تاریخچه هتل آزادی تهران

 مهمان‎‌نوازی و فرهنگ ایرانی دو مقوله جدایی ناپذیرند. از آنجا که مهمان‌ در فرهنگ ایرانی به معنی بزرگ خانه است. در فارسی میانه (زمان ساسانیان)، واژه مسمان به جای مهمان استفاده می‌شده و در اوستا هم بخشی در بزرگداشت مسمان وجود دارد. از طرفی اسلام هم بر اهمیت مهمان‌نوازی صحه گذاشته و بر آن تاکید کرده است. بنابراین پذیرایی از مهمان در ایران از اهمیت خاصی برخوردار است و این اهمیت وقتی بیشتر نمود پیدا می‌کند که آبروی مهمان‌نوازی ایرانی در گرو خدمت‌ رسانی هتل‌های ایرانی به تجار، نمایندگان کاری و توریست‌های خارجی باشد. هتل آزادی تهران نیز با هدف نشان دادن شیوه مهمان‌‌نوازی ایرانی و عظمت فرهنگ ایران در این زمینه تاسیس شده است.

تهران به عنوان پایتخت ایران، معرف ایرانیان در سراسر جهان است و به همین علت اکثر مهمانان خارجی، حتی اگر قصد دیدن، دیگر نقاط کشور را داشته باشند، در اولین گام سفر خود، وارد تهران خواهند شد. بار اعظم اسکان و پذیرایی از آن‌ها بر دوش چند هتل پنج ستاره تهران قرار داد، یکی از این هتل‌های معروف و پنح ستاره،ا هتل پارسیان آزادی است. هتل آزادی که در تقاطع اتوبان‌های چمران و یادگار امام قرار دارد، دارای 28 طبقه، 432 اتاق و 50 سوئیت است و بلندترین سازه هتلی ایران محسوب می‌شود.

هتل آزادی تهران با قرارگیری در نزدیکی تقاطع چمران-یادگار امام، دسترسی بسیار خوبی به سراسر نقاط تهران داشته و از نظر منطقه قرارگیری چشم‌انداز خوبی از تهران را در اختیار بیننده قرار می‌دهد. همچنین به علت قرارگیری در این منطقه تقریبا از نقاط پر ترافیک مرکزی تهران دور است و از هوایی بهتر نسبت به مناطق مرکزی تهران بهره می‌برد. هتل پارسیان آزادی از زمان تولد خود تاکنون شاهد رفت و آمد بسیاری از اشخاص مهم دنیا بوده است و شناخت تاریخچه آن می‌تواند برای علاقمندان جذاب باشد.

هتل آزادی تهران پیش از انقلاب اسلامی

بیش از چهل سال پیش در سوم خرداد ماه 1355 هجری شمسی(24 می 1976)، مجموعه هتل‌های بین المللی هایت، قراردادی بنابر ساخت هتلی در تهران با دولت وقت امضا کردند. این هتل که سومین هتل هایت در ایران پس از هایت عمر خیام در مشهد و  هایت ریجنسی کاسپین (روستایی خزر) در چالوس بود، ظرف دو سال تکمیل شد و در تاریخ دهم شهریور ماه 1357 با نام هتل تاج هایت در 28 طبقه در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع به بهره برداری رسید.

از زمان تاسیس هتل تاج هایت، شدت اعتراضات انقلابیون ایران به تدریج بیشتر و بیشتر شد و در اوایل بهمن ماه همان سال پرسنل غیر ایرانی هتل هایت به دلیل نگرانی‌های امنیتی هتل را ترک کرده و از ایران خارج شدند. از آن زمان طولی نکشید تا رژیم پهلوی سقوط کرد و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

هتل پارسیان آزادی تهران پس از انقلاب اسلامی

از پیروزی انقلاب تا اواسط دهه 70

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در روز 23 ام بهمن ماه 1357 ‌هتل به تصرف نیروهای انقلابی درآمد. البته این موضوع اخلالی در فعالیت‌های هتل به جود نیارود. پرسنل ایرانی که مدتی بود در هتل مشغول به کار بودند، به فعالیت‌های خود ادامه دادند و هتل را سرپا نگه داشتند.

بنیاد پهلوی تقریبا یک سال پس از انقلاب (ششم دی ماه 1358) در آمریکا، به علت عدم بازگشت پرسنل هایت به هتل‌ها در ایران قرارداد را ملغی کرد و نام آن را از همانجا به هتل تاج تهران، تغییر داد. تقریبا بلافاصله مسئولین وقت نام آن را هتل آزادی گذاشتند و هتل تا حدود سال 1374 در اختیار بنیاد مستضعفین قرار گرفت.

از اواسط دهه 70 تا کنون

در اواسط دهه 70، مجموعه‌ هتل‌های پارسیان، با خرید 51 درصد از سهام هتل نام آن را به هتل پارسیان آزادی تغییر داد. مطالعات کارشناسی وطرح بهسازی لرزه‌ای شرکت سوئیسی در سال 1386، دو ضعف اصلی بنا در کمبود فولاد برشی در ستون‌ها و نیز وجود طبقه نرم در همکف را تشخیص داد و همین امر باعث تعطیلی هتل به مدت چهار سال به علت افزایش مقاوت در برابر زلزله و رفع این نقطه ضعف‌ها شد. از سال 1390 تاکنون هتل آزادی با نهایت توان و تجهیزات مدرن به خدمت‌رسانی به شخصیت‌های مهم فراونی پرداخته است.

مهمانان هتل آزادی

از مهمان مهم این هتل پس از سال 1357 می‌توان به زیگمار گابریل معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان، بانکی مون و کوفی عنان (هر دو دبیر کل سازمان ملل بودند)، کاترین اشتون و خاویر سولانا (هر دو نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی)، ریاست جمهوری کشورهای اتریش و ونزوئلا، نخست وزیر مالزی، هندوستان، بنگلادش، اندونزی از نظر سیاسی اشاره کرد.

همچمنین سپ بلاتر (رئیس فیفا) و تیم آث میلان مهمانان ورزشی این هتل بوده‌اند. اشخاصی مانند برایان تریسی (نویسنده انگیزیشی کانادایی)، کیتارو ( موسیقیدان ژاپنی)، شهداد روحانی (موسیقیدان بزرگ ایرانی) و پروفسور سمیعی ( پزشک بزرگ ایرانی) نیز از سایر مهمانان شاخص و خاص هتل آزادی تهران بوده‌اند.

قیمت هتل پارسیان آزادی