در آنتالیا سوار تاکسی نشوید مگر با دانستن این نکته‌ها

آنتالیا شهری زیبا با جاذبه‌های گردشگری بسیار است. از شهر‌های مهم کشور ترکیه می‌باشد که مورد توجه تمام مردم جهان است و بسیاری از افرادی که قصد سفر به ترکیه را دارند، سفر به این شهر را انتخاب می‌کنند. این شهر دریا‌ها، دشت‌ها و جنگل‌های بسیاری دارد. برای گشت و گذار در این شهر می‌توانید ماشین کرایه کنید یا با وسیله نقلیه به مکان مورد نظر خود بروید که تمام آن‌ها مزایا و معایبی در بر دارند که از بهترین و کم مشکل‌ترین آن‌ها استفاده از تاکسی است. سوار شدن به تاکسی در این شهر نکاتی دارد که در ادامه با این نکات آشنا خواهیم شد. اما قبل از خواندن این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید از تور رایگان آنتالیا خبر دار شوید.
https://zima.ir/tours/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D9%86%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7

استفاده از تاکسی در آنتالیا بسیار کم هزینه است حتی کم هزینه‌تر از اتوبوس و مترو. در این شهر تاکسی به وفور یافت می‌شود. به طور معمول رانند‌های تاکسی افرادی هستند که تمام جاهای دیدنی شهر، جاده‌های خلوت و شلوغ، مکان‌های پر ترافیک و … را می‌شناسند. حتی در مورد مکان‌های پر بازدید شهر نیز اطلاع دارند و می‌توانند شما را به بهترین مناطق آنتالیا ببرند.

سفر به آنتالیا

تعداد مسافری که در هر تاکسی می‌تواند بشیند

در این شهر نهایتا ۳ نفر می‌توانند سوار کنند که با خود راننده ۴ نفر می‌شوند. به طوری که فقط دو نفر در صندلی عقب اجازه نشستن دارند. اگر راننده تاکسی در عقب به جای 2 سرنش 3 سرنشین سوار کند یا در قسمت کمک راننده دو نفر کنار هم سوار کند و اگر پلیس یا دوربین‌ها این تخلف را رصد کنند مسافر و راننده را جریمه می‌کنند.

اطلاع از آدرس مقصدی که برای آن تاکسی می‌خواهید

قبل از گرفتن تاکسی از آدرس مقصد خود مطلع شوید بعد برای گرفتن تاکسی دست بلند کنید. ممکن است راننده تاکسی مسیر را به خوبی بلد نباشد و وقت شما را تلف کند پس برای کم کردن این اشتباه بهتر است مسیر را به طور کامل و دقیق بر روی کاغذ نوشته و یا از روی گوشی به راننده تاکسی نشان دهید تا مستقیم شما را به مقصد خود برساند.

تاکسی رسمی آنتالیا

حتما از تاکسی‌های رسمی استانبول استفاده کنید

تاکسی‌های رسمی این کشور فقط به رنگ زرد و با تابلو تاکسی یعنی با نوشته taksi یا taxsion که بر روی سقف ماشین نصب است، موجود هستند.

تاکسی‌هایی سوار شوید که تاکسی‌متر داشته باشند

وجود تاکسی‌مترها در تاکسی‌ها به منزله وجود قانون و کیلومتر شمار است و خیالتان راحت است که هزینه بیشتری نمی‌پردازید و هزینه پرداختی مورد تایید سازمان تاکسیرانی این شهر است. بهتر است بدانید که این گونه تاکسی‌ها، تاکسی‌‌های رسمی این شهر هستند که اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانید از طریق مراجع مرتبط پیگیر شوید. اگر سوار تاکسی‌ای شدید که تاکسی‌متر را روشن نکرده بود، از او بخواهید که تاکسی‌متر را روشن کند. اگر این کار را انجام نداد یا ادعای خراب بودن تاکسی‌متر را داشت، از تاکسی پیاده شوید و به هیچ عنوان به مسیر ادامه ندهید. اگر در میان مسیر تاکسی‌متر را خاموش کرد، وقتی که اسمی از پلیس ببرید متوجه اشتباه خود می‌شود زیرا در این شهر بر روی قوانین تاکید دارند. فقط به یاد داشته باشید که به هیچ وجه سوار تاکسی‌هایی غیر از این گونه تاکسی‌ها نشوید تا برایتان مشکلی پیش نیاید.

دانلود اپلیکیشن BITAXI

این اپلیکیشن مانند اپلیکیشن‌های ایرانی‌ اسنپ (snap) و تپسی (tapsi) عمل می‌کند. با دانلود و داشتن این اپلیکیشن در گوشی خود به سرعت می‌توانید نزدیک‌ترین تاکسی خود را ببینید و با انتخاب مسیر از آن بخواهید تا شما را به آن مکان ببرد. در این اپلیکیشن تمام مشخصات تاکسی و راننده آن مشخص است و می‌توانید برای اطمینان آن اطلاعات را یادداشت کنید. از ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به سرعت دادن برای دریافت تاکسی، امنیت بیشتر و آشنایی راننده تاکسی با مسیر اشاره نمود.

اپلیکیشن تاکسی آنتالیا

هزینه تاکسی در شب و روز

ممکن است بعضی راننده‌های تاکسی ادعا کنند که در زمان شلوغی کرایه‌ها بالاتر می‌روند اما این حرف با قانون شهر آنتالیا در مغایرت است و اگر راننده‌ای این حرف را به شما زد از ماشین او پیاده شوید و تن به خواسته او ندهید. نرخ پایه تاکسی‌ها در این شهر 4 لیر است که به ازای هر کیلومتر 5 لیر همچنین در ترافیک هر یک دقیقه یک سوم لیر می‌باشد.

 

بستن کمربند ایمنی زمان حرکت تاکسی

بلافاصله بعد از حرکت ماشین کمربند ایمنی خود را ببندید زیرا از هر گونه مشکلی جلوگیری می‌کنید. در این کشور به این گونه است که علاوه بر راننده اگر سرنشینان آن ماشین کمربند ایمنی نبندند جریمه سنگین می‌شوند.

لیر به همراه خود داشته باشید

در سفر به این شهر لیر به همراه داشته باشید زیرا اگر از لیر استفاده نکنید مجبور هستید کرایه را به دلار یا یورو بپردازید که در این صورت باید خیلی بیشتر از هزینه اصلی پرداخت کنید. لیر‌های خود را خرد کنید که اگر به طور مثال او به شما گفت که کرایه شما ۳۴ لیر می‌باشد، پول خرد داشته باشید و نیاز نباشد که ۵۰ لیر بدهید که در این صورت ممکن است راننده خرد نداشته باشد و مجبور شوید بیشتر از هزینه اصلی پرداخت کنید.

عوارض پل یا بزرگراه

در استانبول برای پل بسفر و اتوبان TEM عوارض باید پرداخت شود که پرداخت آن وظیفه مسافر است. این عوارض به کرایه اضافه می‌شود. بهتر است قبل از سفر، هزینه عوارضی‌های این شهر را بدانید.

گوگل مپ برای بررسی مسیر

برای اطمینان از درستی مسیر از گوگل مپ کمک بگیرید. مسیر را به گوگل مپ بدهید و از ترافیک‌ها، راه‌های فرعی و … اصلاع کسب کنید.

پرتاپ زباله از پنجره

اگر در ماشین هستید و زباله‌ای حتی به کوچکی یک آدامس به بیرون از تاکسی بریزید، ماشین توسط پلیس متوقف شده و به مدت 3 روز به پارکینگ اختصاصی اداره پلیس برده می‌شود و فردی که زباله را ریخته متحمل جریمه می‌شود.

آنتالیا از زیبا‌ترین و پر بازدید‌ترین شهر‌های ترکیه است که گاهی برای بازدید از مکان‌های دیدنی این شهر یا به هر دلیل دیگر ممکن است از تاکسی استفاده کنید. تاکسی‌ها در این شهر قوانین و مقرراتی دارند که با رعایت این قوانین سفری مطمئن و ارزان در پیش خواهید داشت. برای اضافه نکردن به هزینه‌های سفر خود بهتر است قوانین و مقررات این شهر را رعایت کنید تا جریمه نشوید. به افرادی که قصد سفر به این شهر زیبا را دارند توصیه می‌کنیم که قبل از سفر، اطلاعاتی در مورد این شهر و قوانین سفر با تاکسی‌ها در این شهر مطالعه کنند.