دره پیازچال نام دره‌ای مرتفع در ارتفاعات البرز جنوبی مشرف به شهر تهران است که از یال انتهایی مسیر کوهنوردی کلکچال تا قله‌های دوقلوی کلکچال و انتهای دره دارآباد و دو چشمه جاری کشیده شده‌است. این دره تقریباً در تمام سال سرسبز است.
جهت دره، شرقی _غربی، طول دره در حدود 3 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا در ابتدای دره 2700 متر و در انتها 3200 متر است.
از پارکینگ دارآباد به سمت قله دارآباد حرکت کنید. از پارکینگ تا تنها کافه این مسیر حدود 15 دقیقه فاصله است که از پاکوپ سمت راست رودخانه با شیبی تقریبا متوسط شروع و تا کافه سربند غلاک ادامه پیدا می کند و از آنجا به بعد مسیر برای مدتی تقریبا صاف و هموار می شود.
حدود 300 متر جلوتر از کافه، وارد پاکوبی خواهید شد که از اولین دره سمت راست شروع شده و به یال شن سیاه و نهایتا قله ختم می شود، در این محل اولین تابلوی راهنما دیده می شود.
در مسیر یال که نهایتا به خط الراس قله ختم می شود سه پاکوب از پاکوب اصلی یال جدا می شود که شما را  به سمت چپ دره و چشمه درازلش هدایت خواهد کرد.
در تقاطع پاکوب دوم لوله آب بزرگی وجود دارد که می توانید آب مورد نیاز خود را بردارید، چرا که تا قله  چشمه و آب آشامیدنی دیگری وجود ندارد.
اگر به مسیر ادامه دهید  به جاده خاکی ماشین رو می رسید. مسیر را از روی یال ادامه داده تا  به خط ‌الراس بالا در ارتفاع 2500 متر برسید. از اینجا با تغییر زاویه 90 درجه به سمت چپ و از روی خط الراس مسیر را ادامه دهید. پس از دقایقی به یک ساختمان و سیم خاردار های منطقه نظامی متروکه رسیده و با ادامه مسیر بر روی خط ‌الراس به قله 3170 متری دارآباد خواهید رسید.
در ادامه مسیر با گذر از قله های چپ دره با ارتفاع 3180 متر، چمبره بند با ارتفاع 3160 متر، شهربانو کُشَک با ارتفاع 3300 متر به قله سیاه بند  به ارتفاع 3320 متر میرسید. پس از قله سیاه بند با عبور از چند تکه مسیر ریزشی سنگلاخی میان‌بر، از میان سنگ های موازی به سوی گردنه لو پهنه در ارتفاع 3180 متری سرازیر خواهید شد. سپس به سوی غرب ارتفاع گرفته و از یک مسیر سنگلاخی بالا رفته تا به بند لارکرور در ارتفاع 3380 متری برسید. در اینجا دو راه وجود دارد، اول صعود سوزنی لارکرور و دیگری عبور از مسیر پایین تر از خط الراس که این مسیر کم خطر تر است. پس از عبور به دامنه قله اول لزون به ارتفاع 3540 متر می رسید.
در این نقطه روستای ایگل در سمت راست شما قرار دارد. بعد از صعود به قله پیازچال به سمت دشت پیازچال و چشمه حرکت کنید. پس از رسیدن به گردنه پیازچال در ارتفاع 3260 متر به چشمه پیازچال می رسید.
قله دارآباد از شرق به گردنه تخت تلهرز و قوچک و از غرب به صورت خط الراس به قلل چمبره بند، سیاه بند، بندلارکرور، لزون شرقی، لزون غربی، چهارپالون و توچال متصل می باشد.
قله دارآباد جان پناه سنگی کوچکی دارد. زیربنای این جان پناه 40 متر بوده که دارای یک اتاق مستطیلی و سقفی شیروانی به شکل نیم استوانه ای و بدنه ای سنگی است که در آن حدود 15 نفر می توانند به استراحت بپردازند.
عبور از خط الراس نیازمند مهارت و تجربه کافی در کوهنوردی است و حتما بایستی با فردی که قبلا این مسیر را رفته اند طی شود.
از قله دارآباد تا گردنه پیازچال در صورت شرایط مساعد جوی و مسیر حداقل 5 ساعت زمان لازم است و هر نفر حداقل به یک لیتر آب نیاز دارد.

پیشنهاد ویژه

 ضمن حفظ احتیاط در مسیر وسایل لازم زیر را جهت رفتن به پیازچال به همراه داشته باشید
-کفش و لباس مناسب
-همراه داشتن وعده غذایی سبک
-عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب
-جعبه کمکهای اولیه در حد ضرورت
-فلاسک چای و قمقمه نوشیدنی
-دوربین عکاسی یا فیلمبرداری