بوستان جوانمردان ایران یکی از پارک ها و فضاهای سبز استان تهران است که در محدوده شمال غربی شهر تهران احداث شده است.

بوستان جوانمردان ایران با مساحت کلی 150 هکتار است که فاز اول آن که میان محور اتوبان همت و اتوبان حکیم قرار دارد، در ابتدای تابستان سال 1391 خورشیدی افتتاح شد.

در این بوستان بیش از 40 تندیس‌ از مشاهیر و جوانمردان ایرانی قرار داده شده‌ که در آینده به بیش از این مقدار نیز خواهد رسید.

پارک جوانمردان ایران  با بهره ‌گیری از مصالح و مواد همگون با طبیعت احداث شده است. استفاده از انرژی پاک خورشیدی نیز از دیگر ویژگی های مهم این بوستان است، خصوصا در مواقع بحران به جهت تامین روشنایی و آب گرم مورد نیاز شهروندان این خصوصیت بیشتر برجسته خواهد شد.

استفاده از مصالح سازگار با محیط طبیعی موجب کاهش قابل توجه هزینه های تعمیر و نگهداری آتی می شود. کاشت پوشش گیاهی و درختی با رژیم آبیاری مناسب و بهینه و استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و بارانی از دیگر ویژگی های بارز بوستان جوانمردان ایران است.

از امکانات موجود در بوستان جوانمردان تهران می‌توان به فضای بازی کودکان، پیست اسکیت و بخش آموزش اسکیت، فضای بازی‌های فوق مدرن مکانیکی، زمین‌های بازی چند منظوره، سایت بازی شطرنج، تنیس روی میز، فوتبال دستی، باغ گیاه ‌شناسی، کوشک پذیرایی و چایخانه سنتی، غرفه‌های فرهنگی، آبنمای موزیکال، خانه سلامت، برکه پرندگان، آلاچیق، مسجد، سرویس های بهداشتی، باجه آتش نشانی، غرفه های عرضه محصولات فرهنگی  و اطلاعات گردشگری و پارکینگ های مناسب  اشاره نمود.

پیشنهاد ویژه

پارک جوانمردان ایران دارای سه ورودی می‌باشد، بلوار صدرا که در واقع ورودی غربی بوستان است، بلوار جوانمردان که ورودی غربی به شمار می آید و جنوب بزرگراه شهید همت که ورودی شمالی این پارک است.