از کارهایی که در تور چین و بالی باید انجام بدهیم..

 بارها به تور چین سفر کنید

تا اینجا درباره خیلی از موردها و مسافرت ها، حقایق کشورها و … صحبت کردیم. حقیقت دیگری وجود دارد. غذاهای خوشمزه چینی! بله! برخلاف حرف هایی که درباره چینی ها و غذاهایشان است، هنوز هم می توانید غذاهای خوشمزه ای در بین اون همه غذا پیدا کنید و بخورید!

خوب از کجا شروع کنیم!؟ همه ما عاشق غذا هستیم. به خصوص اگر بخواد این غذا برای ما ارزون تموم بشه، و تور چین هم در راس هرم این نوع غذاهای ارزون و واقعا خوشمزه قرار داره. اگر بعضی هاتون غذای چینی رو سفارش داده باشید که داخل جعبه های کوچک آورده می شود، اصلا قابل مقایسه با آشپزی معتبر چینی نیست.

غذا خوردن در تور چین، یک جور ورزش همگانی است. یک ظرف خیلی بزرگ وسط میز و یک عالمه برنج سفید هم در اطراف آن. بعضی وقت ها بوهای عجیبی میاد، غذاها ناشناخته هستند، روغن و غذا همه جا پخش شده. همه اینها رو طرف دیگه بذارید، اون چاپ استیک های اعصاب خورد کن و نا امید کننده رو بچسبید که به سختی می توانید در دست های خودتون نگه دارید و شاید بعد از 10 دقیقه تلاش یک رشته کوتاه نودل رو بتونید باهاش بخورید. ولی در آخر کار، همه چیز درباره غذاهای خیلی خیلی خوشمزه هستش.

اینها بعضی از غذاهای تست شده از چند مسافر تور چین می باشد:

ـ Bao Zi یک صبحانه معمولی در شهر شی-آن یا Xi’an، این کلوچه های آبدار با گوشت خوشمزه ای که در یک سس سرکه تند خوابانده شده است، پر شده است. این کلوچه ها واقعا مهارت چاپ استیک بدست گرفتن شما را به چالش می کشند.

ـ Gan Bian Dou Jiao سبزیجات تند، که معمولا با سیر و فلفل قرمز سیچوان (یکی از این فلفل ها رو ناخواسته گاز بگیرید تا کل دهنتون بی حس بشه) همراه می شود. شاید خیلی از شماها شوکه بشید که حتی لوبیای سبز هم دوست ندارید ولی نمی تونید بی خیال این یکی بشید!

ـ Gong Bao Ji Ding – که به نام Kung Pao Chicken شناخته می شود. یک غذای چینی تند و سرخ شده با استفاده از مرغ، بادام زمینی، سبزیجات (به طور سنتی تنها تره فرنگی) و فلفل قرمز چیلی است. این غذا ریشه اش در سیچوآن است و در جاهای دیگر به تندی سیچوآن نمی باشد. Kung Pao Chicken هم نسخه غربی تر این غذا می باشد.

ـ Yu Xiang Rou Si – ترجمه آن: ماهی طعم دار. این غذا برای کسانی که از ماهی متنفر هستند، واقعا عین معجزه است. اصلا طعم ماهی در این غذا حس نمی شود. مواد تشکیل دهنده این غذا عبارتند از: نمک چوآن، سویا، شکر سفید، زنجیل کوبیده شده، سیر.

ـ Bing (نان مغز دار) نام خاصی برای این میان وعده های خیابانی به طور مطمئن وجود ندارد، اما ما برای سرگرمی آن را نون پیتزایی اسم می دهیم. این نان با یک نوع خمیر تند پر شده است و فلفل بیشتری هم بر روی آن مالیده شده است.

ـ Liang Ban Huang Gua – یک غذای ساده، فقط خیارها رو مکعبی می برند و در یک سس غلیظ کمی تند سرو می کنند. خیلی تر و تازه است.

ـ Hot Pot – تخصصا در چنگدو است، اما همه جا می توانید آن را پیدا کنید. این وعده غذایی مانند فوندو (نوعی خوراک سوئیسی از گرم کردن چندین پنیر در یک ظرف گود سرامیکی به دست می آید. برای صرف کردن این خوراک از چنگال های بلندی استفاده می شود که بر سر دیگر آن تکه هایی از خوراکی ها یا نان را قرار می دهند و در این سس فرو می کنند) است اگر شما پنیر را با روغن تند خیلی داغ عوض کنید و نان را به همراه هر چیزی که فکرش را بکنید در این سس داغ فرو ببرید: گوشت بره، سبزیجات، تخم مرغ و … .

ـ Kou Rou – بهترین غذایی که می توانید در سرتاسر تور چین پیدا کنید، که به ذائقه ما ایرانی ها جور در بیاید. Kou Rou یک باربیکیو به سبک چینی است که به فرم کباب توسط فروشنده های خیابانی سرو می شود، و بعد از آماده شدن داخل نان تخت قرار داده می شود که معمولا گوشت و مرغ است. از مسافران ما گزارش شده که دو نفر از اونها 30 تا از این سیخ کباب ها را خورده اند.

تقریبا برای دو نفر در تور چین، هر وعده غذایی در یک رستوران چینی محلی کمتر از 5 دلار است. اگر در خیابان ها غذا بگیرید که کمتر از 3 دلار هزینه دارد. غذاهای خیلی خیلی خوشمزه در ازای قیمتی بسیار ناچیز… پس چرا تور چین را رزرو نمی کنید؟!؟!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,

تور بالی

کارهایی که باید نباید در بالی اندونزی انجام بدید!

اگر شما تصمیم تور اندونزی یا تور بالی رو ثبت نام کنید و خیلی دوست دارید با محلی های اندونزی صمیمی بشید و یا راحت تر در این کشور گردش کنید، باید بدونید چطور در مکان عمومی اندونزی ظاهر بشید. با ما در این مقاله همراه باشید تا حسابی راهنماییتون کنیم:

انجام بدید:                  

مثله محلی های اندونزی با دست راستتون تو رستوران ها غذا بخورید.

ـ یادتون باشه فقط با دست راست غذا بخورید، هدیه بدهید و بگیرید.

ـ با دست راست خودتون با دیگران خوش و بش کنید. اما اگر با یک مسلمان مرد / زن دست می دهید، داستان فرق می کنه. بیشتر اونها مخصوصا زن ها برای شما سر تکون میدن و لبخند می زنند و دست هاشو بسته نگه می دارند.

ـ احترام هنگام دیدن دعا کردن اندونزی ها.

ـ کفشاتو زمان ورود به خانه، معبد و … حتما در بیارید.

ـ وقتی می خواین از خیابان رد شوید حتما از خط کشی عابر پیاده استفاده کنید، اگر می خواید ماشین های سمت راست را نگه دارید با دست راست و ماشین های سمت چپ را با دست چپ نگه دارید. رد شدن از خیابان در اندونزی واقعا سخته.

ـ برای خانم ها توصیه می شود که حتما از شلوار بلند و لباس های آستین دار استفاده کنند.

ـ مردمان اندونزی اعتقادی به استفاده از کاغذ توالت ندارند و به جای آن از دست چپ خود استفاده می کنند. پس با خودتون حتما کاغذ توالت همراه کنید چون در مکان های عمومی اندونزی پیدا نمی شوند.

ـ اندونزی حمل و نقل عمومی خوب ندارد. بهتر اینه که ماشین یا موتور سیکلت کرایه کنید و باهاش شهر رو بگردید.

ـ لبخند بزنید!

انجام ندید:

مردم اندونزی در حالی که بسیار مودب و فوق العاده خوش رفتار هستند، به شدت محافظه کارانه عمل می کنند.

ـ با مردم اندونزی با صدای بلند حرف نزنید، آنها مردمان ملایمی هستند و فکر می کنند شما ادب ندارید.

ـ خانم های عزیز! وقتی در مکان های عمومی تور بالی هستید دامن یا  لباس کوتاه نپوشید. دوست ندارید که مردم محلی به شما زل بزنن؟!

ـ اصلا از دست چپ استفاده نکنید. قبلا گفتیم که در اندونزی مردم به دست چپ برای تمیز کردن اعتقاد خاصی دارن. پس اگر یادتون رفت و با دست چپ کاری کردید و با نگاه منزجر مردم اندونزی روبرو شدید، ناراحت نشید. این داستان در این مردم نهادینه شده.

ـ دین در اندونزی موضوع خیلی حساسیه. هنگام دعا و عبادت مردم اندونزی سر و صدا نکنید.

ـ با خودتون نوشیدنی الکلی نبرید، بیشتر مردم اندونزی طرفدار این موضوع نیستن.

ـ وقتی به مهمانی دعوت شدید به یاد داشته باشید تا زمانی که میزبان از شما نخواسته که غذا بخورید، به غذا و نوشیدنی اصلا دست نزنید.

ـ یادتان باشد در محل های عمومی اقدام به ابراز احساسات عاشقانه نکنید، مردم اندونزی اصلا این کار را نمی پسندند.