انواع ویزای ایران

ویزای ایران دارای سیزده نوع می‌باشد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ویزای سیاسی، زیارتی، سیاحتی، ویزا جهت مسابقات ورزشی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری (مخصوص خدمه هواپیمایی، قطار و غیره)، ویزا برای خبرنگار و ویزای تجاری اشاره نمود. البته ویزای ایران برای کارشناسان بازرگانی و اتباع خارجی نیز صادر می‌شود. در این مقاله سعی بر آن است شما عزیزان را بیشتر با نحوه گرفتن ویزای جمهوری اسلامی ایران آشنا کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع ویزای ایران

انواع ویزای ایران

ویزای ایران
ویزا مدرکی است که جهت عبور و مرور یک انسان به نقاط مختلف در بیرون از مرزهای داخلی صادر می‌شود. هر فردی برای وارد شدن به کشور دیگر نیاز به ویزای همان کشور دارد که قبل از عزیمت و سفر به آن کشور می‌بایست ویزای آنجا را تهیه نماید.

در مفهومی دیگر نام ویزا روادید می‌باشد که کمتر از این نام استفاده می‌شود و اغلب از کلمه ویزا در بین عموم استفاده می‌گردد. این نام برگرفته از زبان انگلیسی می‌باشد. ویزای ایران هم به‌مانند سایر ویزای کشورهای دنیا با اعتبار ۶ ماهه و با اقامت حداقل ۶ ماه صادر می‌شود، البته هر کشوری برای اخذ ویزای مربوط به خود یکسری از قوانین و مقرراتی را وضع می‌کند که کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخذ ویزای ایران نیز دارای قوانین و مقررات مشخصی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

قانون‌های اخذ ویزای ایران
منظور از قانون در این بخش همان سیاست‌هایی است که کشور ایران برای ورود افراد خارجی وضع می‌کند. البته این قوانین و طی کردن فرآیند آن برای تمامی کشورها یکسان نیست و اخذ ویزای ایران برای هر ملت و هر کشوری متفاوت می‌باشد.

به‌عنوان‌مثال گرفتن ویزای ایران برای یک شهروند آمریکایی ممکن است چندین ماه طول بکشد، البته در این میان کشورهایی هستند که بدون نیاز به ویزای ایران و فقط با داشتن گذرنامه آن‌هم به مدت ۶ ماه می‌توانند وارد کشور ایران شوند، این کشورها عبارت‌اند از لبنان، گرجستان، سوریه، ترکیه، مصر و جمهوری آذربایجان. البته مدت ماندن و توقف در کشور ایران برای این هفت‌کشور نسبت به توافق دیپلماتیک میان این کشورها می‌باشد.

انواع ویزای ایران
به‌صورت کلی کشور ایران برای توریست‌های خارجی سیزده نوع روادید یا ویزا را صادر می‌کند.

ـ برای تمامی گروه ورزشکاران
ـ برای توریست‌ها و گردشگران کشورهای مختلف در دنیا
ـ ویزای ایران برای زائران از کشورهای مختلف جهان
ـ ویزاهای سیاسی که برای مقامات دولتی و سیاسی صادر می‌شود.
ـ ویزای تحصیلی مخصوص آن‌کسانی که تمایل دارند در ایران به ادامه تحصیل بپردازند.
ـ ویزای کار مخصوص آن‌کسانی است که می‌خواهند برای کار کردن وارد ایران شوند.
ـ ویزای خدمه حمل‌ونقل مانند مهمانداران هواپیما، کارکنان قطار و وسایل نقلیه عمومی
ـ ویزا برای خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران که جهت پوشش خبرهای ایران وارد کشور ایران می‌شوند.
ـ ویزاهای تجاری مخصوص آن دسته از افرادی می‌باشد که تمایل دارند کارهای تجاری در ایران انجام دهند.
ـ ویزای ایران برای کارشناسان و بازرگانان که برای مدتی مشخص وارد کشور ایران می‌شوند.
ـ ویزا جهت ازدواج در کشور ایران
ـ ویزا برای اتباع خارجی که قصد بازگشت به کشور خود را دارند و در مدت سه ماه باید به کشور ایران برگردند.
ـ ویزا جهت مقیم هایی می‌باشد که پس از خروج از ایران قصد بازگشت ندارند.

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای ایران
ـ مدرک‌های لازم جهت اخذ ویزای ایران موارد ذیل می‌باشد که افراد می‌بایست برای اخذ آن موارد گفته‌شده را تهیه نموده و ارائه نمایند.

ـ اسکن رنگی از پاسپورت فرد سفر کننده به ایران که می‌بایست این اسکن کاملاً واضح باشد.
ـ اسکن عکس رنگی فرد سفر کننده با ابعاد ۴*۶
ـ اسکن صفحه اول مشخصات که برای هر کشور متفاوت می‌باشد. به عبارت بهتر اسکن صفحه اول شناسنامه فرد سفر کننده به کشور جمهوری اسلامی ایران
ـ تکمیل فرم آنلاین و تحویل آن به سفارتخانه‌ی کشور ایران
ـ وقت سفارت ایران از سفارتخانه کشور ایران و ارائه مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای ایران

چگونگی دریافت ویزای ایران
به‌طورکلی برای دریافت کردن ویزای ایران دو راه وجود دارد که به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

الف- هر فرد به‌صورت انفرادی به ساختمان وزارت امور خارجه ایران مراجعه کرده و در آنجا با تکمیل کردن مدارک و امضای تعهد نامه در خصوص ورود فرد خارجی اقدام نماید. در این مواقع نسبت به شرایط و ضوابطی که برای اخذ ویزای ایران وجود دارد، باید مراحل را طی نماید.

ب- اقدام از طریق آژانس‌های مسافرتی که آنان جواز اخذ را داشته باشند. البته برای راحتی کار و پیشرفت سریع کار جهت اخذ ویزای ایران پیشنهاد می‌شود که راه دوم را انتخاب کنید.

نکاتی در رابطه با اخذ ویزای ایران
ـ ویزای بلندمدت کشور ایران شامل ویزای سه‌ماهه، شش‌ماهه و همچنین یک‌ساله می‌باشد که برای برخی افراد بسیار مناسب می‌باشد.
ـ . برای صدور و یا عدم صدور ویزای ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران کاملاً مختار می‌باشد.
ـ اعتبار ویزاهای ایران نود روزه است که به مدت سی روز افراد می‌توانند در ایران اقامت داشته باشند.
ـ برای ماندن بیش از سی روز در کشور ایران باید دوباره ویزا تقاضا نمایید.
ـ دارندگان ویزای ایران ملزم به رعایت قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران می‌باشند.

قوانین ویزای ایران به‌صورت بلندمدت
ویزاهای بلندمدت یکی دیگر از انواع ویزاهای ایران است که معمولاً برای افرادی صادر می‌شوند که به‌قصد کار به کشور ایران سفر می‌کنند. ویزاهای ایران به‌صورت بلندمدت با توجه به تعداد سفرهای فرد در سال‌های گذشته با اعتبارهای مختلفی صادر می‌گردد.

البته این مشخصات به کشور تبعه نیز بستگی دارد. ویزاهای بلندمدت ایران به‌صورت سه‌ماهه، شش‌ماهه و همچنین یک‌ساله ارائه می‌گردد. ویزای بلندمدت ایران برای افرادی که زیاد به کشور ایران سفر می‌کنند مناسب می‌باشد، زیرا هم در زمان و هم در هزینه‌های افراد صرفه‌جویی به عمل می‌آید. برای دریافت ویزای های بلندمدت نیز افراد ملزم به ارائه مدارکی هستند که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای ایران به‌صورت بلندمدت
اگر فردی به دلایل مختلفی قصد دارد به‌صورت بلندمدت در ایران اقامت کند نیازمند این است که با ارائه مدارکی به دریافت ویزای بلندمدت این کشور مبادرت کند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای بلندمدت به شرح زیر می‌باشد.

ـ اصل نامه درخواستی شرکت با مهر و همچنین سربرگ همان شرکت و ذکر علت دعوت از فرد خاطی باید ارائه شود.
ـ یک نمونه اسکن باکیفیت رنگی از صفحه اول پاسپورت فردی که قصد ماندن در ایران را دارد
ـ باید از تمام صفحات پاسپورت مسافر یک کپی تهیه و ارائه گردد.
ـ کپی و تصویر باکیفیت رنگی و کاملاً شفاف از شخص میزبان ارائه گردد.

ویزای ایران برای توریست و گردشگران به این کشور
برای افرادی که به‌عنوان توریست و یا گردشگر وارد ایران می‌شوند، ویزای توریست صادر می‌شود که مدارک لازم برای دریافت ویزای ایران برای آن‌ها البته به‌صورت بلندمدت به شرح ذیل می‌باشد.

ـ در روزنامه رسمی برنامه آخرین تحولات و تغییرات در شرکت را می‌بایست ارائه دهند.
ـ کپی باکیفیت و همچنین رنگی از صفحه اول شناسنامه فرد دعوت‌کننده (میزبان) باید ارائه شود.
ـ اطلاعاتی در رابطه با مشخصات شخصی که دعوت‌کننده می‌باشد و همچنین بیوگرافی او ارائه شود.
ـ ارائه آدرس محل کار و منزل به همراه شماره‌های تماس لازم و ضروری است.
ـ یک اسکن رنگی از گذرنامه شخصی که دعوت‌شده است.
ـ ارائه شماره ملی مشخص از دعوت‌کننده و کپی از کارت ملی او ارائه شود.
از آنجایی‌که کشور ایران یک منطقه کاملاً توریستی با آب‌وهوای چهارفصل می‌باشد افرادی هستند که به‌صورت کوتاه‌مدت تمایل دارند به کشور ایران سفر کنند. آنان جهت گرفتن ویزای توریستی ایران باید به سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف مراجعه کرده و مراحل لازم جهت اخذ ویزای ایران را سپری کنند.

چگونگی تمدید ویزای ایران
اگر اتباع خارجی به دلایل مختلفی تمایل دارند مدت‌زمان بیشتری را در ایران اقامت کنند، می‌بایست طبق قوانین و شرایط ویزای خود را تمدید کنند. برای تمدید کردن ویزای ایران باید به پلیس اتباع خارجی در شهر محل اقامت خود مراجعه کنید و با در دست داشتن پاسپورت به همراه میزبان به این اداره مراجعه کرده و کارهای مربوطه جهت تمدید ویزای کشور ایران را انجام دهید. کارشناسان در این مراکز می‌توانند مسافرین و اتباع خارجی را برای تمدید ویزایشان راهنمایی نمایند.

اخذ ویزای ایران برای چند کشور خاص
با پیگیری‌های وزارت امور خارجه مسافران و گردشگران کشورهای مختلف جهان می‌توانند جهت دریافت ویزای ایران در فرودگاه‌های کشور ایران اقدام نمایند. البته در این میان کشورهایی مثل آمریکا، کلمبیا، انگلیس، کانادا، بنگلادش، سومالی پاکستان، هندوستان، افغانستان، اردن و عراق قبل از ورود به ایران باید به کنسولگری ایران در کشورهای خود مراجعه کنند و از آنجا ویزای ایران را دریافت نمایند.

دولت جمهوری اسلامی ایران برای اخذ ویزای این کشور مقرراتی را برای برخی کشورها قرار داده است که ازجمله آن‌ها نحوه اخذ ویزاهای مختلف است که افراد می‌توانند با مراجعه به کنسولگری‌های ایران در کشور مبدأ اطلاعات لازم را کسب نمایند.

نکات ارائه‌شده توسط وزارت امور خارجه برای ویزای ایران
برای سفر به مناطق اقتصادی کشور ایران ازجمله کیش، قشم و چابهار ویزای ۱۴ روزه را دریافت نمایید.
اتباع کلیه کشورها می‌توانند با ارائه گذرنامه و اجازه اقامت معتبر و اخذ ویزای ایران وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شوند. در این سفر می‌بایست تمامی قوانین و ضوابط دولت جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمایند.
افراد زیر ۱۸ سال برای گرفتن ویزای ایران نیز باید اقدام نمایند.
اتباع خارجی که پس از اقامت در مناطق اقتصادی تمایل دارند از کشور ایران بازدید نمایند، می‌توانند با مراجعه به نمایندگی وزارت امور خارجه، طبق مقررات روادید لازم را دریافت نمایند.
آن دسته از افرادی که تمایل دارند به سایر مناطق آزاد بروند و این مسیر را شخصاً از سه‌راه زمینی، هوایی و دریایی طی نکنند، باید از طریق یکی از نمایندگی‌های ایران اقدام نمایند.

دریافت ویزای ایران برای فعالیت‌های تجاری
ویزای تجاری ایران برای اتباعی که به‌منظور انجام کارهای تجاری به ایران سفر می‌کنند، با عنوان ویزای شرکتی یا همان ویزای تجاری صادر می‌گردد. برای اخذ ویزای ایران جهت امور تجاری هفت مرحله را باید سپری کنید که به شرح ذیل می‌باشد.

ـ در مرحله اول می‌بایست به کامل کردن فرم مشخصات فرد دعوت‌کننده یا همان میزبان بپردازند.
ـ در مرحله دوم به تکمیل کردن فرم مشخصات میهمان یا تاجر باید پرداخته شود.
ـ در مرحله سوم می‌بایست نامه رسمی دعوت از شخص میهمان با سربرگ مهر و امضای مدیرعامل شرکت ارائه گردد.
ـ در مرحله چهارم باید روزنامه رسمی کشور همراه با تغییرات صورت گرفته ارائه شود.
ـ در مرحله پنجم اسکن تصویر و ارائه شناسنامه از پاسپورت مسافر باید صورت گیرد.
ـ در مرحله ششم تصویر رنگی و شفاف میهمان باید ارائه گردد.
ـ در مرحله هفتم و آخر باید یک کپی از کارت ملی میزبان (کپی ارائه‌شده باید از هر دو طرف باشد) تحویل داده شود.

ویزای ایران برای زائران
یکی از انواع سیزده‌گانه ویزای ایران، صدور آن برای زائران می‌باشد. ایران قطب مناسبی برای سفرهای زیارتی اتباع کشورهای خارجی محسوب می‌شود. مشهد و همچنین قم از شهرهای مقدس زیارتی محسوب می‌شود. افرادی که تمایل دارند در سفر به ایران به شهرهای مقدس مشهد و قم و تهران سفر کنند، این‌گونه از ویزاها به‌مانند ویزاهای توریستی صادر می‌شود و در آن مدت‌زمان حضور در ایران نیز حتماً ذکر می‌شود.

طبق برنامه‌های صورت گرفته اگر فرد به‌صورت انفرادی وارد کشور ایران شود باید طبق مقررات کشور ایران اقدام کرده و در زمان مشخص ایران را ترک کند و اگر با تور وارد کشور ایران شد بنابر تعهدات تور باید پایبند اصول و قوانین کشور ایران باشد

انواع ویزای ایران

انواع ویزای ایران

اطلاعات کلی جهت ویزای ایران برای محصلان
ویزای تحصیلی نیز یکی دیگر از انواع ویزای ایران می‌باشد. ازآنجایی‌ که طلاب فراوانی جهت علم‌آموزی تمایل دارند در شهرهای قم و مشهد به تحصیل بپردازند، اخذ ویزای ایران برای این دسته از افراد لازم و ضروری می‌باشد. البته افرادی نیز هستند که تمایل دارند در دانشگاه‌های ایران به ادامه تحصیل بپردازند که نیازمند ارائه مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ایران هستند. جهت اخذ ویزای تحصیلی ایران ارائه مدارک ذیل الزامی می‌باشد.

ـ تشکیل دادن پرونده دانشجویی و سپس می‌بایست کد رهگیری را پرینت گرفته و دریافت نمایند.
ـ تأییدیه مدارک بصورت مهر شده، توسط سامانه‌ای به نام تاک که از این مورد نیز باید یک برگ پرینت از کد رهگیری گرفته شود.
ـ تکمیل کردن و ارائه پرسشنامه که از این فرم به‌عنوان پرونده کنسولی یاد می‌شود.
ـ ارائه و تکمیل پرسشنامه دانشجویی
ـ تکمیل و ارائه وضعیت دانشجوی
ـ تکمیل و ارائه مربوط به معافیت تحصیلی
موارد گفته‌شده مراحلی از کارهایی جهت اخذ ویزای تحصیلی ایران می‌باشد که فردی که قصد تحصیل دریکی از شهرهای ایران را دارد باید تمامی آن‌ها را تهیه نموده و ارائه دهد.

انواع ویزای ایران

انواع ویزای ایران

نحوه دریافت ویزای ایران به‌صورت غیرحضوری
اگر در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران هستید و قصد گرفتن ویزای تحصیلی ایران را دارید، می‌توانید به کمک دوستان و آشنایان خود این امر را امکان‌پذیر کنید. در ابتدا یک اسکن از صفحه نخست پاسپورت خود گرفته و آن را از طریق ایمیل و یا تلگرام برای دوستان خود در ایران ارسال کنید.

حال با توجه به اینکه قصد تحصیل در کدام‌یک از شهرهای ایران رادارید، فرد مورد اعتماد شما می‌بایست از طریق دو راه برای شما درخواست ویزا بدهد. اولین مورد زمانی است که قصد تحصیل در مشهد را دارید، او می‌بایست فرم ویزا را در کنسولی مشهد که در دانشگاه فردوسی این شهر واقع‌ شده پر نموده و مبلغ درخواست فرم را در آنجا پرداخت نماید. در روش دوم اگر برای تحصیل در شهر تهران و دیگر شهرهای ایران متقاضی ویزای ایران هستید، شخص معتمد شما باید با مراجعه به سازمان دانشجویی فرم درخواست را تحویل و تکمیل نموده و مبلغ آن را پرداخت نماید. (نام شهرها صرفا بعنوان یک مثال ذکر شده اند.)

سؤالات رایج در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی ایران توسط اتباع کشور افغانستان
ممکن است در ذهن افرادی که قصد مهاجرت برای تحصیل به ایران را دارند، برای دریافت ویزا سوالاتی شکل بگیرد که در این مقاله دو مورد از آن‌ها را بیان خواهیم نمود:

اولین سؤال این است که برای اخذ ویزای تحصیلی در ایران آیا باید آزمایش‌های خاصی مانند خون داده شود و یا نیازی به این کار نیست؟ در پاسخ این سؤال باید این‌گونه بیان نمود که برای آزمایش دادن در برخی موارد، شرایط متفاوت است که این مورد برای کسانی که در افغانستان و شهر کابل زندگی می‌کنند نیازی نیست.

دومین سؤال در رابطه با ضرورت حضور در کابل برای دریافت ویزا از کنسولگری‌های دولت ایران در افغانستان می‌باشد. در پاسخ این‌طور باید بیان نمود که در صورت ایجاد هرگونه مشکلی در دریافت ویزا، شخص مورد اعتماد شما می‌تواند مراحل برطرف نمودن را انجام دهد و اگر ویزای خود را دریافت نمودید بنابراین مشکلی نبوده و نیازی به رفتن به کابل نخواهید داشت.

شرایط ویزای ایران
ویزای ایران سه ماه اعتبار دارد و مسافران می‌توانند سی روز در کشور ایران حضور داشته باشند، البته در صورت تمدید این زمان می‌توانند با مراجعه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این مدت را تا دو برابر به مدت شصت روز افزایش دهند. قابل‌ ذکر است بیشتر افرادی که به ایران سفر می‌کنند برای دریافت ویزای ایران جزء چهار دسته ویزاهای توریستی ایران، ویزای تجاری، ویزای مولتی و ویزای اقوام می‌باشند.

همان‌طور که در بحث‌های قبلی اشاره شد کشورهایی مانند مصر، گرجستان، ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، لبنان و بولیوی با شرایط مختلف می‌توانند بدون دریافت ویزای ایران به کشور جمهوری اسلامی ایران سفر کنند، اما هریک از این کشورها با تعداد روز مشخص می‌توانند بدون دریافت ویزا وارد ایران شوند، به‌عنوان‌مثال مردمان کشور سوریه می‌توانند به مدت نود روز در ایران بدون ویزا حضورداشته باشند، درصورتی‌که این مدت‌زمان برای کشور مصر به بیست روز و همچنین برای کشور آذربایجان به مدت‌زمان پانزده روز کاهش می‌یابد. این مورد جزء قوانین جمهوری اسلامی ایران است و اتباع خارجی در زمان سفر به ایران باید آن را رعایت نمایند.

ویزای ایران و ویزای مولتی ایران
ویزای مولتی همان ویزای کثیرالمسافره می‌باشد که اتباع قصد دارند سفرهای متعددی به کشور ایران داشته باشند. اخذ ویزای ایران برای این‌گونه از افراد به‌صورت نود روز تا یک سال می‌باشد که گرفتن این‌گونه از ویزاها برای شخص سفر کننده هم به‌صرفه می‌باشد و هم‌زمان کمتری را جهت اخذ ویزای ایران تلف می‌نماید. برای دریافت ویزای مولتی ایران نیز شخص سفر کننده می‌بایست مدارکی را ارائه دهد که به شرح زیر می‌باشد:

ـ برای دریافت ویزای ایران ابتدا می‌بایست اصل نامه‌ای با تائید رسمی مدیرعامل شرکت دعوت‌کننده که به امضا و مهر او نیز درآمده و از وزارت خارجه برای دعوت شخص سفر کننده درخواست شده با سربرگ شرکت و همچنین دلیل دعوت ارائه شود.
ـ گذرنامه و پاسپورت که دارای اعتباری شش ماه است باید از صفحه اول آن‌یک کپی باکیفیت رنگی تهیه شود.
ـ از صفحات پاسپورت که در طی سال گذشته به ایران ورود و خروج داشته کپی تهیه شود
ـ از صفحه اول شناسنامه شخص میزبان باید یک کپی باکیفیت رنگی تهیه گردد.
ـ کد رفرنس یا همان ارجاع در این ویزا نسبت به ویزای توریستی کمی طولانی‌تر خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر به سایت اخذ ویزای ایران مراجعه کنید