هنگام انتخاب محله برای خرید خانه در تهران به چه نکاتی توجه کنیم؟

در خرید آپارتمان در تهران و به شکل کلی قیمت مسکن این روزها عوامل و فاکتورهای بسیاری دخیل است. از فاکتورهای ساده‌ای مانند متراژ مد نظر خریدار گرفته تا محله قرار گیری ملک و یا حتی کوچه و پس‌کوچه‌های محلات مختلف همه از جمله عواملی هستند که در قیمت مسکن تاثیرگذار هستند. اما سوالی که این روزها ذهن بسیاری از متقاضیان خرید خانه در تهران را به خود مشغول کرده این است که هنگام انتخاب محله برای خرید به چه نکاتی باید توجه کنیم؟‌ این سوالی است که قصد داریم در این مطلب به صورت کامل پاسخ آن‌را برای شما بنویسیم. پس با ما همراه باشید.

خرید خانه تهران نکات

خرید خانه تهران نکات

خانه ایده‌آل شما کجاست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ ‌

اولین قدمی که برای خرید خانه در تهران باید بردارید این است که هدف خود از خرید خانه یا آپارتمان را مشخص کنید. آیا این خرید صرفا یک سرمایه‌گذاری و آینده‌نگری برای پس اندازی است که جمع‌آوری کرده‌اید و یا داشتن یک سرپناه و رهایی از اجاره نشینی است؟ هدف شما از خرید خانه هر چه باشد اول از همه باید به این سوال پاسخ دهید. به چه توع خانه‌ای علاقه داشته و از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه آن را دارید؟‌ دوست دارید مالک یک خانه سنتی حیات دار باشید یا یک خانه تک واحدی یا دوبلکس؟‌ دوست دارید یک آپارتمان تک واحدی در هر طبقه خریداری کنید و یا درنظر دارید که تجربه زندگی در یک مجتمع مسکونی چندین واحدی را تجربه کنید؟ شما می‌توانید قیمت خرید تمام گزینه‌ها را بررسی کرده و با مقدار پولی که قرار است، صرف خرید خانه کنید، مقایسه کنید تا بتوانید تصمیم درست‌تری بگیرید.

از مرحله قبل که عبور کردید اکنون نوبت به بررسی خواسته‌های اصلی و البته توجه و درنظر گرفته بودجه شما است. اکنون باید برای خود یک لیست بلند و بالا از آنچه در نظر دارید تهیه کنید. شما باید در این لیست تمام آنچه که مدنظر دارید را لحاظ کنید. محله مورد نظر، متراژ خانه، دسترسی‌های محلی به بازار و یا ایستگاهای حمل و نقل عمومی، به خصوص در کلان شهرها،‌ توجه به جزئیاتی مانند نوع مصالح ساختمان، سن و نمای ساختمان، نوع کف پوش و حتی طرح حمام و آشپزخانه و دیگر چیزهای ریز و درشت و از همه مهمتر میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید به همراه وام‌های احتمالی خرید مسکن که می‌توانید از بانک‌های عامل و یا محل کار خود اخذ کنید.

 

در کدام مناطق و محلات دنبال خانه بگردیم؟‌

حالا که به سوالات بالا پاسخ دادید نوبت به اصلی‌ترین سوال می‌رسد. یعنی هنگام انتخاب محله برای خرید خانه در تهران باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تعیین محله مهمترین بخش خرید خانه است. گاهی ممکن است با توجه به بودجه‌ای که در اختیار داریم خیلی نتوانیم در انتخاب میان محلات مختلف جستجو کنیم اما با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که هر چقدر هم بودجه محدودی در اختیار دارید، نباید در برخی از مناطق خاص به فکر خرید خانه باشید.

به عنوان مثال خانه‌های مجاور اتوبان‌ها، خیابان‌های اصلی و یا خانه‌ّهایی که در همسایگی با مدارس، ساختمان‌های دولتی، کلانتری‌ها، ساختمان پزشکان، مجتمع‌های تجاری، نهادها، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکزی از این دست قرار دارند با مشکلاتی همچون آلودگی صوتی، رفت و آمدهای بسیار، ترافیک‌های وقت و بی‌وقت و مواردی از این دست همراه هستند.

از طرف دیگر برخی از قوانین تجاری این امکان را به برخی از مشاغل داده که بتوانند در ساختمان‌ّهای مسکونی واحد صنفی داشته باشند. به عنوان مثال مشاغلی مانند پزشکان، وکلا و یا دفاتر تبلیغاتی و مطبوعاتی می‌توانند در ساختمان‌های مسکونی دفتر داشته باشند. در نتیجه به این نکته نیز حتما توجه داشته باشید که اگر در بازدید از ساختمان‌های مد نظر خود به چنین دفاتری برخوردید از فکر خرید ملک در آن ساختمان خودداری کنید. چرا که اینجور موقعیت‌ّها هم مانند آنچه در بالا برای شما گفتیم به مرور زمان می‌تواند منجر به آلودگی صوتی، رفت و آمد بیش از حد و مشکلات نظافتی و بهداشتی برای ساختمان شما به همراه داشته باشد.

دسترسی‌ّهای محلی و مراکز خرید را درنظر بگیرید

در انتخاب محله به مراکز و مغازه‌های تجاری که باید مایحتاج روزانه‌ خود را از آن‌ها تهیه کنید دقت داشته باشید. دسترسی به  مغازه‌ّهایی مانند نانوایی، میوه فروشی، سوپر مواد غذایی، خشکشویی، درمانگاه و… بسیار مهم است. این مراکز از جمله واحدهای مهمی هستند که نزدیکی هر کدام از آن‌ها به خانه شما می‌تواند مزایای بسیاری برای شما به همراه داشته باشد.

گاهی ممکن است محله‌ای را انتخاب کنید که دارای دو بافت اداری و مسکونی باشد. در چنین مواقعی به این نکته توجه داشته باشید که اینگونه از محلات در طول روز با شلوغی در رفت و آمد روبرو بوده و در ساعات پایانی روز بسیار خلوات و سوت و کورند. حتی مغازه‌هایی که در این محلات قرار دارند عموما پس از ساعات اداری و از ساعات شش یا هفت بعد از ظهر به بعد تعطیل هستند که همین امر می‌تواند برای خریدهای لازم و ضروری شبانگاهی شما دردسر ساز باشد.

 

ترافیک مهمترین فاکتور در خرید خانه

ترافیک، ترافیک و باز هم ترافیک، مهمترین مساله در انتخاب ملک در مناطق مختلف است. اول از همه منطقه مورد نظر را از نظر طرح ترافیک و یا طرح زوج و فرد به خوبی بررسی کنید. همانطور که می‌دانید مالکان خانه‌ّهایی که در مناطق طرح ترافیک قرار گرفته‌اند در صورت نداشتن مجوز تردد خودرو تقریبا به مدت ۱۲ ساعت در شبانه روز نمی‌توانند از خودرو شخصی خود استفاده کنند. در نتیجه خرید خانه در چنین مناطقی خیلی مقرون بصرفه نیست مگر آنکه از نظر قیمت برای هر متر مربع با یک پیشنهاد بسیار جذاب روبرو باشید که البته از این فاکتور هم این روزها دیگر خبری نیست!.

به حجم ترافیک محل مورد نظر توجه کنید. برای این کار بهتر است در دو یا سه زمان متفاوت به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه خیابان و محله را تحت نظر قرار دهید. این کار می‌تواند در صبح، ظهر یا بعد از ظهر و لحضات پایانی غروب باشد. به این ترتیب می‌توانید میزان ترافیک و رفت و آمدهای کوچه یا خیابانی که ملک مورد نظرتان در آن قرار گرفته است را بصورت دقیق ارزیابی کنید. این موضوع که خود می‌تواند منجر به آلودگی‌ هوا و یا آلودگی‌های صوتی شود جزو یکی از مهمترین فاکتورهاست.

در کنار این موارد حتما به عرض خیابان یا کوچه‌ای که ملک مورد نظرتان در آن قرار گرفته توجه کنید. دسترسی‌ّهای محلی به آن را بصورت کامل بررسی کنید. یک‌طرفه یا دو طرفه بودن خیابان و منتهی شدن آن به خیابان‌ّهای اصلی در کنار در اختیار داشتن جای پارک کافی در کوچه از جمله موارد مهم دیگری است که باید آن را نیز مد نظر قرار دهید. مدت زمانی که نیاز دارید با ماشین و یا پیاده به خیابان اصلی، اتوبان و یا ایستگاه‌های اتوبوس و مترو برسید را نیز محاسبه کنید. داشتن جوی آب برای روزهای بارانی و تجهیز محله و یا منطقه به سیستم فاضلاب شهری نیز از دیگر موارد مهم است.

 

امنیت محلی و سازه را فراموش نکنید

برای اطمینان از امنیت محله و ساختمان، تحقیقات محلی نمایید. کوچه پس کوچه‌های خلوت که از خیابان‌ّهای اصلی هم فاصله زیادی داشته باشند در صورت نداشتن نگهبان‌های محله و یا کیوسک‌های منطقه‌ای پلیس از امنیت کمتری نسبت به سایر محلات برخوردار است. برای این منظور موقعیت محله را از نظر روشنایی روزانه و همچنین تجهیزات چراغ‌های برق شهری برای ساعات تاریکی بررسی کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هر چه عرض کوچه و خیابان بیشتر باشد در مواقع بحرانی مانند نیاز به امداد و نجات برای خودروهای اورژانس و یا آتش‌نشانی بهتر است. در کنار این موارد وضعیت جانمایی ساختمان و ملک مورد نظر را نیز با گسل‌های شهری بررسی کنید. مهم‌ترین گسل‌های تهران عبارتند از گسل مشا با طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر، گسل شرق تهران با طول تقریبی ۹۰ کیلومتر و گسل جنوب ری با طول تقریبی ۲۰ کیلومتر. در صورت وقوع زلزله در تهران، مناطق یک، دو و سه به دلیل حضور گسل‌های شرق تهران، بیشترین آسیب را خواهند دید.

جدا از بحث امنیت محلی یکی دیگر از مهمترین فاکتورهایی که در خرید آپاراتمان باید به آن توجه کنید بحث امنیت سازه‌ای ساختمان در کنار دوام و زیبایی ساختمان و ملک مورد نظر شماست. نمای ساختمان اولین چیزی است که به چشم می‌آید. نمای ساختمان باید دوام و زیبایی را با هم داشته باشد در نتیجه متریال بکار گرفته شده در نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دهید تا در آینده نه چندان دور مجبور نباشید در مقاطع مختلف هزینه بسیار برای پاکسازی و یا تعمیر آن پرداخت کنید. در کنار این موارد برای معماری داخلی واحد (نورگیری، سرویس، اتاق خواب، آشپزخانه، هال، پذیرایی و…) نیز اهمیت قایل شوید. بهتر است برای بررسی این موضوع در دو زمان متفاوت واحد مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید. شما همچنین می‌توانید از سازنده ساختمان و یا مالک درخواست نقشه‌های ساختمان را برای بررسی فنی سازه و مصالح بکارگرفته شده در ساختمان را داشته باشید.

آخرین نکته در این بخش نیز به سن ساختمان و توجه به قدرالسهم زمین واحد مسکونی باز می‌گردد. این موارد بخصوص برای ساختمان‌ّها و آپارتمان‌های قدیمی بسیار حائز اهمیت است چرا که در صورت توافق کلی تمامی مالکین برای ساخت مجدد در زمین ساختمان این موارد می‌تواند ارزش ملکی که در آینده در اختیار شما قرار می‌گیرد را تحت شعاع خود قرار دهد.

 

شهرک‌های مسکونی و مجتمع‌های پر تعداد

یکی دیگر از مناطقی که شاید برخی برای خرید خانه یا آپارتمان به آن مراجعه کرده و گشت و گذار در آن مناطق یا محلات را در برنامه  خود قرار می‌دهند شهرک‌های مسکونی و یا مجتمع‌های پر تعداد است.

البته خرید مسکن در برج‌ها، مجتمع‌های پر تعداد و شهرک‌های مسکونی، معایب و محاسن خاص خود را بسته به ذائقه و خواسته‌های خریدار دارد. این مجتمع‌ها و یا شهرک‌های مسکونی قوانین خاص خود را داشته و شاید در برخی از موارد محدویت‌هایی برای مالکان داشته باشد. البته از نقطه نظر امنیت می‌توان گفت که این مناطق تقریبا از امنیت بسیاری بالایی برخوردار هستند. از نظر دسترسی به واحدهای صنفی مانند نانوایی، سوپرمارکت و میوه فروشی نیز بسیاری از شهرک‌ّهای مسکونی مانند شهرک اکباتان، شهرک امید، آتی‌ساز، آ اس پ، ونک پارک و … دسترسی‌های خوبی برای ساکنان خود درنظر گرفته‌اند. با این حال همانطور که گفته شد این ساختمان‌ها قوانین و محدودیت‌ّهای خاصی برای ساکنان خود در نظر می‌گیرند که شاید برای همه مطلوب نباشد اما با این حال گاهی موارد و پیشنهادات جذاب زیادی هم در این اینگونه از مناطق مطرح می‌شود که بررسی آن‌ها  و همچنین بررسی قیمت مسکن نیز خالی از لطف نیست.