برج آزادی یکی از نمادهای شهر تهران است که در سال 1349 خورشیدی به دست معمار ایرانی، حسین امانت با نام برج شهیاد آریامهر، به دستور فرح پهلوی برای یادبود جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی ایران در غرب تهران  طراحی و ساخته شد. این برج، پس از انقلاب 1357 به نام برج آزادی معروف گردیده‌است.

برج آزادی در ایران، نمونه ‌ای از نماد و نشانه‌های شهری است که معماری شاخص آن، تلفیق طاق‌های معماری پیش از اسلام (دوره هخامنشیان و ساسانیان ) و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی زیبا به لحاظ معماری است.

در این طرح، معمار حتی به جزئیات اجرای بنا و نحوه چیدمان سنگ‌های نما دقت زیادی داشته است. گفته می‌شود در ساخت برج آزادی چهل و شش هزار قطعه سنگ بریده و پرداخت شده به کار رفته‌است.

تحلیل هندسی تناسبات برج آزادی را کوتاه و تنومند نشان می‌دهد. ارتفاع 45 متری برج که به دلیل نزدیکی به فرودگاه به طرح امانت تحمیل شده بود، او را محدود می‌کرد. بنابراین آنچه را که در ارتفاع نمی‌توانست بدست آورد، با گسترش افقی ستون‌ها و عظمت شکل‌های توخالی قسمت پایین جبران کرد.

بنای برج آزادی سه طبقه است و دارای چهار آسانسور و دو راه پله و 286 پلکان است.

میدان آزادی بزرگترین میدان شهر تهران است که این برج را در خود جای داده است. میدان آزادی به شکل بیضی ساخته شده‌است و در حاشیه‌ آن دو مسیر سواره ‌رو که در برخی از بخش‌ها به صورت زیرگذر ساخته‌شده، قرار گرفته‌است. در فضای میان بنای برج آزادی و مسیرهای پیرامون میدان نیز باغچه‌های چمن‌کاری شده، به صورت شش ضلعی ساخته شده‌است.

مساحت میدان آزادی 50000 مترمربع است که پس از میدان نقش جهان با مساحت 89600 مترمربع، بزرگ‌ترین میدان ایران است.

نقشه میدان آزادی از سقف مسجد شیخ‌ لطف ‌الله اقتباس شده، تنها به جای یک دایره، در اینجا دو بخش از دو بیضی با کانون‌های متفاوت وجود دارند.

در محوطه زیرین میدان آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه  و موزه قرار دارد.

برای اطلاعات بیشتر و تاریخی می توانید “مستند برج” را ادامه مشاهده کنید و همچنین با کلیک روی لینک های زیر شاهد بازدید مجازی میدان آزادی، بازدید مجازی موزه میدان آزادی و بازدید مجازی برج آزادی در سایت 360cities باشید

بازدید مجازی برج آزادی از بالا”

بازدید مجازی برج آزادی در شب 1

بازدید مجازی برج آزادی در شب 2

بازدید مجازی برج آزادی در میدان

بازدید مجازی برج آزادی در میدان

بازديد مجازي موزه برج آزادی 1

بازدید مجازی موزه برج آزادی 2

بازدید مجازی برج آزادی در روز