قیمت خرید بلیط هواپیما در دوران پسا کرونا چقدر است؟

تقریبا از اوخر زمستان 98 با شیوع ویروس کرونا صنعت گردشگری و هوایی نیز دچار شوک بسیار بزرگی شد. چرا که تقریبا فروش بلیط هواپیما به صفر رسید و هتل ها همه تعطیل شدند و در ادامه تمامی مشاغل مرتبط نیز آسیب دیدند.

به گفته متخصصان تا مدت ها این ویروس همراه با ما خواهد بود و در

به محض شیوع کرونا در اسفند ماه 98 تمامی پرواز ها کنسل و برگزاری تور های مسافرتی عید و پس از آن لغو شد. همین مسئله آسیب شدیدی به صنعت هوانوردی و گردشگری وارد کرد.

پس از آن نیز فروش بلیط هواپیما به شدت کاهش یافت، به طوری که پرواز برخی مناطق به طور کلی لغو شد و دیگر مقاصد نیز که تقاضا وجود داشت با کمتر از 50% ظرفیت خود پرواز ها را انجام می دهند.

همین عوامل و تقاضا بسیار کم مسافران باعث کاهش شدید قیمت بلیط هواپیما شد.

با توجه به این مسئله که هنوز ویروس کرونا وجود دارد و به گفته متخصصان تا مدت ها در زندگی انسان وجود دارد، پس از بیشتر مسافران نیز باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود به همین دلیل با بیشتر شدن تقاضا قیمت ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فاصله گذاری در هواپیما این گونه می باشد که ایرلاین ها تنها می توانند 60 درصد از بلیط یک پرواز را بفروشند.

به طور مثال یک هواپیما ایرباس A300 – 600 R ماهان ایر با  ظرفیت 280 مسافر تنها اجازه دارد 168 صندلی پرواز خود را پر کند.

خرید بلیط هواپیما طاهاگشت

خرید بلیط هواپیما طاهاگشت

 

نکته ی مثبتی که پس از کرونا برای فروش بلیط هواپیما رخ داد این می باشد که مردم به جای خرید حضوری بلیط هواپیما، بلیط مورد نظر را به صورت آنلاین از سایت های معتبر خریداری می کنند.

این مسئله باعث افزایش اعتماد مردم به خرید اینترنتی شد و همچنین ثابت کرد که خرید اینترنتی بلیط هواپیما و یا حتی رزرو هتل بسیار ارزان تر از خرید حصوری می باشد. البته این تفاوت قیمت در پرواز های خارجی مانند بلیط تهران استانبول بیشتر قابل مشاهده می باشد.

قیمت بلیط هواپیما پس از کرونا

از آن جایی که پس از کشف دارو یا واکسن ویروس کووید 19 بازار سفر ها بسیار داغ می شود  بدون شک تقاضا بلیط هواپیما نیز بسیار بیشتر از روز های قبل خواهد شد.

پس به طور حتم همین مسئله باعث افزایش قیمت ناگهانی و بسیار زیاد بلیط هواپیما خواهد شد.

عوامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما

تعیین قیمت بلیط هواپیما به عوامل گوناگونی بستگی دارد که میزان تقاضا یکی از مهم ترین و همچنین تاًثیرگذار ترین آن ها می باشد

قیمت بلیط هواپیما یک مقدار پایه دارد که عواملی همچون قیمت سوخت، حقوق پرسنل و … تعیین کننده آن هستند. اما میزان متغییر قیمت بستگی به عوامل دیگری دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

ـ تعطیلات و مناسب ها

از آن جایی که در تعطیلات تعداد سفر ها به حداکثر می رسند قیمت بلیط هواپیما نیز افزایش پیدا می کند. هم تعطیلات شهر مبدا و هم تعطیلات شهر مقصد. پس اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما با قیمتی بسیار کم تر می باشید زمانی به غیر از تعطیلات را انتخاب کنید.

زمان برگزاری جشنواره و مراسم های مختلف نیز همانند تعطیلات باعث افزایش قیمت ها می شود. البته در این مورد تنها مراسم ها و مناسبت های شهر مقصد مهم می باشد.

ـ روز و ساعت پرواز

بدون شک اواخر هفته و همچنین اوایل هفته مسافران بیشتر می باشند، پس قیمت بلیط در اواسط هفته کم تر و در اواخر و ابتدا هفته بسیار بیشتر می باشد.

زمان پرواز نیز تاًثیر کمی در قیمت ها دارد. چرا که هر چه به شب نزدیک می شویم قیمت بلیط بیشتر می شود. به همین دلیل قیمت بلیط پرواز هایی که صبح انجام می شوند بسیار کم تر خواهد بود.

ـ شرکت هواپیمایی و کلاس پروازی

ایرلاین ها براساس خدماتی که ارائه می دهند قیمت ها را کم یا زیاد می کنند. پس ایرلاینی که بهترین خدمات را ارائه می دهد قیمت بیشتری خواهد داشت.

کلاس های پروازی نیز از مهم ترین عواملی می باشند که قیمت را کم یا زیاد می کند. البته به روی تمامی بلیط ها تاًثیر نمی گذارد و شرایط را برای مسافر راحت تر می کند.

سیستمی یا چارت بودن یک بلیط نیز تاًثیر چشمگیری بر قیمت ها خواهد داشت.