موزه صنایع دستی قم که در خانه تاریخی یزدان پناه دایر شده که در خیابان 19 دی (باجک)، انتهای کوچه 11 پلاک 15 واقع شده و در دو نوبت صبح و عصر پذیرای بازدید علاقه مندان  و گردشگران قم است.
خانه یزدان پناه با مساحت بیش ار یک هزار متر ثبت شده در فهرست آثار تاریخی در استان متعلق به اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی (با قدمتی نزدیک به 120 سال) است. خانه یزدان پناه دارای ده اتاق است. ارتفاع اتاق‌ها در بخش جنوبی ساختمان بلند‌تر است تا هوا درون اتاق دیر‌تر گرم شود و هوای گرم به سمت بالا برود. یک پنجره نیز نزدیک سقف قرار دارد که هوای گرم از اتاق خارج شود تا کف زمین برای نشستن خنک‌تر باشد.

در موزه صنایع دستی قم آثار هنری صنایع دستی بومی قم در دو سالن شاه نشین بالا و آثاری گویای فرهنگ غنی این استان در ویترین های مجزا در معرض نمایش قرار داده شده است. در بخش محصولات در حال حاضر آثاری از رشته‌های سفال و سرامیک، خرمهره، معرق چوب، قلمزنی روی مس، منبت چوب، معرق، نقاشی روی شیشه، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، خرمهره، کوزه های سفالین منقش به آیات و روایات و اسما جلاله، حکاکی روی فولاد خنجر و شمشیر و همچنین لباس‌های سنتی استان به نمایش درآمده است.

بخشی از موزه صنایع دستی قم به کارگاه های تولید اثر هنری چون معرق چوب، طراحی چوب و سفال به صورت زنده اختصاص پیدا کرده است. بخش کارگاه‌ها نیز شامل تولید سفال، رودوزی‌های سنتی (سرمه دوزی، سوزن دوزی و …) و معرق چوب است.