معرفی 5 هتل تاریخی یزد

 یزد با پیشینه تاریخی غنی در دل گرم کویر آرام گرفته است و هنوز بوی سنت و تاریخ را می‌توان در گوشه و کنار شهر احساس کرد. شهر بادگیرها اولین شهر خشتی جهان است، هنوز هم در کوچه و پس کوچه‌هایش خانه‌های خشتی یادآور تاریخ این شهر هستند. این شهر آن‌قدر قدیمی (سه هزار سال) است که پس از ونیز، دومین شهر زنده تاریخی جهان محسوب می‌شود. یزد شهر باد و خاک به راستی آن‌قدر زیباست که عروس کویر نامیده شود، شهری که معماری سقف‌های گنبدی‌اش هنر ایرانی را در آغوش نگاه بینندگان قرار می‌دهد. هتلهای یزد هم در میان این رقص باد و خاک جزئی از جاذبه‌های گردشگری یزد محسوب می‌شوند.

هتل‌ در یزد تاریخ را روایت می‌کند و آن را به تصویر می‌کشد، بیشتر هتل ‌های یزد متعلق به اشراف قاجاری بوده است که امروزه با مرمت و تخصیص امکانات مدرن به مکانی راحت برای استراحت گردشگران تبدیل شده است. لذت خوردن چای در باغی ایرانی و لذت تماشای حوضچه‌های وسط حیاط و خوابیدن در بوی خشت و سفال توصیف پذیر نیست.

هتل باغ مشیر الممالک یزد

اگر به فکر رزرو هتل در یزد هستید، هتل مشیر الممالک یزد یکی از بهترین انتخاب‌ها در هتل‌های تاریخی و سنتی است. جالب است بدانید که مشیر الممالک سیاستمداری بزرگ بود که توانست از زمان فتحعلی شاه تا بعد از دوران مشروطه در مقام خود بر مصدر حکومت باقی بماند. او قبل از مشروطه از مخالفان سرسخت آن و پس از مشروطه نماینده مجلس آن بود!  خانه او بعد از انقلاب اسلامی آباد باقی ماند و امروز تبدیل به هتلی شده که باغ زیبای آن به همراه دو طوطی آفریفایی، یک مرد قد بلند و هیکلی با سیبیل و لباس سنتی و مردی قد کوتاه و لاغر به نماد‌های آن تبدیل شده‌اند.

در اتاق‌های این هتل صدای آواز پرندگان، گوش شما را نوازش خواهد کرد و خنکای درختان آن روحتان را به آرامش خواهد رسانید. بهتر است رزرو خود را از طریق سایت‌های معتبر بی‌طرف به علت امکان مقایسه با دیگر هتل‌ها و استفاده از تخفیف‌ها انجام دهید.

هتل داد یزد

برای رزرو هتل در یزد، عجله نکنید، هتل‌های فراوانی با سابقه تاریخی و معاری زیبا انتظار شما را می‌کشند تا شگفتی معماری ایرانی را مهمان ذهن شما کنند. یکی از این هتل های یزد، هتل داد است. این هتل 80 ساله در قلب 3000 ساله یزد می‌درخشد، این هتل چهار ستاره با امکاناتی مدرن پذیرای شما است.

‌این هتل دارای استخر، سونا و جکوزی رایگان است. سایت هتل داد یزد اطلاعات خوبی را برای معرفی این هتل در یزد، در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

هتل موزه فهادان یزد

این هتل با بیش از 250 سال قدمت، اولین هتل موزه ایرانی است. این هتل که هم اکنون متعلق به زنجیره هتل‌های مهر است، ابتدا متعلق به خانواده‌ای از تجار به نام تهرانی بود و مدتی بعد از آن به عنوان کنسولگری آلمان و فرانسه مورد استفاده قرار داشت. طرح شیشه‌های رنگارنگ این هتل که در دل پنجره‌های چوبی آن طعمی از خاطره را دل هر بیننده‌ای بیدار می‌کنند، می‌تواند چند دقیقه‌ای ذهن شما را درگیر و از هیاهوی مدرنیته نجات دهد.

این هتل شامل سه بادگیر، سه حیاط (اصلی، نارنجی، عمارت کلاه فرنگی)، چاه خانه، تالار بزرگ، هشتی، در بند و سردابی فعال در زیر سقفی بزرگ و مشرف به تمام یزد است. هتل موزه فهادان، علاوه بر اینکه خود هم اکنون جزئی از آثار تاریخی ایران است در مجاورت آثار تاریخی دیگری مانند، زندان اسکندر، خانه ملک‌زاده، خانه لاری‌ها، زورخانه ابوالفضل است.

البته بی‌انصافی است که نگوییم این هتل به عنوان یک موزه ارزش بیشتری از خود هتل داشته و هنوز جای پیشرفت زیادی دارد.

هتل سنتی مهر یزد

مهر نام خورشید است و چه اسمی زیبنده‌تر از این اسم می‌تواند بازگوی زیبایی هتل دویست و پنجاه ساله و رفتار کارکنان آن باشد. این هتل سنگ بنای هتل‌های سنتی در یزد بود، اولین هتلی بود که راه را برای تاسیس هتل‌های دیگر سنتی باز کرد. این هتل دارای دو حیاط اصلی و نارنجستان، یک بادگیر بسیار زیبا است، سرداب این هتل یزد هنوز فعال است و پشت بامش نمایی زیبا از شهر یزد را به چشمان بیننده هدیه می‌کند.

هتل سنتی والی یزد

قدیمی‌ترین هتل یزد، هتل سنتی والی است که تاریخی چهارصد و چند ساله دارد و در زمان صفویه ساختمان آن ساخته شده است. معماری‌ها و گچ کاری این بنا فوق‌العاده است. اقامت در این هتل با قرار گرفتن در مجموعه تاریخی امیر چخماق، دسترسی را به بافت تاریخی شهر راحت‌تر می‌کند.

البته لازم به ذکر است که هتلهای یزد، شامل هتل‌های مدرن نیز می‌شود و امکان رزرو هتل یزد با بافتی مدرن نیز وجود دارد.