پارک ملت یا بوستان ملت در منطقه 3 شهرداری تهران واقع است و با مساحت 34 هکتار به عنوان یکی از بوستان های بزرگ تهران محسوب می شود که طراحی آن به صورت نامنظم و به سبک پارک های انگلیسی است.

در این پارک حدود ۱۲۰ گونه درخت و درختچه و درخت میوه از جمله سیب‌، زردآلو، هلو، توت‌، به‌، موز، خرمالو، انجیر وجود دارد. همچنین درختان افرا، تبریزی‌، صنوبر، سپیدار، چنار، اقاقیا، سرو، سرو بادبزنی‌، نوئل نقره‌ای‌،کاج کاندیلا، توری‌، ارغوان پیچ آبجویی‌، ختمی‌، یاس شیروانی‌، شمشاد پرتقالی‌، شمشاد اناری و رسمی و بسیاری درختان دیگر، فضای پارک را دل‌انگیز کرده‌اند.

گل‌های چند ساله و دائمی نیز مثل رعنا، گالانیا، کوکب‌، شمعدانی و کردئوپیس و انواع رزهای مینیاتوری‌، قلمه‌ای‌، پیوندی‌، هفت‌رنگ‌، حنایی و ساناز، زیبایی خاصی به پارک بخشیده‌اند. قسمت شمالی پارک بیشتر جنگل کاری و قسمت جنوبی چمن کاری شده است‌.

در بدو ورود به پارک سطح سیقلی ای وجود دارد که محل مناسبی برای اسکیت سواری و مسابقات ماشین کنترلی است که افراد زیادی را به این منطقه از پارک می کشاند.

بر پایه نظرسنجی انجام شده مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، بوستان ملت نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی معرفی می‌کند.

در قسمت بالایی پارک ملت یک آب نمای پله ای را می توانید مشاهده کنید که در دو سمت آن راه پله ای وجود دارد که شما را به سمت بالا هدایت می کند. در اطراف راه پله می توانید مجسمه های مشاهیر بزرگ ایران زمین را مشاهده کنید که در سرتاسر راه بر روی ستون هایی قرار گرفته است به تنی چند از این مشاهیر مانند فردوسی ، سعدی ، شهریار و نیما یوشیج می توان اشاره کرد.

وقتی به قسمت مرکزی پارک ملت می رسید یک آبنمای بزرگ را می تواننید ببینید که بروی آن پلی زرد رنگ بنا شده است و در آن طرف پل رستوران و کافی شاپ قرار دارد که منظره ای رو به آب نما دارد.

به سمت غرب پارک ملت که می روید اولین چیزی که به چشم می خورد حیات وحشی است که در آن انواع پرندگان مانند طاووس، فنچ، مرغ عشق، طوطی و همچنین انواع حیوانان مانند شتر مرغ و میمون وجود دارد.

یکی دیگر از موارد تماشایی پارک، استقرار اولین قطار دیزل مشهور به قطار دودی است که در ضلع غربی پارک بر روی ریل های خودکار گذاشته شده است، این دیزل که تاریخ 1887 میلادی را بر روی خود دارد اولین قطاری است که در زمان ناصرالدین شاه میان تهران و حرم شاه عبدالعظیم به کار گرفته شده است.

در قسمت انتهایی پارک ملت یک سینمای چهار بعدی تاسیس شده است. در این سینما عینک های مخصوصی وجود دارد که فیلم ها را باید با آنها دید و همچنین برروی صندلی های مخصوص نیز باید نشست. مدت زمان هر فیلم پانزده دقیقه می باشد.

در روبروی این سینما، پردیس سینمایی ملت واقع شده است که دارای سازه ای بسیار جالب می باشد. این سینما دارای 5 سالن می باشد که انتخاب فیلم مورد نظر شما را برایتان راحت می کند.

از دیگر امکانات پارک ملت زمین بازی کودکان است که یکی در غرب پارک قرار دارد و دیگری زمین بازی کودکان در بلوار پارک در مجاور خیابان ولی عصر نبش اتوبان نیایش، البته در جای جای پارک نیز وسایل ورزشی نیز وجود دارد که عموم مردم از آن استفاده می کنند.

این پارک همچنین دارای یک نمازخانه و چهار سرویس بهداشتی است که در جهت های اصلی پارک قرار دارد.

اگر علاقه به بازی های فکری دارید می توانید به خانه شطرنج پارک ملت بروید و اگر قصد استراحت کردن در پارک را داشته باشید می توانید از آلاچیق های پارک استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه

پارک ملت از شرق به خیابان ولیعصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیما محدود می‌شود.