دامغان از شهرهای قدیمی ایران است که در گذشته به صددروازه معروف بوده است. این شهر در 330 کیلومتری تهران در مسیر تهران-مشهد و در استان سمنان کنونی واقع گردیده است. این شهر از شمال به کوه­های البرز و از جنوب به دشت کویر مرکزی ایران منتهی می­ شود.

تاریخچه شهر :

بی تردید دامغان از جمله شهرهای بسیار قدیمی و مهم ایران است و شاید قدمت آن از شهرهای آباد ادوار بسیار بعید بیشتر باشد. تاریخچه دامغان نشان می­دهد که این شهر در حدود 400 سال قبل شهری با اهمیت بوده و در زمان اشکانیان و ساسانیان پایتخت بوده است. اشک سوم و تیرداد اشکانی در سال 249 پیش از میلاد دامغان را به خاطر اهمیتش در آن زمان به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند. این شهر تا قرن اول پس از میلاد اهمیت خود را حفظ کرد و مرکز ایالت بزرگ قومس بوده است. نظریه های بوجود آمدن این شهر نشان میدهد که چنانکه نوشته اند، نزدیک به چهارصد سال پیش از میلاد جمعی از مغان در مسیر رود سکنی گزیدند و به همین علت , نخست این منطقه ده مغان نامیده می­شده و به مرور زمان و در آخر الامر به دامغان تبدیل گردید .دامغان که در آن زمان صددروازه نامیده می­شده مدتی پایتخت زمستانی اشکانیان بود و تا کشته شدن یزدگرد, آخرین پادشاه ساسانی موقعیت خود را حفظ کرد. اردشیر ساسانی پس از آنکه در سال 397 قبل از هجرت پیغمبر اسلام اردوان اشکانی را کشت و سلسله ی اشکانیان منقرض شد مدتی پایتخت زمستانی خود را دامغان و تیسفون قرار داد که تیسفون تا کشته شدن یزدگرد آخرین پادشاه ساسانی پایتخت ساسانیان بوده و خرابی تیسفون در تاریخ معلوم است ولی نسبت به دامغان (صددروازه) نظریه آنان را که نوشته­اند در محلی نزدیک شهر کنونی بوده به علاوه در تاریخی ذکر نشده کمترین آثاری از چنان شهر بزرگی نیست و اگر می­بود بایستی واقعه خرابی آن و احداث شهر با این باره مهم ضبط می­گردید و تاریخ ایران در زمان ساسانیان روشن است. این شهر در دوره­های حکومت امویان ,عباسیان , طاهریان , سامانیان , سربداران و دیلمیان از موقعیتی ممتاز برخودار بود.

وضعیت جغرافیایی دامغان :

در 135 كيلومتر فاصله ميان سمنان و دامغان رويهم و يادوك 695 پل بزرگ و كوچك ساخته شده و نيز بين شاهرود و دامغان كه 65 كيلوميتر مسافتست 158 پل و 14 ويادوك بنا گريده و از اينرو ميتوان كمي بوضعيت طبيعي و پست و بلنديهاي اينحدود آشنا گرديد.بين دامغان و گرگان كه در شمال است بجهه وجود يك سلسله كوههاي مرتفع راه شوسه وجود ندارد و تها عبور و مرور از معابر تنگ و خطرناك كوهستان ها انجام ميگيرد. آب اين شهر خوب و سازگار و هوايش تقريباً معتدل است اما چون در انتهاي دالاني از شعبات كوه البرز قرار گرفته پيوسته در معرض وزش بادهائيست كه تقريباً هميشه در اين معبر جريان دارد بدين جهت اغلب براي دامغان غبار آلود و پر از گرد و خاك ميباش.

سوغاتی های این شهر :

مهمترین محصول معروف شهر دامغان در کنار سایر محصولاتی که به عنوان سوغات از این شهر می توانید تهیه نمایید پسته دامغان است پسته این شهر یکی از مرغوب ترین پسته های ایران است.

درباره دامغان