برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در میان تپه‌ای با مساحت تقریبی 62 هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر در منطقه 2 شهرداری تهران قرار دارد. این برج با ارتفاع 435 متر، بلندترین برج ایران،  ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازه بلند نامتکی جهان است.

برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریبا از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید. این برج علاوه بر جاذبه های فراوان از مدرن ترین و بهترین تکنولو‍‍ژی های ارتباطی و فناوری روز دنیا برخوردار است و در طراحی و معماری آن از آثار و نقوش فرهنگی ایرانی و اسلامی استفاده شده است. در بسیاری از قسمت های این برج از طرح ها و نقشه هایی استفاده شده است که با فرهنگ و هنر اسلامی و ایرانی عجین است.

نمایش آثار نفیس هنری، تاریخی و صنایع دستی در گالری های واقع در برج برای شناساندن فرهنگ کهن ایران به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، تماشای پرده های شاهنامه که بر روی دیوارها و ستون های رستوران گردان نصب گردیده است، نمایش عناصر اصلی حیات و افسانه و تمثیل های ایرانی و اسلامی در گنبد آسمان که برگرفته از فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایران است، نمونه هایی از این آثار تاریخی، فرهنگی و هنری برج میلاد است.

پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال 1370مطرح شد و در پایان سال 1372، محل کنونی از میان 17 نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد.

کلنگ ساخت این برج در دی ماه 1376 پس از سه سال مطالعات شناخت و امکان سنجی با نام یادمان بر زمین خورد و در سال 1380 به پیشنهاد شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت یکصدمین زادروز امام خمینی با نام برج میلاد تغییر یافت.

ساخت این برج 11 سال به درازا انجامید. در 8 سال نخست تنها 40 درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه، 60 درصد بعدی در 30 ماه ساخته شد.

جاذبه های گردشگری و بهره‌مندی از فضاهای توریستی، تجاری و فرهنگی، رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دیدباز و بسته، رواق های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه سکه، فود کُرت، واحد های تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چون مرکز همایش های بین‌المللی با 15 سالن مختلف ، پارک دلفین ها، پیست دوچرخه سواری، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی و رستوران محیطی از جمله امکانات رفاهی و گردشگری برج میلاد محسوب می شوند.

تالار این برج اغلب اوقات به خصوص روزهای پایان هفته میزبان اجراهای هنرمندان ایرانی است.

رستوران گردان برج میلاد بزرگ‌ترین رستوران گردان جهان است که بخش متحرک آن در هر ساعت 360 درجه می‌چرخد تا بازدیدکنندگان امکان تماشای تهران در تمام جهت‌ها را داشته باشند.

رستوران گردان برج میلاد در ارتفاع 276 متری سطح زمین قرار دارد. این رستوران به مبلمان زیبا و راحت مجهز بوده و طراحی زیبای کف و سقف به همراه نقش برجسته دیواری که تصویری از شاهنامه را نشان می‌دهد، از جاذبه‌های بصری آن است.

استفاده از این رستوران‌ها در حال حاضر برای شام از ساعت 20:30 تا 21:30 و 21:45 تا 23:15 امکان‌پذیر است که علاقمندان باید نسبت به‌رزرو آن از طریق تماس با شماره تلفن 84361514 اقدام کنند، همچنین برگزاری میهمانی‌های گروهی ارگان‌ها و نهادها نیز در این رستوران‌ها امکان‌پذیر است.

برج ميلاد تهران آسمان خراشي چند منظوره است كه در شمال غربي تهران قرار دارد . برج ميلاد بلندترين برج ايران ، ششمین برج مخابراتي جهان به شمار مي آيد . ساختمان راس برج با 12 هزار مترمربع زيربنا از نظر وسعت كاربري در ميان تمامي برج هاي دنيا مقام نخست را دارد .

مرکز ارتباطات بین المللی تهران، که با هدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است، از چهار بخش اصلی شامل برج مخابراتی- تلویزیونی، مرکز همایش‌های بین‌المللی، هتل پنج ستاره بین‌المللی و مرکز تجارت جهانی تشکیل شده است.

6 آسانسور شیشه‌ای در سه طرف بدنه برج، هر یک با ظرفیت 25 نفر قرار داردکه با سرعت متوسط 7 متر بر ثانیه، بازدید کنندگان را به بالای برج منتقل خواهد کرد.

سازه راس برج از جنس فولاد و از 12 طبقه با زیربنای بیش از 15000 مترمربع با حداکثر قطر 60 متر که یکی از بزرگترین سازه راس برج‌های مخابراتی تلویزیونی دنیاست، ساخته شده است. عملکرد سازه راس شامل رستوران ویژه و گردان، سکوهای نمایش، گنبد آسمان است.

دکل آنتن برج با ارتفاع بیش از 120 متر به منظور نصب آنتن های مخابراتی و تلویزیونی پیش بینی شده است.

کارکردهای عمده این برج به شرح زیر است:

ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم

ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم‌های جدید تلویزیونی

بهینه‌سازی پوشش رادیو و تلویزیونی

کاربری‌های هواشناسی و کنترل ترافیک

گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌های بی‌سیم و پی‌جو

ایجاد جاذبه گردشگری و بهره‌مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دیدباز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه سکه، فوت کرت، واحدهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چونمرکز همایش‌های بین‌المللی با ۱۵ سالن مختلف، پارک دولفین‌ها، پیست دوچرخه سواری، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، رستوران محیطی و …

برای تهیه بیلط برج میلاد به صورت آنلاین کلیک کنید همچنین با کلیک بر روی بازدید مجازی برج میلاد می توانید تصاویر 360 برج میلاد را مشاهده کنید و یا فیلم برج میلاد را ببینید

بازدید مجازی برج میلاد تهران 1

بازدید مجازی برح میلاد تهران 2

پیشنهاد ویژه

راه‌های دسترسی  به برج میلاد تهران

این مجموعه در میان چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه‌های همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد، همچنین ایستگاه خط 7 مترو برای آن پیش‌بینی شده‌است، لذا از نقطه نظر راه های دسترسی و حمل و نقل دارای شرایط مطلوب و استثنایی است.

 آدرس ۱: تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد

آدرس ۲: تهران، بزرگراه شهید حکیم غرب، بعد از بزرگراه چمران، ورودی اختصاصی برج میلاد تهران

آدرس ۳:تهران، بزرگراه شهید همت شرق، خروجی شیخ فضل اله جنوب، پل کابلی اختصاصی برج میلاد تهران