معرفی شهرستان مهدیشهر

. شهر مهدیشهر به عنوان مرکز شهرستان به لحاظ جغرافیایی از جنوب به شهرستان سمنان از شمال به استان مازندران از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به استان تهران در دامنه جنوبی رشته کوهای البرز واقع شده است : ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۸۰ متر است. شهرستان مهدیشهر دارای دو بخش(مرکزی و شهمیرزاد) ، سه شهر (مهدیشهر ، شهمیرزاد و درجزین) و تعداد ۱۹ روستا می باشد. جمعیت شهرستان مهدیشهر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۵۷/۳۶ نفر بوده است و مساحت این شهرستان در حدود ۱۱۰۰ کیلومتر مربع می باشد که محیط شهری آن ۱۳۹ کیلومتر مربع میباشد.

معرفی شهر مهدیشهر

شهر مهدیشهر مرکز شهرستان مهدیشهر از نظر گردشگری ، ورزشی ، صنعتی ، فرهنگی، عشایری و تاریخی دارای اهمیت می باشد. مهدیشهر در ۱۸ کیلومتری شمال شهرستان  سمنان واقع شده است و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ دارای جمعیت ۲۱۰۰۶ نفر میباشد.

مختصری از سابقه تاریخی شهر مهدیشهر

از نظر تاریخی سنگسر که نام قدیم مهدیشهر بوده در کتب سفرنامه ها و تواریخ متعدد آمده است که از جمله در شاهنامه فردوسی هفت بار در تاریخ ابن اشیر ، در سفرنامه مطلع شمس منیع الدوله ، سفرنامه کنسل لواث تونسول دولت انگلیس در استراباد ، برناردمورکاو و … را می توان نام برد که همه نشان از قدمت و پیشینه تاریخی این سرزمین کهن دارد و سابقه تاریخی آن به بیش از اسلام و هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. مردم آن از فرزندان خالص اولین دسته آریایی هستند که در هزاره سوم و دوم قبل از میلاد به ایران روی آوردند. اکثر مردم این شهر خصوصاً عشایر مردمی بی باک ، سلحشور ، شجاع و مشهورند و از درگیری با طبیعت و مبارزه با مشکلات لذت می برند که در شاهنامه فردوسی به آن اشاره شده است. همچنین مردم مهدیشهر به رشادت و دلاوری معروفند و در جنگهای زیادی شرکت داشتند از جمله در جنگ اشرف افغان با نادرشاه در منطقه مهماندوست جزء سربازان نادرشاه بودند و رشادت زیادی از خود نشان دادند. سرداران این منطقه بسیار متهور و جنگجو بوده که در بیشتر جنگهای مهم در دوره فتحعلی شاه حضور داشته و پیروزیهای نمایانی به دست آوردند مردم این شهر در دفاع از ارزش های کشور اسلامی شهدای زیادی تقدیم نمود و در دوران پیروزی انقلاب مردم این شهر ۳ شهید تقدیم اسلام نمودند. حضور اکثریت جوانان پرشور در عملیات های مهم دفاع ۸ ساله در فرهنگ ایران و عراق و کمهای بی دریغ مردم این شهر به رزمندگان حاکی از ولایتمداری مردمان این خطه است.

زبان

زبان سنگسری یکی از زبانهای قدیمی پهلوی ، اوستایی است که دارای دستور زبان کامل می باشد. این زبان در حدود ۱۸۰۰۰ واژه دارد که با توجه به این غنای زبانی که مدارک و سوابق آن موجود است میتوان هزاران واژه و لغت بسیار زیبا و رسا از دل این زبان چند هزار ساله بیرون کشیده و به زبان فارسی هدیه کرد و موجب غنا و توانمندی زبان و ادب فارسی شد. واژه نامه زبان سنگسری مهمترین اثر علمی در گویش سنگسری است که نوشته ی چراغعلی اعظمی سنگسری می باشد که در سال ۱۳۵۱ به سه زبان فارسی ، انگلیسی و سنگسری در دانشگاه میگیشان آمریکا منتشر شده است.