باغ هنرمندان یا باغ هنر یا بوستان ایرانشهر در مرکز تهران، منطقه ۶ شهرداری تهران واقع شده‌است. خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر نیز در این بوستان قرار دارند.

پارک هنرمندان با مساحت 59140 مترمربع و به سبک منظم هندسی طراحی شده است و پوشش گیاهی آن چنار، سرو، اقاقیا، نارون، صنوبر و سدروس است.

سابقه تاریخی باغ هنر به دوره قاجار بازمی‌گردد. در هنگام وقوع جنگ جهانی دوم از این باغ جهت انبار تسلیحات متفقین استفاده می‌شد و به همین دلیل چندین ساختمان با معماری خارجی به منظور نگهداری ملزومات ساخته شد. پس از خروج متفین از ایران این فضا در اختیار نیروهای نظامی ایران قرار گرفت و تا سال ۱۳۷۵ در اختیار آنان بود. در سال ۱۳۷۵ شهرداری تهران این مکان را به تملک خود درمی‌آورد و با تخریب بناهای اضافی و تغییرات در آن، این مکان را به صورت وضعیت فعلی (باغ هنر) درمی‌آورد.

خانه هنرمندان ایران در جبهه جنوبی بوستان قرار دارد که باعث ایجاد جو فرهنگی و هنری در این محیط شده‌است. خانه هنرمندان به منظور تجمع و تبادل نظر و اثر بین هنرمندان ایجاد گردیده و دارای کتابخانه و نگارخانه بوده و در رشته های مختلف کلاس آموزشی ( نقاشی، طراحی، موسیقی و… ) برگزار می کند.

در ضلع شرقی نیز تماشاخانه ایرانشهر قرار دارد. همچنین یک پایگاه مدیریت بحران نیز در این بوستان واقع شده‌است.

از امکانات بوستان هنرمندان رستورانی با انواع غذاهای گیاهی، کتابفروشی، تندیس های از سبک های مختلف هنرهای تجسمی ( نمادی از طبیعت و عرفان)، خانه هنرمندان، آبنما است.

بخشی از گوشه شمال‌شرقی باغ هنر متعلق به اداره تحقیقات جهاد خودکفایی بوده و منطقه نظامی محسوب می‌شود.

در تماشاخانه ایرانشهر نیز همه روزه تئاترهای مختلفی برگزار می‌شود.

پیشنهاد ویژه

پارک هنرمندان از شمال به خیابان بهشهر، از شرق به خیابان عاصم ترابی، از غرب به خیابان ایرانشهر و از جنوب به کوچه علیرضا برفروشان محدود می‌شود.

اهمیت خیابان ایرانشهر به دلیل دسترسی بهتر به مسیرهای اصلی شهر است.

در تماشاخانه ایرانشهر نیز همه روزه تئاترهای مختلفی برگزار می‌شود.