنِ وبلاگ یا وبسایتی است با ذکر منبع درج کند چرا که هدف سایت مکانبین شناساندن زیبایی ها، اماکن تاریخی، تفریحی، توریستی و…. این مرز و بوم است تا هم کاربران به راحتی آن مکان را بیابند یا درباره آن بدانند و هم آنکه نشان دادن این اماکن موجب رونق صنعت گردشگری در ایران شود تا موجب رشد اقتصادی آن مناطق گردد.

اما مشکل ما در شناسایی اینکه این متن اولین بار در کدام سایت ثبت گردیده وجود دارد وقتی ما مکانی را جستجو می کنیم به عنوان مثال 5 سایت یا وبلاگ همان متن را گذاشته اند و هیچ جا ذکر نشده است که منبع کدام یکی هستند از این رو ما قادر به تشخیص این امر نیستیم اما اگر وبلاگ یا وبسایتی این ادعا را ثابت کند به حتم ما به ویرایش آن مطلب و درج آن خواهیم پرداخت.

ب) در انتخاب تصاویر هم همین مشکل وجود دارد همانطور که گفته شد ما به دنبال بهترین عکس ها در فضای مجازی برای شناساندن یک مکان هستیم گاه یک عکس یکسان با سه تا زیرنوشت متفاوت است که در نهایت ما نمی دانیم کدامیک نام اثر واقعی است. یا اینکه یک عکس در سه تا سایت یا وبلاگ آمده که باز هم نمی دانیم کدامیک، صاحب اصلی آن تصاویر است یا پیش آمده عکسی را با پانوشت صاحب آن گذاشته ایم اما دیگری مدعی شده آن عکس از ان اوست و دیگری نام خود را زیرآن به دروغ ثبت کرده است.

در واقع لایبرنتی از عدم حق کپی رایت ایجاد شده است.

اقدام ما برای حل این موضوع :

الف) عدم امکان کپی کردن از سایت مکانبین :

ما با قرار دادن اسکریپتی، مانع از راست کلیک سایرین و برداشتن متن یا تصویر از سایت مکانبین نمودیم تا این لابیرنت ادامه نیابد. و اگر سایتی یا وبلاگی ثابت کند (از نظر زمانی) این متن اولین بار در وبسایت یا وبلاگ او قرار گرفته ما در متن به آن اشاره خواهیم کرد یا اگر خواهان حذف آن باشد حذف خواهیم نمود این امر درباره عکس ها نیز صادق است.

ب)  راه حل دوم ما در ارتباط با تصاویر این است که در همین برگه فرمی برای شکایت عکاسان محترم قرار می دهیم تا در صورتی که می خواهند نام آنها در ارتباط با عکسی درج شود، این فرم شامل نام محل و شماره عکس است تا ما در این صفحه نام او را با آن عکس ذکر کنیم و یا از طریق همین صفحه اگر کسی دید که کسی عکس او را با نام خود به ما معرفی کرده اعتراض نماید.

در فرم زیر در محل نام محل، نام محل یا لینک آن مکان را درج کنید، در محل شماره عکس، شماره عکس را درج کنید (برای اینکار نیاز است تا به آن مطلب (مکان) بروید روی عکس خود روی اسلاید شو کلیک کنید عکس دارای شماره است)

در بخش نام شما، نام خود یا وبلاگ یا وبسایت خود را درک کنید تا در همین جا آن عکس با نام شما درج گردد.

اگر حق مولف درباره شما رعایت نشده است پیشاپیش عذر ما را به خاطر شرایط وب در کشور بپذیرید و ما را برای ایجاد آن یاری کنید با سپاس تیم مکانبین

 [gravityform id=”3″ name=”کپی رایت قم” title=”false” description=”false” ajax=”true”]