آشنایی با مهارت و خدمات‌ دندانپزشک کودکان

دندانپزشک اطفال یا دندانپزشک متخصص کودکان به دندانپزشکی گفته می‌شود که از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی وظیفه مراقبت و حفظ سلامت دهان و دندان را به عهده دارد. این دندانپزشکان دارای تجارب و تخصص‌های فراوانی در زمینه مراقبت از دندان‌ها، لثه و دهان کودک در طول مراحل مختلف کودکی و نوجوانی است.

معمولا در شش ماه نخست زندگی نخستین دندان‌های نوزاد در می‌آید. در سن 6 یا 7 سالگی نخستین دندان‌های شیری شروع به افتادن کرده و جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. بدون وجود مراقبت‌های دهان و دندانی مناسب، احتمال اینکه کودک با مشکلات دندانی از جمله خراب شدن دندان‌ها و برخی بیماری‌ها روبرو شود افزایش می‌یابد. برخی از این بیماری‌ها یا فاسد شدن دندان‌ها می‌تواند باعث بروز درد و مشکلات جدی‌تری شود که تا آخر عمر با فرد خواهد بود. به همین جهت مراجعه به دندانپزشک کودکان در سنین کودکی برای جلوگیری از چنین مشکلاتی اهمیت فراوانی دارد.

سلامت دهان و دندان در سلامت کلی و کیفیت زندگی کودک اهیمت بسزایی دارد. لذا مراجعه به یک پزشک متخصص در این زمینه به نوعی پشتیبان سلامت کودک و آسایش خانواده خواهد بود. امروزه تحقیقات نشان داده است که پوسیدگی دندان در سنین کودکی 5 برابر بیشتر از ابتلا به آسم و 7 برابر بیشتر از ابتلا به تب یونجه و حساسیت فصلی در میان کودکان رایج است. بنابراین شاید مراجعه به مطب دندانپزشکی برای کودکان برای انجام چکاپ حتی بیش از مراجعه به پزشک اطفال و سایر متخصص‌ها لازم و ضروری باشد.

داندانپزشک کودک

تحصیلات و مهارت‌های دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان دوره‌های زیر را گذرانده است:

ـ چهار سال تحصیل در دانشکده دندانپزشکی

ـ دو سال به عنوان رزیدنت و کارآموزی در زمینه دندانپزشکی نوزادان، کودکان، نوجوانان و کودکانی که دارای نیازهای ویژه و خاص هستند.

علاوه بر دوره‌های فوق، دندانپزشک متخصص کودکان همانند سایر پزشکان و متخصصین در زمینه اطفال و کودکان باید شیوه صحیح برخورد و رفتار با کودکان را دانسته و تا حدی با روانشناسی کودک و نوجوان آشنا باشد تا بدین وسیله بتواند بهترین خدمات را ارائه دهد.

درمان‌ها و خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان معمولا تمامی خدمات مراقبتی دندان از جمله موارد زیر را برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهند:

ـ بررسی وضعیت سلامت دهان نوزادان که خود شامل ارزیابی ریسک پوسیدگی دندان در مادر و کودک می‌شود.

ـ اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه از جمله تمیز کردن دندان‌ها و درمان‌های پایه-فلوراید، و نیز و ارائه توصیه‌هایی در زمینه رژیم غذایی و وضعیت تغذیه کودک و نوزادان

ـ ارائه مشاوره در زمینه عادات کودک و نوزاد ( برای مثال عادت مکیدن پستانک یا مکیدن انگشت شست)

ـ ارزیابی اولیه و درمان صاف کردن دندان‌ها و اصلاح نامنظم بودن دندان‌ها و انجام ارتودنسی یا ارجاع به ارتودنتیست کودکان

ـ درمان پوسیدگی و جرم دندانی و خدمات پر کردن دندان‌های پوسیده

تشخیص شرایط دهانی مربوط به بیماری‌هایی از قبیل دیابت، نارسایی قلبی، آسم، تب یونجه و حساسیت فصلی و نیز اختلالات مربوط به بیش فعالی یا کمبود توجه کودک. تمامی بیماری‌های ذکر شده دارای نشانه‌ها و علائمی در دهان و دندان هستند که یک دندانپزشک کودکان خوب و کارآزموده به راحتی قادر به تشخیص آن‌ها است.

مدیریت و کنترل بیماری‌های لثه و شرایطی از قبیل زخم معده، فرنولای کوتاه و بیماری‌های دندانی کودکان

مراقبت و درمان جراحت‌های دهان و دندان (برای مثال شکستگی دندان، افتادن دندان و یا دندانی که گوشه آن پریده باشد)

داندانپزشک کودک

داندانپزشک کودک

پیدا کردن مطب دندانپزشک کودکان

برای گرفتن نوبت ویزیت دندانپزشک کودکان می‌توانید به یکی از مراکز درمانی، درمانگاه‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی، دانشکده دندانپزشکی یا به مطب دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. برای یافتن آدرس می‌توانید در اینترنت جستجو کرده یا از سایر دوستان و آشنایان بپرسید.

چگونگی فراهم آوردن بهترین شرایط برای ویزیت دندانپزشک کودکان

باید این مسئله را در نظر بگیرید که کودکان در ویزیت دندانپزشک اصلا مانند بزرگسالان نیستند و همیشه نمی‌توانند صبور بوده و با پزشک همکاری لازم را داشته باشند. دندانپزشک کودکان به خوبی به این امر واقف است و می‌داند که معاینه و درمان کودک را  چگونه انجام دهد که کودک احساس راحتی کرده و درمان را تاب بیاورد. علاوه براین در مطب دندانپزشک کودکان، وسایل و ابزار دندانپزشکی ویژه‌ای قرار دارد و مطب دندانپزشک به گونه‌ای تجهیز و دکور شده که کاملا مناسب روحیات کودکان باشد.

در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی نیاز به استفاده از بی‌حسی موضعی برای کم کردن درد و انجام درمان است اما با این حال ممکن است دندانپزشک کودکان با در نظر گرفتن شرایط کودک ونوع درمان تصمیم بگیرد که به جای بی‌حسی موضعی از بیهوشی استفاده کند زیرا در برخی درمان‌ها نیاز است کودک برای یک مدت طولانی کاملا بی‌حرکت باشد و این درحالی است که معمولا دراز کشیدن و ثابت ماندن به مدت طولانی ممکن است برای کودک خسته‌کننده باشد. بنابراین در اکثر مواقع باید به تصمیم دندانپزشک متخصص کودکان اطمینان کنید.

دندانپزشک کودکان گزینه‌های درمانی مختلفی همراه با تخصص و مهارت برای درمان بیماری‌های دهان، دندان و لثه کودکان ارائه می‌شود و می‌توانید درباره خدمات ارائه شده در مطب دندانپزشک آسوده خاطر باشید.