پارک دانشجوی تهران در در ناحیه یک منطقه 11 تهران درخیابان انقلاب اسلامی و در نزدیکی چهارراه ولیعصر ( تقاطع خیابان ولیعصر ) در همسایگی مجموعه تئاتر شهر قرار گرفته است.

بوستان دانشجو شامل سالن تئاتر شهر، کتابخانه دانشجو، زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی و بوفه است. در سال های اخیر در شهرداری تهران اقدام به ساخت ایستگاه متروی چهارراه ولی عصر در ضلع شمال غربی و مجتمع فرهنگی مذهبی ولی عصر در ضلع جنوب غربی این پارک نموده است که موجب انتقادات شدید بسیاری از شهروندان و هنرمندان تهرانی در مخدوش کردن نمای ساختمان تئاتر شهر گشته است.

درجنوب شرقی پارک، زمینی مخصوص بازی کودکان طراحی شده است به مساحت 450 متر مربع، که دارای وسایل بازی معمول می باشد. کف زمین بازی با کفپوش مخصوص پوشیده شده است. دور تا دور زمین با لبه بالا آمده باغچه ها محصور شده که مکانی را برای نشستن والدین فراهم آورده است. در اینجا یک وسیله بازی برقی به شکل قو نیز به چشم می خورد که ظاهرا مدتهاست استفاده نمی شود.

به جز تئاتر شهر که در غرب پارک قرار دارد، یک کتابخانه در ضلع جنوبی پارک قرار گرفته که هیچ همگونی با مجموعه ندارد و از بخش های اضافه شده به طرح ابتدایی پارک می باشد که مانند اکثر ملحقات ربطی به کل مجموعه ندارد.

بوفه ای در جنوب غرب وجود دارد که در اطراف آن صندلی های فایبر گلاسی مشابه آنچه در باقی بوفه ها وجود دارد ،به چشم می خورد.

یک آبنمای دایره ای در غرب پارک و در مجاورت سالن تئاتر شهر به مساحت 70 متر مربع موجود است که همگون با ساختمان تئاتر شهر است و در آن فواره ای موجود می باشد.

همچنین 2 آبنمای مستطیل شکل همراه با فواره ها و تعدادی مجسمه کودک در حال بازی در وسط آبنما نیز در بخش مرکز پارک وجود دارد. جوی هایی نیز در راستای محور های اصلی و فرعی وجود دارند. یک آبنما به شکل پلکانی نیز در بخش جنوب شرقی تئاتر شهر قرار دارد که در کنار آن مجسمه ای از پرویز تناولی در مکانی نامناسب قرار گرفته است.

بوستان دانشجو از بوستان‌های پرتردد تهران است که تمامی اهالی فرهنگ، هنر و دانشجویان مختلف دانشگاه‌های تهران با آن آشنا هستند.

نارون، اقاقیا، چنار، بلوط، کاج، زیتون و مروارید درختی از گیاهان موجود در بوستان دانشجو است که با طراحی منظم کاشته شده‌اند.

پیش از انقلاب اسلامی ایران، مکانی به نام کافه شهرداری به عنوان یکی از تفرجگاه‌های مردم تهران فعال بوده و بخشی از مردم اوقات فراغت خود را در این محل می گذراندند. گه‌گاه گروه‌هایی مثل سیرک بازان در فضای اطراف کافه شهرداری برنامه اجرا می‌کردند تا اینکه در سال 1346 مقدمات ساخت تئاتر فراهم شد و تئاتر شهر روز هفتم بهمن ماه 1351 گشایش یافت.

این تئاتر در ضلع غربی بوستان دانشجو واقع در چهارراه ولیعصر قرار گرفته و ساختمانی دایره‌ای شکل دارد. این مجموعه دارای تالارهای اصلی، چهارسو، شماره دو و قشقایی است.

کتابخانه تخصصی و مرکز اسناد هنرهای نمایشی یکی دیگر از امکانات بوستان دانشجو است. این کتابخانه در سال 1366 در محل سالن شماره 3 تئاتر شهر تشکیل و آغاز به کار کرد و تنها کتابخانه و مرکز اسناد هنرهای نمایشی کشور است.

پیشنهاد ویژه

پارک دانشجو از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان ولیعصر و از شرق به خیابان رازی محدود است.